EM: Darba grupas sanāksmē lauksaimnieki neiebilda pret risinājumiem OIK mazināšanai sezonāliem pieslēgumiem 0
Darba grupas sanāksmē, kurā rasti risinājumi kā mazināt obligātā iepirkuma komponentes (OIK) radītās elektroenerģijas izmaksas visiem sezonāla rakstura elektroenerģijas patērētājiem, tai skaitā lauksaimniekiem, piedalījās arī lauksaimnieku organizāciju pārstāvji, tai skaitā arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji, kuri pret panākto vienošanos neiebilda, uzsvēra Ekonomikas ministrijā (EM).
Ministrijā uzsvēra, ka arī medijos paustie viedokļi apliecināja, ka lauksaimniecības nozares komersantu pārstāvji ir apmierināti ar rastajiem risinājumiem.
Tikšanās laikā visi tās dalībnieki vienojušies, ka diskusijas tiks turpinātas, apspriežot Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas metodiku, kas regulē pieslēgumu jautājumus. Visas puses ir aicinātas sniegt savus priekšlikumus līdz šā gada 9.martam.
EM skaidro, ka ciešā sadarbībā ar AS “Sadales tīkls”, AS “Enerģijas publiskais tirgotājs” un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju radīti vairāki risinājumi, kā elastīgi uz laiku samazināt elektroenerģijas pieslēguma jaudu un nepieciešamības gadījumā pie noteiktiem nosacījumiem to atjaunot, tādējādi būtiski samazinot elektroenerģijas izmaksas visiem sezonāla rakstura elektroenerģijas patērētājiem, tai skaitā lauksaimniekiem un citiem uzņēmējiem, kā arī mājsaimniecībām.
Ministrijas un darba grupas kopīgi izstrādātie risinājumi ļaušot lauksaimniecības sektoram ietaupīt ne tikai uz obligātā iepirkuma komponentes fiksētās daļas (jaudas maksa) rēķina, bet ļaus arī nemaksāt AS “Sadales tīkls” fiksēto maksu laika periodā, kad pieslēgums tiks atslēgts vai samazināta jauda. Vienlaikus ministrija atgādina, ka pagājušajā gadā biogāzes sektors no OIK kopumā saņēmis 48,7 miljonus eiro, kas arī ir uzskatāms par atbalstu lauksaimniecības sektoram.
Kā ziņots, LOSP otrdien paziņoja par iebildumiem pret EM rastajiem risinājumiem OIK mazināšanai sezonāliem pieslēgumiem un OIK fiksētās daļas mazināšanai. LOSP ieskatā šādā veidā nesamazināsies elektrības rēķini, bet joprojām būs apgrūtināta uzņēmējdarbība, tajā skaitā lauksaimnieciskā ražošana un konkurētspēja.
“Esam neizpratnē par piektdien EM sniegto ziņu, ka EM koriģēs “OIK reformu”, kura palīdzēs sezonāliem jaudas lietotājiem, mazināt fiksēto tarifu. Neredzam EM jebkādu panāktu vienošanos ar lauksaimniekiem. Iespējams, ka tas atbilst patiesībai, bet uz kā rēķina. Ja tas notiek uz pārējo lauksaimnieku rēķina, tad tas ir vairāk nekā nepieņemami, jo jau OIK reformas rezultātā mēs esam elektrības lietotāju kategorijā, kuriem jāmaksā visaugstākais OIK maksājums,” norādīja LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis, sakot, ka saskaņā ar elektroenerģijas publiskā tirgotāja sniegto informāciju OIK maksājums par patērētajām kilovatstundām lauksaimniekiem paaugstināsies, stājoties spēkā sezonālajām iespējām mainīt pieslēgumu jaudas.
Pēc viņa sacītā, lauksaimnieki ir neapmierināti, ka nozare ir neapmierināta ar elektrības kā preces apliekšanu ar divkāršu nodevu, jo par pieslēgto elektroenerģijas jaudu ir jāmaksā divas reizes – pie sadales un OIK. “Uzskatam par nepieņemamu situāciju, kad par elektrību maksājam tikai līdz 30% no kopējām izmaksām, bet pārējais 70% maksājums ir par sadali, pārvadi un OIK. Cik ilgi mums lauku cilvēkiem būs jāpiemaksā par lētu elektrību un siltumu pilsētās? Kā EM var izskaidrot situāciju, kad AS “Sadales tīkls” un “Elektrum” izrakstītajos elektrības rēķinos ir atšķirīgi tarifi par pieslēgtajām jaudām un tās atšķiras vairāk nekā par 30%?” neizpratni pauda Vilnītis.
Tikmēr “Latvenergo” komunikācijas direktors Andris Siksnis norādīja, ka ir maldīgi apgalvojot, ka “Elektrum” piemēro atšķirīgus OIK tarifus. OIK tarifus ir noteikusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) un atbilstoši tiem arī tiek izrakstīti rēķini. Konkrētajā gadījumā salīdzināti dažādi pieslēgumi ar dažādiem tarifiem.
“Zinot LOSP ģenerāldirektora Vilnīša kunga aktīvo dalību OIK tarifu apspriešanā, grūti iedomāties, ka tā ir tikai nezināšana. No kā varam izdarīt secinājumu, ka tā ir apzināta sabiedrības maldināšana,” uzsvēra Siksnis.
Jau ziņots, ka 23.februārī EM notikušajā darba sanāksmē klātesošajiem ir izdevies rast risinājumus OIK mazināšanai sezonāliem pieslēgumiem un OIK fiksētās daļas mazināšanai. Tostarp līdz šā gada 1.aprīlim plānots mainīt regulējumu, lai pieslēgumiem ar sezonālu patēriņu (gan juridiskām personām, gan mājsaimniecībām) būtu iespēja atteikties no jaudas bez garantētas jaudas atgriešanas uz deviņiem mēnešiem. Papildu plānots piedāvāt arī iespēju pieslēgumiem ar jaudu ir virs 100 ampēriem samazināt jaudu līdz deviņiem mēnešiem, ja noteiktu periodu gadā jauda tiks izmantota efektīvi.
Mājsaimniecības ar lielu pieslēguma jaudu, bet mazu elektroenerģijas patēriņu, prioritāri ir aicinātas izvērtēt esošā pieslēguma jaudas nepieciešamību un atteikties no nevajadzīgās jaudas, samazinot to bez maksas līdz nepieciešamajam līmenim. To var izdarīt, sazinoties telefoniski ar “Sadales tīkls” vai elektroniski portālā “www.sadalestikls.lv”. Vienlaikus līdz šā gada 1.aprīlim plānots mājsaimniecībām piedāvāt iespēju gada laikā atjaunot pieslēguma jaudu uz vienu mēnesi, sedzot tikai pieslēguma atjaunošanas tehniskās izmaksas.
Elektroenerģijas patērētājus, kuriem ir tā saucamie “nulles” pieslēgumi, kas vēsturiski izveidoti ar lielu jaudu, bet šobrīd elektroenerģija netiek patērēta, aicināti rast individuālus risinājumus, konsultējoties ar “Sadales tīkla” darbiniekiem.
Vairāk par OIK lasiet šeit