Publicitātes foto

Elektroniskie detektori govju ganāmpulkā 0

Interesē testeri, ar kuriem var noteikt optimālo govju sēklošanas laiku. MĀRIS DOBELES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Runa ir par detektoriem. LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā Dainis Arbidāns stāsta, ka piena lopkopības saimniecībās pašlaik izmanto triju veidu elektroniskās ierīces. Vienkāršākā no tām ir DRAMINSKI Estrous Detector. Ar šo detektoru var noteikt optimālo meklēšanās laiku govīm, veicot trīs mērījumus dienā (govs makstī nosaka elektrovadītspēju). Parasti izmanto ganāmpulkos līdz 300 slaucamajām govīm. Iekārtas cena – vidēji 350 eiro.

Saimniecībās, kur govis tur nepiesietajā turēšanas sistēmā, visbiežāk izmanto soļu mērītāju jeb pedometru, ko piedāvā vairākas kompānijas. Latvijā populārākās ir GEA un De Laval. Pedometrs ir elektronisks aparāts, ko uzliek dzīvniekam uz kājas. Tiklīdz govij soļu aktivitāte palielinās, ierīce pēc noteikta algoritma aprēķina optimālo sēklošanas laiku. GEA piedāvātie soļu mērītāji ir komplektā ar programmu Cow Scout, kuru iespējams adaptēt ganāmpulka apsaimniekošanas programmā Herd Management Software DairyPlan C21. Programmas ir jāsinhronizē.

CITI ŠOBRĪD LASA

GEA piedāvātās sistēmas izmaksas: soļu mērītājs, kas aplikts govij ap kāju, vidēji maksā 75 eiro, Cow Scout bāzes stacija ar antenu – aptuveni 4500 eiro. Sistēmu lieto ganāmpulkos, sākot no 50 govīm.

De Laval piedāvā komplektu: 70 pedometrus un bāzes staciju ar antenu par 2000 eiro.

Pagaidām tikai trijās piena lopkopības saimniecībās ir uzstādīta modernā un dārgā Herd Navigator, kas atkarībā no proge­sterona līmeņa izmaiņām pienā nosaka optimālo govju apsēklošanas laiku, analizē piena sastāva rādītājus, nosaka grūsnību no 33. dienas pēc mākslīgās apsēklošanas, identificē iespējamos mikroaborta gadījumus, nosaka iespējamo govju saslimšanas risku ar vielmaiņas slimībām: ketozi un acidozi. Iekārta paredzēta 300–400 lielam lopu ganāmpulkam.

Vairākās piensaimniecībās optimālo mākslīgās apsēklošanas laiku joprojām nosaka ar novērošanu. Pieredzējis, precīzs novērotājs, kurš govis spēj novērot 30 minūtes 3–4 reizes dienā, ar 96% precizitāti var noteikt meklēšanās sākumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.