Elektriskās tējkannas arvien gudrākas 1
Lai gan tējkannas veikalos šķiet ļoti līdzīgas, lietošanā tās būtiski atšķiras. Ir taču ļoti svarīgi, vai jāgaida 5 minūtes, līdz uzvārīsies ūdens, vai tas notiek 30 sekundēs!
Arī tējkannu sortimentu ietekmējušas modernās tehnoloģijas, šīs ierīces kļuvušas arvien gudrākas, lai maksimāli atvieglotu lietotāja ikdienu un ietaupītu laiku, kas rīta cēlienā, pošoties uz darbu, ir ļoti būtiski. Lielveikalos nereti akciju laikā var iegādāties tējkannas par 5 – 8 latiem, bet, izpētot šādu ierīci, nākas secināt, ka tai ir būtiski trūkumi – maza jauda, nepraktisks vāciņš, neizņemams filtrs. Lietot tādas ir neērti un garlaicīgi.
Svarīgākais – jauda
Lai rīta cēliens būtu gana raits, svarīgi, lai brokastu gatavošana neaizņemtu daudz laika. Jaudīga elektriskā tējkanna spēj glāzi ūdens uzvārīt 10 sekundēs, tāpēc tieši jauda ir parametrs, kas jāņem vērā, iegādājoties šo ierīci. Diemžēl ražotāji šajā ziņā ir visai nekonkrēti.
Reizēm jāmeklē iepakojuma kaste, lai to noskaidrotu, vai jāpēta tējkannas apakša, kur maziem burtiņiem norādīta arī jauda. Daži ražotāji izmanto uzlīmes, paziņojot, ka tējkanna uzvāra ūdeni 45 sekundēs, kas patiesībā maz ko izsaka, ja nenorāda tilpumu.
Jauda tējkannām var svārstīties no 800 līdz 3000 W, vidēji tā ir 1500 – 2000 W robežās. Vajadzētu būt tā: jo jaudīgāka tējkanna, jo ātrāk tā uzvāra ūdeni. Diemžēl šis laiks dažādu ražotāju elektriskajām tējkannām ar vienādu norādīto jaudu mēdz atšķirties. Jo īpaši nezināmu zīmolu lētā gala izstrādājumiem: jauda it kā ir 2000 – 3000 W, bet jāgaida 5 minūtes, līdz uzvārās ūdens!
Nekādu kompromisu!
Elektriskās tējkannas komplektācijā ir lietas, kuras pircējam ir teju vai obligātas, lai ierīce kalpotu ilgi un nesagādātu nepatīkamas mirkļus. Piemēram, automātiskā pārkaršanas aizsardzība. Katram var gadīties ieslēgt tukšu tējkannu, jo īpaši rīta agrumā, kad esam vēl samiegojušies. Ir tējkannas, kas vispār neieslēdzas, ja tajās nav ūdens. Dažas kādu laiku pastrādā, kārtīgi sakarst un tikai tad noskan klikšķis, kas liecina par atslēgšanos.
Kvalitatīviem modeļiem ir pat 3 vai 4 līmeņu drošības sistēma: pret īssavienojumiem un ūdens izvārīšanos, par automātisko izslēgšanos, kad ūdens ir uzvārījies vai kad tējkanna noņemta no pamatnes.
Lielākoties visām korpuss ir izgatavots no plastmasas, svarīgi, lai tā būtu kvalitatīva. Arvien retāk, bet tomēr vēl joprojām sastopami lētā gala modeļi, kuriem plastmasa nepatīkami smako, kad uzsilusi. Skaidrs, ka laba tējkanna nevar maksāt 5 latus, jo vērtīgas un kvalitatīvas lietas nekad nav lētas! Atņemiet no šiem pieciem latiem PVN, veikala uzcenojuma un piegādātāja peļņas procentu – sanāk prece par 2 latiem! Pat kvalitatīvs sildelements maksā dārgāk…
Lietošanas ērtumam
Ir daudz mazu sīkumu, kas vai nu atvieglo tējkannas lietošanu ikdienā, vai arī padara to neērtu un nepatīkamu. Tāpēc labāk tomēr pirkumu izdarīt klātienē, visu rūpīgi izpētot, nevis interneta veikalā, kur redzama vien skaista fotogrāfija.
Vāciņš – svarīgi, lai tas atvērtos plati un viegli. Ir ražojumi, kam vāciņš padodas tikai aptuveni 40 – 45 grādu leņķī. Ieliet ūdeni ir visai piņķerīgi. Lētākajiem modeļiem parasti šī ir problēma. Ērti darboties, ja vākam ir atspere un jānospiež vien poga, lai tas atvērtos.
Filtrs – katrai tējkannai tāds ir pie snīpīša, lai novērstu gružu vai citu netīrumu nonākšanu kafijas krūzē. Ja mājās ir kaļķains ūdens, šis mazais filtrs ātri aizaug. Daudziem lētajiem modeļiem šis snīpītis ir piekausēts pie korpusa. Kā to iztīrīt? Pat ielejot ūdeni un pievienojot atkaļķošanas līdzekli, reizēm šķīdums līdz filtram netiek, jo tas novietots augstu, un ūdens vāroties iet pāri malām. Tāpēc veikalā jānoskaidro, vai šis filtrs ir izņemams. Jau tējkannām ap 20 latiem pārsvarā ir šāda iespēja. Lielākoties filtri ir no neilona, atsevišķiem modeļiem – no nerūsējoša tērauda.
Ietilpība – svarīgākais lielums, lai lieki netērētu elektrību, vārot lielu daudzumu ūdens, ir tējkannas minimālais tilpums. Ir modeļi, kuriem tas norādīts pat 100 ml. Maksimālais tilpums lielākoties ir 1,5 – 1,7 litri, vidēji – 1 litrs. Diviem cilvēkiem pilnīgi pietiek ar 0,8 litru tējkannu, ģimenei gan vajadzētu 1,5 – 2 litrus.
Sildelements. Reizēm pat neienāk prātā, ka joprojām var ražot tējkannas ar atklātu spirāli. Iztīrīt tādu ir ļoti neērti, vienmēr jālieto ķīmija, jo īpaši, ja ūdens ir kaļķains. Šādas tējkannas ir lētākas un tām ir tikai viens pluss – mazliet klusākas. Bet daudz ērtāk ir strādāt ar tējkannu, kurai ir diskveida sildelements – ūdeni tas uzsilda ātrāk (tur arī var rasties nesakritība norādītajai jaudai un karsēšanas ātrumam), ir viegli kopjams.
Varbūt porcelāna?
Ražotāji arvien meklē jaunus materiālus, kā tik pierasto ierīci padarīt patērētājam interesantāku. Tagad tirgū parādījušās lietas, kuras atgādina glaunās krievu un vācu laiku porcelāna tējkannas. Smalki un eleganti – ar izliektu snīpīti, noņemamu vāciņu – viss kā agrāk, tikai apakšā elektriskais sildelements. Kā dizaina priekšmets šāda kanniņa ir brīnišķīga, bet kā ar tādu darboties? Jau tukša tā sver gandrīz divus kilogramus, nav ūdens līmeņa indikatora, turklāt no plīstoša materiāla. Ja acis iemirdzējušās, svarīgi izpētīt produkta specifikāciju, jo arī starp šiem modeļiem var atrast kvalitatīvus eksemplārus, kuriem pamatnē ir displejs ar temperatūras regulēšanu un citām funkcijām.
Vēl veikalos var atrast metāla un stikla tējkannas. Par pēdējām var teikt to pašu, ko par porcelānu, turklāt stikla kopšana prasa vairāk laika un pūļu. Savukārt ierīces, kas pagatavotas no nerūsējoša tērauda, ir ļoti pievilcīgas un izturīgas, arī ūdens tajās uzvārās ātrāk nekā plastmasas māsās. Ir tikai jānoskaidro, vai ražotājs šim modelim novērsis metāla korpusa sakaršanu. Jo piedāvā arī tādas, kurām vāciņš un rokturis pagatavots no plastmasas, lai neapdedzinātu rokas, bet metāla sāni darbības laikā kļūst karsti.
Augstākā klase
Ražotāji piedāvā arī tējkannas ar iebūvētiem attīrošajiem filtriem, kurās vienlaicīgi var veikt divas darbības. Vispirms sistēma attīra ūdeni no kaitīgiem piemaisījumiem (hlora, pesticīdiem, smago metālu sāļiem un citiem, kas veicina nogulšņu veidošanos) un tikai pēc tam to uzvāra. Patīkami!
Pievilcīgas šķiet gudrās tējkannas – ar elektronisko vadību. Ir izpētīts, ka dažādām tējām nepieciešama atšķirīga temperatūra, lai iegūtu optimālo garšu. Proti, ir tādas, kurām neder vārīts ūdens, jo tas, piemēram, zaļās un baltās tējas maigās lapiņas nevajadzīgi applaucē, tāpēc rodas rūgta garša. Ražotāji piedāvā tējkannas, kurām tikai jāpasaka, ko gatavosiet, un ierīcei skaidrs, kādā temperatūrā jāuzvāra ūdens, lai kafija vai tēja iznāktu izcili garda. Šīm tējkannām ir pieci dažādi temperatūras režīmi, skaņas signāls, kas informē par uzdevuma izpildi, un iespēja 20 minūtes saglabāt uzkarsētā ūdens temperatūru (keep warm taustiņš). Šādas ierīces jau maksā 50 – 90 latu.
Tiesa, tā vēl nav augstākā klase. Ir ražotāji, kas nu jau piedāvā tik inteliģentas tējkannas, kas zina ne tikai optimālo, katram tējas veidam nepieciešamo temperatūru, bet arī ievēro pašas smalkākās tējas pagatavošanas nianses. Piemēram, ka pārāk ilgi gatavota iegūst rūgtu, nepatīkamu garšu, bet nepietiekami ievilkusies ir vāja un bezgaršīga. Tāpēc kannai ir iestrādāts tējas sietiņš, kas pats automātiski nolaižas un paceļas, kad dzēriens ir pietiekami ievilcies. Uzstādam režīmu, ieberam tēju, pielejam ūdeni un varam iet dušā, tējkanna pati tikmēr pagatavo izcili gardu tēju. Šāds prieks izmaksā aptuveni 140 latu.
UZZIŅA Vienkāršu plastmasas tējkannu bez izņemama filtra var iegādāties par 8 – 12 latiem. Laba, kvalitatīva ierīce jau maksā 20 – 25 latus, tā ir jaudīga, ar filtru, rotējošu pamatni un aizsardzību pret ūdens izvārīšanos. Gudrās tējkannas maksā 60 – 140 latus.
PADOMI • Ja majās ir kaļķains ūdens, elektriskas tējkannas ātri aizaug. Veikalos pieejami speciāli atkaļķošanas līdzekļi, bet daudz lētāk un praktiskāk ir izmantot vienkāršākas metodes kaļķakmens nogulšņu noņemšanai. • Ieber tējkannā 2 ēdamkarotes citronskābes, pielej pilnu ar ūdeni, pēc tam ieslēdz ierīci un ļauj, lai ūdens uzvārās. Atstāj vēl 10 minūtes un ūdeni izlej. Tējkanna kā jauna, sildelements spīd un laistās! Ja tējkannai pie snīpīša ir noņemams sietiņš, to izņem un pirms ūdens uzvārīšanas ieleik tējkannā. • Ieber tējkannā 2 ēdamkarotes sodas un vāra, līdz kaļķakmens nogulsnes sāk atdalīties no ierīces malām un sildelementa. • Citronskābes vietā var vienlīdz efektīvi izmantot arī etiķi, bet tad nepatīkami smaržo visa māja. |