Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 23

Elektronisko cigarešu lietošana daļai sabiedrības ir kļuvusi par tikpat būtisku ikdienas ieradumu kā rīta kafija vai e-pasta pārbaudīšana. SKDS aptauja liecina, ka Latvijā trešdaļa no cilvēkiem, kuri lieto nikotīna produktus, izvēlas tieši e-cigaretes, un tās ir iemantojušas popularitāti arī jauniešu vidū. Sabiedrības un arī veselības speciālistu viedoklis jautājumā par to, vai šī ir labāka alternatīva tradicionālajām cigaretēm un vai tām vajadzētu būt pieejamām, dalās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Ideja par elektroniskajām cigaretēm radās Ķīnā jau pirms 20 gadiem. Tās tika ieviestas, lai palīdzētu cilvēkiem atmest smēķēšanu un drīz vien veiksmīgi izplatījās arī Eiropā. Cilvēki īpaši iecienījuši vienreizlietojamās e-cigaretes, kuru ražošanas industrija kļūst par vienu no straujāk augošajām pasaulē, lai gan vēl nav zināms, kā to lietošana ilgtermiņā ietekmē veselību.

Itālijas zinātnieku veiktais pētījums liecina, ka e-cigaretēm ir augstāks drošības profils un mazāk blakusparādību. Arī Lielbritānija atzīst, ka veipošana ir mazāk kaitīga alternatīva, jo nikotīns nav viela, kas nogalina cilvēkus. Ir skaidrs, ka nav iespējams atturēt cilvēkus no smēķēšanas pavisam, būtiskākais – nodrošināt, ka sabiedrība kopumā dzīvo veselīgāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kamēr citās valstīs uzskata, ka elektroniskās cigaretes ir revolucionārs izgudrojums, politiķi Latvijā vēlas aizliegt elektroniskās cigaretes ar garšām. Jautājums kļuvis aktuāls, jo jaunieši, kuri nemaz nav produkta mērķauditorija, masveidā aizraujas e-cigarešu lietošanu. Lietuva šādu likumprojektu pieņēma jau pērn, un pieredze rāda – sekas ir negatīvas – plaukstošs nelegālais bizness, jauniešu saindēšanās gadījumi, un nav neviena, kas uzņemtos atbildību.

Jau šobrīd ikvienam, arī nepilngadīgajiem, ir iespēja iegādāties elektroniskās cigaretes dažādās čatu grupās vai no vecāko klašu skolēniem. Ar veipiem, vienreizlietojamajām e-cigaretēm ir līdzīgi kā ar rotaļlietām bērnībā – grupas instinkts, piederības sajūta un kopīgas izklaides. Paši jaunieši atzīst, ka sākuši veipot draugu ietekmē un šobrīd turpinātu to darīt, pat ja nebūtu pieejamas elektroniskās cigaretes ar garšām. Viņi uzsver, ka svarīgs ir pats process. Eksperti uzskata, ka iespējamais risinājums varētu būt vecuma sliekšņa pacelšana un izglītošana gan ģimenēs, gan skolās.

Zinātnieki uzskata, ka elektronisko cigarešu lietošana var nozīmīgi ietekmēt veselības aprūpes un slimību ārstēšanu atvieglošanu. Zviedrijas parlaments noraidīja likumprojektu par e-cigarešu aizliegšanu, Jaunzēlande plāno aizliegt tabakas izstrādājumus, bet atļaut elektroniskās nikotīnu saturošās ierīces. Visi lēmumi tiek pieņemti pamatojoties uz zinātniskiem pētījumiem. Rodas jautājums – kāpēc šie pētījumi ir pietiekami uzticami un derīgi valstīm, uz kurām citās jomās skatāmies kā uz piemēru, bet nav derīgi Latvijai?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.