Emma Vatsone pirmoreiz ar seksismu saskārusies astoņu gadu vecumā 2
Britu aktrise Emma Vatsone Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) galvenajā mītnē Ņujorkā svētdien uzstājās ar runu, kurā stāstīja par savu pirmo sastapšanos ar seksismu astoņu gadu vecumā.
Kā jau ziņots, filmu sērijas “Harry Potter” (“Harijs Poters”) aktrise kļuvusi par ANO labās gribas vēstnieci dzimumu līdztiesības un iespēju veicināšanas sievietēm jautājumos.
Tagad viņa sākusi kampaņu “HeForShe”, kuras mērķis ir “mobilizēt vīriešus cīņā pret dzimumu nevienlīdzību”.
“Astoņu gadu vecumā man bija grūti saprast, kāpēc mani sauc par “komandētāju”, jo es gribēju būt režisore vecākiem par prieku uzvestajās ludziņās. Taču uz zēniem tādu apzīmējumu neattiecināja,” stāsta 24 gadus vecā Vatsone. “Kad man apritēja 14 gadi, daži mediji sāka mani seksualizēt. 15 gadu vecumā manas draudzenes izstājās no savām iemīļotajām sporta komandām, lai nekļūtu “pārāk muskuļainas”. Kad es biju 18 gadus veca, puiši manā draugu lokā nespēja atklāti paust savas emocijas. Es nolēmu, ka esmu feministe.”
Taču aktrise uzskata, ka sabiedrībā valdošie uzskati par šo tēmu esot mainījušies, jo tagad pašpasludinātās feministes tiekot uzlūkotas kā “vīriešu nīdējas” vai “agresīvas”. “Feminisms ir kļuvis par ļoti nepopulāru vārdu. Sievietes nevēlas ar to identificēties. Acīmredzot es esmu starp sievietēm, kuru uzskati tiek uzskatīti par pārāk spēcīgiem, pārāk agresīviem, izolējošiem un pret vīriešiem vērstiem, pat nepievilcīgiem. Kāpēc šis vārds kļuvis tik ļoti nemīlēts?” viņa teica.
“Pirms sešiem mēnešiem es kļuvu par ANO labās gribas vēstnieci,” norāda Vatsone. “Jo vairāk runāju par feminismu, jo vairāk saprotu, ka ļoti bieži starp cīņu par sieviešu tiesībām un vīriešu nicināšanu tiek likta vienādības zīme.”
Vatsone uzsvēra, ka no dzimumu nevienlīdzības ciešot arī vīrieši, kuri baidās šķist “mazāk vīrišķīgi”, kad nepieciešama palīdzība. “Gan vīriešiem, gan sievietēm vajadzētu saprast, ka viņi var atļauties būt jūtīgi,” sacīja aktrise. “Gan vīriešiem, gan sievietēm vajadzētu atļauties būt stipriem.”
“Mēs visi būsim brīvāki, ja definēsim sevi pēc tā, kas esam, nevis kas neesam,” runu noslēdza Vatsone. “Kampaņas “HeForShe” mērķis ir brīvība.”