Elektronisko cigarešu māns: par maz pētītas, ar apšaubāmu labumu 1
Smēķētāju vidū arvien populārākas kļuvušas elektroniskās cigaretes. Kaut gan ražotāji un paši pīpmaņi uzsver, ka tām salīdzinājumā ar senajām priekštecēm esot vairākas priekšrocības, pagaidām nav pietiekami daudz pētījumu, kas apliecinātu, ka tā ir veselīgāka alternatīva tradicionālajām cigaretēm.
Līdz šim elektronisko cigarešu lietošana jeb, kā to mēdz dēvēt, elgarēšana bija veids, kā apiet smēķēšanai noteiktos ierobežojumus, jo teorētiski tās nav tabakas izstrādājums. Pēdējā laikā daudzās valstīs elgarēšanu cenšas apkarot. Tagad arī Latvijā pēc Saeimas pieņemto grozījumu likumā “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu” stāšanās spēkā elektroniskās cigaretes būs aizliegts lietot visur, kur nav ļauts pīpēt, jo papildināta smēķēšanas definīcija, ietverot šajā jēdzienā arī elektronisko cigarešu lietošanu. Jebkādu smēķu kūpināšana citu cilvēku klātbūtnē būs aizliegta, ja kaut viens pret to iebildīs. Nedrīkstēs pīpēt arī bērna tuvumā.
Tālākā nākotnē Veselības ministrija plāno vēl radikālāku rīcību. Jau izstrādāts likumprojekts, kas paredz elektronisko cigarešu tirdzniecības aizliegumu, izņemot gadījumu, ja kāda ražotāja rīcībā būs klīnisko pētījumu dati, ka tās iespējams izmantot smēķēšanas atkarības ārstēšanai.
Par maz pētītas
– Ņemot vērā smēķēšanas plašo izplatību pasaulē un tās nodarīto kaitējumu veselībai, elektronisko cigarešu ražošana izvērtusies par milzīgu industriju, taču tās, tāpat kā jebkura smēķēšana, ietver briesmas, jo piedāvā nikotīnu – vienu no spēcīgākajām atkarību izraisošajām vielām. Lietot elektroniskās cigaretes ir apmēram tas pats, kas injicēt vēnā tīru heroīnu, – atzīst narkologs Jānis Caunītis.
– Pagaidām nav zinātniski pierādīts, ka nikotīna un citu ķīmisko vielu tvaika kokteiļa inhalēšana plaušās, kas dziļi deponējas audos un strauji nokļūst asinsritē, būtu nekaitīga. Turklāt elektroniskajām cigaretēm nav noteikti kvalitātes standarti. Visvairāk uztrauc tas, ka lietošana kļūst arvien izplatītāka jauniešu vidū. Pastāv arī bažas, ka šajās ierīcēs varētu lietot neatļautas vielas, – uzsver Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Starpnozaru sadarbības nodaļas vecākā eksperte Alise Krūmiņa.