Ideja jau nav slikta 0
Izmantojot e-veselības sistēmu, medicīniskie dokumenti vairs nebūs jāraksta ar roku un kaut kur jānogādā, jo ģimenes ārstam, ārstējošajam vai neatliekamās medicīniskās palīdzības ārstam visa informācija par pacientu būs pieejama vienuviet. Šobrīd iedzīvotāji, autorizējoties e-veselības portālā, var redzēt, kas ir viņu ģimenes ārsts, kā arī norādīt savu kontaktinformāciju un kontaktpersonu saziņai. No 1. decembra tajā var aplūkot savu darbnespējas lapu, bet no 2017. gada 1. septembra – visas valsts kompensējamo medikamentu receptes. Ar laiku sistēmā nonāks visi nosūtījumi ambulatoro un stacionāro pakalpojuma saņemšanai, pārskati par ambulatoro izmeklēšanu un ārstēšanu, izraksti par pacienta ārstēšanos slimnīcā, radioloģisko un citu izmeklējumu apraksti, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukuma kartes informācija un citi dati.
NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga teic, ka sistēmai ir virkne priekšrocību. “Elektroniskajās darbnespējas lapās daļa informācijas no citiem valsts reģistriem jau parādās automātiski, ģimenes ārstam pašam to vairs nevajag ievadīt. Standarta gadījumā to var aizpildīt desmit sekundēs, ievērojami ietaupot laiku. Tas pats attiecas arī uz receptēm,” viņa saka. E-eceptē norādīta tā pati informācija, kas papīra formāta receptē, papildus iespējams ierakstīt arī zāļu saņēmēju. Tiklīdz recepte izrakstīta, tā uzreiz nonāk e-veselības sistēmā, kur tā pieejama farmaceitam. Piemēram, ja zāles vajadzīgas steidzami, sasirgušā tuvinieks var doties uz aptieku un, nosaucot receptes identifikācijas numuru un pacienta vārdu, kā arī uzrādot personu apliecinošus dokumentus, var zāles saņemt. Pašam pacientam, lai tiktu pie zālēm, pietiek tikai nosaukt savu vārdu un uzvārdu vai receptes numuru. Farmaceitam nav jāburto ārsta rokraksts, bet pacientam – jāuztraucas par mājās aizmirstu vai nozaudētu zāļu recepti, jo tā droši noglabāta e-veselības sistēmā. Savukārt ārsts, izrakstot zāles, var sekot līdzi, vai pacients tās tiešām arī iegādājas un kādus medikamentus izrakstījuši citi speciālisti.
Pacienta medicīniskos datus redz visi ārsti, kuriem ir piekļuve e-veselības sistēmai, bet sadaļā “Audita pieraksti” pacients varēs noskaidrot, kas viņa datus skatījies. Arī vecāki varēs apskatīties savu nepilngadīgo bērnu medicīniskos datus. Taču pacientam ir tiesības liegt piekļuvi saviem medicīniskajiem datiem. Tādā gadījumā gan jārēķinās, ka tiem nevarēs piekļūt, piemēram, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi.