
Elektriskā zobu birste – modes lieta vai būtisks ieguldījums zobu veselībā? 0
Šajā tehnoloģiju piesātinātajā laikmetā var būt grūti saprast, kuras ierīces tiešām uzlabo ikdienas dzīvi, un kuras vienkārši izskatās iespaidīgi. Elektriskā zobu birste, izgudrota jau 1954. gadā, piedzīvoja popularitātes uzplaukumu 2000. gadu sākumā un šobrīd kļuvusi populārāka nekā jebkad agrāk. Bet vai tā patiešām ir efektīvāka nekā parastā zobu birste? Par elektriskās zobu birstes efektivitāti vēsta protāls Cleveland Clinic.
Atbilde ir – jā. Elektriskās zobu birstes parasti tiek uzskatītas par efektīvākām aplikuma noņemšanā un zobu tīrīšanā nekā manuālās birstes. Zobu higiēniste Denīze Stepka dalās ar savu viedokli par šo tēmu.
Elektriskā vai manuālā zobu birste?
Pētījumi liecina, ka elektriskās zobu birstes tīra zobus efektīvāk nekā manuālās. Tas palīdz novērst gan kariesu, gan smaganu saslimšanas.
Zobu tīrīšanas mērķis ir atbrīvoties no aplikuma un pārtikas paliekām. Aplikums ir lipīga plēvīte, kas veidojas uz zobiem un rada skābes, kas bojā zobu emalju un izraisa kariesu. Ja aplikumu nenotīra, tas var sacietēt un pārvērsties par zobakmeni, ko var noņemt tikai speciālists.
Elektriskā zobu birste, ko darbina uzlādējams akumulators, pārvieto birstes galviņu ar lielu ātrumu. Stepka skaidro: “Šī ātrā kustība efektīvi noņem aplikumu un pārtikas atliekas no zobiem un smaganām.”
Elektriskās zobu birstes darbojas, izmantojot divas galvenās tehnoloģijas:
Rotējoša tehnoloģija: Birstes galva griežas un šūpojas, mehāniski notīrot aplikumu;
Skaņas tehnoloģija: Izmanto augstas frekvences vibrācijas un ultraskaņu. Daži modeļi ir savienojami ar viedtālruņu lietotnēm, kas analizē zobu tīrīšanas paradumus.
Priekšrocības, lietojot elektrisko zobu birsti
Dziļāka tīrīšana – elektriskās birstes var veikt tūkstošiem kustību minūtē, kas padara tās daudz efektīvākas nekā roku kustības ar parasto birsti.
Iebūvēti taimeri un sensori – lielākajai daļai modeļu ir taimeri, kas palīdz ievērot ieteikto divu minūšu tīrīšanas laiku. Dažos modeļos ir arī spiediena sensori, kas brīdina, ja tiek tīrīts pārāk stipri.
Viegli lietojama – īpaši noderīga cilvēkiem ar ierobežotu kustību vai motorikas problēmām, jo lielāko daļu darba paveic pati ierīce.
Mazāk aplikuma un traipu – daudzi zobārsti ir novērojuši, ka pacientiem, kuri pāriet uz elektrisko birsti, samazinās aplikuma, zobakmens un traipu daudzums.
Iespējamie mīnusi
Pārmērīgs spiediens – gan manuāla, gan elektriskā birste var kaitēt, ja tiek lietota pārāk agresīvi. Tas var radīt zobu nodilumu un smaganu atkāpšanos. Par laimi, daudzas elektriskās birstes brīdina par pārlieku spiedienu.
Augstākas izmaksas – elektriskās birstes maksā vairāk nekā manuālās, un arī birstes galviņas jāmaina ik pēc trim mēnešiem, kas rada papildu izdevumus.
Atkarība no elektrības – bez piekļuves elektrībai vai uzlādes iespējai, piemēram, ceļojuma laikā, elektriskā birste var nebūt ērti lietojama.
Sajūtu jutīgums – dažiem cilvēkiem vibrējošā kustība var būt nepatīkama, īpaši, ja ir jutība.