Emocionāli: Pirmoreiz dzīvē ieraudzīt vairāk krāsu. Kas ir brilles, kas palīdz redzēt krāsas 0
Iespējams, internetā būsiet pamanījuši emocionālus video, kad cilvēki, saņēmuši dāvanā vai paši iegādājušies, pirmo reizi uzvelk brilles, kas palīdz ieraudzīt pasauli pilnīgākās krāsās, ja ir kādi krāsu redzes traucējumi. Kādos gadījumos var palīdzēt šādas brilles un kur tādas nopirkt?
Dažāda veida krāsu redzes nepilnības pirms pāris gadiem vēl manāmi pasliktināja dzīves kvalitāti, cilvēki ar šādiem redzes traucējumiem nevarēja izvēlēties konkrētas profesijas, vadīt automašīnu un galu galā redzēt pasauli visā tās krāšņumā.
Šobrīd ir izgudrotas speciālas brilles, kas, pielāgojoties katra nēsātāja redzes traucējumiem (jo to paveidi var būt dažādi) ļauj pasauli beidzot redzēt izteiktākos tās toņos.
Kā rodas krāsu traucējumi
Krāsu redzes traucējumi var būt gan iedzimti, gan kādu slimību vai traumu rezultātā iegūti. Biežāk gan traucējumi ir iedzimti, jo šis defekts ir pārnests x hromosomā. „Vīriešiem ir x un y hromosomas, sievietēm divas x hromosomas, tādēļ biežāk krāsu redzes defekts izpaužas vīriešiem. Populācijā aptuveni 8% vīriešu ir kaut kādas pakāpes krāsu redzes traucējumi, sievietēm krietni mazāk – tikai 0,5 %,” skaidro optometriste Aija Muceniece.
Krāsu redzes traucējumi visiem nav vienādi, tie atšķiras no tā, kuru fotoreceptoru šis defekts ir skāris un cik lielā apmērā. Krāsu redze veidojas acs tīklenē, kur mēs saņemam gaismu un kur tā tiek analizēta. Mums ir divu veidu fotoreceptori – nūjiņas, kas atbild vairāk par nakts redzi, un vālītes, kas atbild par dienas un krāsu redzi. Vālītes ir trīs tipu – zilās, zaļā un sarkanā. Krāsu uztvere veidojas no šīm trim tipu vālītēm.
„Pateicoties vālīšu mijiedarbībai, cilvēka acs spēj atšķirt aptuveni 10 miljonus krāsu toņu. Ja kādā no šīm vālītēm ir nepilnības, vai nu vienā pilnībā vai daļēji, vai divās vai pat visās trijās – veidojas kaut kādi krāsu redzes traucējumi,” skaidro Aija Muceniece, piebilstot, ka situācija, kad cilvēks vispār neredz krāsas ir ļoti reta.
Pārsvarā cilvēki ar krāsu traucējumiem krāsas redz, tikai mazliet citādāk nekā ļaudis ar veselu redzi. Atkarībā no tā, kurā vālītē tad ir traucējums, šie cilvēki redz krāsas ar dažādu spektru nobīdi.
Tagad arī Latvijā
Iedzimtus redzes traucējumus (vismaz pagaidām) nav iespējams labot, bet aptuveni pēdējos četrus gadus optikas nozarē pieejamas Enchroma brilles, kas iepriekšminētos redzes traucējumus var izlabot un, uzvelkot acenes, cilvēks pasauli var ieraudzīt jaunās krāsās.
„Cilvēkiem, kuriem ir redzes krāsu traucējumi, šīs brilles palīdzēs nevis ieraudzīt visas krāsas kā tās redz pārējie cilvēki, bet atšķirt krāsu nianses, ko iepriekš nespēja. Piemēram, ja vīrietim bija sarkanais-zaļais krāsu defekts, viņš, ieejot siltumnīcā, nevarēja novākt sarkanos tomātus, jo zaļie izskatījās tieši tāpat. Ar šīm brillēm viņš nespēs ieraudzīt spilgtas krāsas, bet abas, iepriekš vienādās krāsas, tagad atšķirsies dažādos toņos,” skaidro Latvijas Universitātes Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes Optometrijas bakalaura programmas vadītājaGunta Krūmiņa.
„Eiropas Savienībā šādas brilles nav apstiprinātas, zinu, ka Krievijā un ASV iespējams brilles iegādāties, bet tā kā Eiropai vēl nav savu ražotāju, tādas ne tirgojas, ne izplatām, ne padziļināti esam interesējušies,” skaidro optometriste Annija Gulbe.
Pretēji viedokli gan pauž kādas citas optikas salona speciāliste. „Kad brilles parādījās, par tām sākām pastiprināti interesēties, tādas gan šobrīd Latvijā vēl neražo, tomēr, sastrādājoties ar oficiālajiem ražotājiem no ASV, mums jau ir pirmie klienti, kuri brilles laimīgi nēsā,” ar prieku atzīst Aija Muceniece.
„Apsveicami, ka ar šīm brillēm, mēģina palīdzēt cilvēkiem pamanīt nianses starp vienu un otru krāsu, tādējādi atvieglojot viņu ikdienas gaitas,” saka Gunta Krūmiņa.
Katram savas individuālas
Īpašās brilles var izlabot daļējus krāsu redzes traucējumus, ja bojājumi ir vienā vālītē. Vizuāli tās atgādina saulesbrilles ar tonētiem stikliem. „Briļļu stikliņā tiek iestrādāts īpašs filtrs, kas filtrē dažādus gaismas viļņu garumus, tādējādi cilvēkam var palīdzēt krāsas uztvert pareizāk. Brilles strādā dienas laikā, tā kā naktī vālītes nestrādā, strādā nūjiņas, līdz ar to tas nav aktuāli, bet dienas laikā ar šādām brillēm var iegūt manāmus uzlabojumus,” darbības principu atklāj Aija Muceniece.
Tā kā krāsu redzes traucējumi var būt dažādi, tad arī katram nēsātājam pielāgotas un speciāli izveidotas savas brilles.
Kā iespējams iegūt brilles?
Optometriste Aija Muceniece skaidro, ka šobrīd nozares speciālisti sadarbojas ar vienu ražotāju, kuru nosaukums gluži tāds pats kā pašu briļļu Enchroma. Jebkurš cilvēks pats brilles var pasūtīt pavisam vienkāršā veidā – ieejot mājaslapā, aizpildot redzes testu, saņemot rezultātus, kādas brilles nepieciešamas un vai tās konkrētajā gadījumā palīdzēs.
Tās saņemt iespējams sešu līdz astoņu nedēļu laikā.
„Brilles patiešām katrs pats var droši pasūtīt, tomēr, ja ir jautājumi, droši jebkurā optikā klātesošie speciālisti var palīdzēt,” atzīst Aija Muceniece.
Šādas brilles daudziem, kuriem ir krāsu redzes problēmas, ir svarīgs un dzīvi mainošs brīdis, lai gan jau pāris gadus arī ar redzes traucējumiem iespējams vadīt automašīnu, pārējās ikdienas gaitās tas cilvēku vairs neizslēdz no sabiedrības un uzlabot dzīves kvalitāti.
Šie cilvēki ir iemācījušies krāsu nosaukumus, tomēr atkarībā no viņu redzes traucējumiem, daļu krāsu tie dzīvē nekad nav redzējuši.
Ieskatam piedāvājam pāris emocionālus video, kur redzams, kā cilvēki pirmo reizi redz pasauli krāsainu. Tik ikdienišķa priekšrocība, kas lielākajai daļai no mums ir dota, citam var nozīmēt jaunu dzīves sākumu.