Elfa drīzumā kļūs par pirmo sertificēto suni asistentu Latvijā un savai saimniecei Baibai ikdienā palīdz novilkt cimdus, jaku, zeķes, padot dažādus priekšmetus, piecelties no gultas, kā arī ieslēgt un izslēgt gaismu.
Elfa drīzumā kļūs par pirmo sertificēto suni asistentu Latvijā un savai saimniecei Baibai ikdienā palīdz novilkt cimdus, jaku, zeķes, padot dažādus priekšmetus, piecelties no gultas, kā arī ieslēgt un izslēgt gaismu.
Foto – Timurs Subhankulovs

Ilga un sarežģīta sagatavošana 0

Šādu suņu sagatavošana ir ilgs un sarežģīts process. Pirmais posms ir atlase, tad divu mēnešu vecumā tas nonāk audžuģimenē, kur tiek socializēts un iemācās pamata paklausību. Pēc gada notiek suņa rakstura testēšana un veterinārmedicīniskā pārbaude. Ja suns tiek atzīts par derīgu, sākas apmācības, kas var ilgt no pusgada līdz pat diviem gadiem. Jāpiebilst, ka līdz apmācībām nonāk vien aptuveni puse visu atlasīto suņu, pārējie tiek atsijāti dažādu veselības problēmu vai rakstura neatbilstības dēļ. Baiba ar Elfu kopīgās apmācībās treneres pavadībā regulāri piedalās jau pusotru gadu, bet pēdējās nedēļas suns jau dzīvo pie Baibas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Pirms aptuveni diviem mēnešiem pie sava suņa Tonija tika arī Rinalds. Vīrietis ir neredzīgs un apgalvo, ka Tonijs viņam dod patstāvību un neatkarību: “Varu jebkurā laikā aiziet uz veikalu, aptieku, kafejnīcu. Iemācījāmies arī ceļu uz darbu. Nav jātaustās, jābaidās, ka varu kaut kur ieskriet. Pavisam cita lieta.” Suns pavadonis aizved neredzīgo saimnieku uz mājām arī tad, kad sanācis apmaldīties, palīdz atrast sabiedriskā transporta, veikala vai jebkuras citas ēkas izeju, kasi, brīvu sēdvietu, turklāt nav jāsatraucas, ka ar balto spieķi var nejauši apkārtējiem iesist pa kājām. Biedrības “Teodors” valdes priekšsēdētājs Aleksejs Volkovs, kurš pats ir vājredzīgs, pārvietošanos ar un bez suņa pavadoņa pat salīdzina ar pārvietošanos zaporožecā un mersedesā. Servisa suņu kustība Latvijā tomēr vēl ir bērna autiņos, norāda biedrības pārstāvji, taču nepieciešamība pēc šāda pakalpojuma ir un cilvēki pēc šādiem četrkājainajiem palīgiem gaida rindā, jo saziedotā nauda ir ierobežotā apjomā, taču suņi izmaksā ļoti dārgi. Viena servisa suņa iegāde, apmācība, barošana, speciālie aksesuāri, veterinārās pārbaudes, rakstura testi līdz brīdim, kad suns gatavs kārtot eksāmenu, izmaksā aptuveni 10 000 eiro. Taču pilnas izmaksas ir krietni lielākas, jo ietver suņa un klienta ikgadējo apmācību, eksāmena kārtošanu un daļēji arī barošanas un veterinārās izmaksas mūža garumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.