Īrijā par “#GribuTeviAtpakaļ” ironiski pasmaida 16
Latvijas Institūts aizsācis sociālo kustību “#GribuTeviAtpakaļ”, aicinot iedzīvotājus ar personisku un emocionālu vēstījumu uzrunāt emigrējušos tautiešus. Vai šī kampaņa uzrunā latviešus ārzemēs?
Inguna Mieze, baltic-ireland.ie redaktore, Īrijas Latviešu nacionālās padomes valdes locekle Dublinā: “Nav īsti skaidrs, ko šīs sociālās kustības organizatori vēlas panākt. Ja mērķis ir izraisīt sentimentālas emocijas gan palicējos, gan aizbraucējos, pilnīgi iespējams, tas tiks sasniegts. Ja tiek gaidītas kādas darbības no aizbraukušo puses, tad, visticamāk, šai kustībai plašu panākumu nebūs. Neviens atbildīgs cilvēks nepieņem tik nozīmīgus lēmumus kā emigrēšana vai reemigrēšana, balstoties uz emocijām. Bet uz Dziesmu svētkiem vai citiem nozīmīgiem pasākumiem mēs braucam un brauksim arī bez šīs kustības, jo vienkārši nevaram bez tā dzīvot. Iespējams, kādu “#GribuTeviAtpakaļ” raisītās emocijas nosvērs par labu lēmumam atgriezties Latvijā, bet noteicošie faktori tomēr būs citi: darbs, jumts virs galvas, alga, izglītības iespējas bērniem un pats galvenais – stabilitāte. Man personiski šī akcija izraisa tikai ironisku smaidu, jo prātā skan jautājums: vai kāds Latvijā grib atpakaļ arī tos savus pilsoņus, kas nav iekrājuši lielu kapitālu biznesa sākšanai vai guvuši īpaši vērtīgas zināšanas un pieredzi? Tos, kas vienkārši strādājuši.”
Indulis Bērziņš, latviešu centra “Bērzaine” vadītājs (Vācija): “Nedomāju, ka konkrētās akcijas mērķis ir atgriezt visus ārzemēs dzīvojošos latviešus dzimtenē, drīzāk – emocionāli uzrunāt svārstīgos. Uz viņiem akcija noteikti atstās pozitīvu iespaidu. Mērķis varētu būt arī tiem, kuri neplāno drīzumā atgriezties Latvijā, dot pozitīvu sajūtu, ka viņi šeit ir gaidīti. Tomēr var arī strādāt ārzemēs un dot ieguldījumu Latvijai. Latvieši ārzemēs uz Latviju gada laikā pārskaita vidēji 600 miljonus eiro, no tiem vismaz 200 miljoni nonāk valsts kasē kā nodokļi. Latvieši ārpus Latvijas ir daļa no Latvijas, un saiknes uzturēšanā ar diasporu ir jāiegulda lieli līdzekļi, jo tie nāk simtkārtīgi atpakaļ!”
Elīna Dimante, Latviešu biedrības Īrijā Komunikāciju nodaļas vadītāja: “Lai arī šķiet, ka pirmā reakcija ir pavīpsnāt par šādu piegājienu, jo emocionāli pieņemt lēmumu atgriezties Latvijā būtu bezatbildīgi, tomēr, iedziļinoties, pamanāma lieliska platforma dialoga veidošanai starp Latviju un diasporu. Ir daudz sociāli aktīvu latviešu, kuri bez jebkādas atlīdzības ir gatavi atbalstīt un piedalīties, lai tiešām iekustinātu “lielākus procesus sabiedrībā”. Šī akcija, cerams, sākotnēji palīdzēs uzrunāt un motivēt izbraukušos tautiešus apzināties un novērtēt savas saknes, arī savas priekšrocības būt latvietim un to, ka varam viens otram palīdzēt. Tas jau notiek – ar valsts institūciju finansiālu atbalstu un brīvprātīgu pašorganizēšanos šo piederības sajūtu var piedzīvot visā pasaulē.”
Aira Miķelsone, Zviedrijas Latviešu apvienības padomes locekle: “Kampaņa kopumā būtu vērtējama kā labs mēģinājums turpināt debates, kā Latvijai nezaudēt savus cilvēkus un uzturēt atgriezenisko saikni ar diasporu. Tomēr šobrīd tās emocionālajam aicinājumam pietrūkst reālā seguma. Konkrēti, lai Latvijā būtu atbilstoši ekonomiskie un likumdošanas priekšnoteikumi reemigrējušo ģimeņu atbalstam, lai tiktu izveidota sadarbība valsts, pašvaldību un skolu līmenī, palīdzot ārvalstīs uzaugušajiem bērniem ar latviešu valodas apguvi un iekļaušanos mācību procesā. Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi, lai pieaugtu iecietība pret citādo un Latvijā tiktu gaidītas un laipni pieņemtas arī Latvijas valstspiederīgo ārvalstīs nodibinātās ģimenes.”
UZZIŅA
* Latvijas Institūts (LI) aizsākto sociālu kustību “#GribuTeviAtpakaļ” uzskata par izdevušos. Kustība relatīvi īsā laika posmā kļuvusi ļoti atpazīstama.
* Augusta beigās iecerēts sākt LI sadarbību ar pašvaldībām, runājot par to, kā novadi var veicināt savu starptautisko tēlu, kā arī piesaistīt cilvēkus, kuri pametuši novadu.
* LI sadarbībā ar mākslinieku Egilu Medni radījis elektronisku pastkaršu sēriju sociālajai kustībai “#GribuTeviAtpakaļ”, piedāvājot iespēju mājaslapā www.li.lv to nosūtīt saviem emigrējušajiem tuviniekiem vai draugiem.