Shutterstock ilustrācija

  0

Sēdēšana – ļoti kaitīga!

Zināmi gadījumi, kad pēc izkāpšanas no lidmašīnas cilvēki vienkārši saļimuši bez dzīvības, jo ceļojuma laikā atdalījies trombs bloķējis plaušu artēriju. Kas ilgstošā pārbraucienā ar lidmašīnu, automašīnu vai autobusu ir tik bīstams?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Lauva – kosmētika, Mežāzis – kafijas aparāts: labākās dāvanas katrai zodiaka zīmei
Putins nostiprina “jauno pasaules kārtību” un paraksta 19 dokumentus, kas palīdz Krievijas sankciju apiešanas shēmā
Kokteilis
Astroloģe brīdina par četriem decembra datumiem, kuros gaidāmi negaidīti pavērsieni 11
Lasīt citas ziņas

“Ja cilvēks visu dienu nekustīgi sēž, vēnām jāiztur milzīga slodze, kas var būt graujoša – tā var izraisīt hronisku venozo mazspēju vai pat dziļo vēnu trombozi. Ja vēl sēžot vienu kāju pārliek otrai, tiek nospiesta arī paceles vēna,” saka Baltijas Vēnu klīnikas flebologs Ints Ūdris. Bīstama ir ne vien ilgā sēdēšana, bet arī tas, ka ceļojuma laikā dažreiz mazāk dzer ūdeni, lai lieku reizi nebūtu jāapmeklē tualete. Asinis kļūst “biezākas” un pamazām aizķepina vēnas (par to, vai kāju asinsvados neveidojas trombi, var pārliecināties, veicot dziļo vēnu dupleks ultrasonogrāfiju).

Zināms, ka plaušu artērijas trombembolijas riskam pakļauti vairāk nekā puse dziļo vēnu trombozes pacientu. Lai šī slimība attīstītos, jābūt vismaz diviem no trim riska faktoriem – lēnai asins plūsmai, asinsvadu sieniņas bojājumam (var rasties slimības vai traumas dēļ) vai izmaiņām asins ķīmiskajā sastāvā, recēšanā. Piemēram, cilvēkiem, kuri guvuši kaulu lūzumus vai pārcietuši locītavu endoprotezēšanas operāciju, trombozes risks ir samērā augsts, jo tās ir traumatiskas un rada kaulu un muskuļu bojājumus, kas atbrīvo asins recēšanas faktorus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no dziļās vēnu trombozes veidiem ir arī tā saucamā ceļotāju tromboze, kuru nereti mēdz dēvēt arī par ekonomiskās klases sindromu. No tās nereti cieš cilvēki, kas finansiālu apsvērumu dēļ spiesti upurēt ceļojuma ērtības. Pasažierim atvēlētā vieta ir tik neliela, ka nav iespējams izstiept vai izkustināt kājas. Kad viņš beidzot pieceļas, kāds no asiņu recekļiem atraujas un kopā ar venozajām asinīm nokļūst plaušu artērijā, to nosprostojot. Piemēram, Londonas Hītrovas lidostas pētījumā konstatēts, ka katra piektā nāve pēc ilgstoša lidojuma saistīta ar plaušu artērijas trombemboliju.

Tieši tādēļ flebologs Ints Ūdris iesaka ceļotājiem vilkt kompresijas zeķes, katrā autobusa pieturas vietā noteikti izkāpt un izlocīt kājas vai vismaz vienu divas reizes stundā pastaigāt pa salonu. Ieteicams ik pēc pusstundas veikt vienkāršus vingrinājumus, lai uzlabotu asinsriti kājās, piemēram, pārmaiņus atcelt un nolaist labās kājas purngalu un kreisās kājas papēdi, it kā mītu velosipēda pedāļus. Lai asinis nekļūtu biezākas, stundas laikā vajadzētu izdzert ap puslitru minerālūdens vai sulas, bet izvairīties no kafijas un alkoholisko dzērienu lietošanas, kas veicina šķidruma izvadīšanu no organisma.

Kas palielina plaušu artērijas trombembolijas risku

* neārstēta dziļo vēnu tromboze,

* hormonālās kontracepcijas lietošana,

* grūtniecība, pēcdzemdību periods,

* operācijas – īpaši vēdera dobuma, iegurņa, gūžas,

* sirds mazspēja, insults, miokarda infarkts,

* aptaukošanās,

* trombofilija jeb nosliece uz pastiprinātu asins recēšanu,

* vecums virs 65 gadiem,

* iedzimtība – plaušu artērijas embolija ģimenē,

* smagas traumas, kājas lūzums,

* ilgstošs nekustīgums,

* ļaundabīgi audzēji.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.