Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā samazinājās par 5% 12
Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā samazinājās par 5% un bija 44,65 eiro par megavatstundu (MWh), aģentūru LETA informēja AS “Latvenergo” pārstāvji.
Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas “Nord Pool” tirdzniecības apgabalos gan pieauga, gan samazinājās. Visās Baltijas valstīs nedēļas vidējā elektroenerģijas cena bija 44,65 eiro par MWh, kas vienoti saruka par 5%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.
Vienlaikus “Nord Pool” sistēmas nedēļas vidējā cena pieauga par 7%, sasniedzot vidēji 45,27 eiro par MWh.
“Nord Pool” sistēmas cenas pieaugumu galvenokārt veicināja par 23% zemāka vēja izstrāde Ziemeļvalstīs. Pagājušajā nedēļā Ziemeļvalstīs gaisa temperatūra noslīdēja zem normas robežas, tomēr garāku svētku brīvdienu ietekmē elektroenerģijas patēriņš šajā reģionā saglabājās par 1% zemāks nekā nedēļu iepriekš.
Pretēja situācija bija Baltijā, kur gaisa temperatūra bija augstāka par normu, un garākas svētku brīvdienas sekmēja elektroenerģijas patēriņa samazinājumu par 7%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.
Pagājušajā nedēļā par 10% zemāku vēja izstrādi Baltijā kompensēja lielāka elektroenerģijas ražošana hidroelektrostacijās, kas pieauga par 20% salīdzinājumā ar iepriekšējās nedēļas datiem. Šo faktoru ietekmē elektroenerģijas cenai Baltijas reģionā bija vērojama mērena lejupvērsta tendence.
“Nord Pool” reģionā elektroenerģijas patēriņš bija 9316 gigavatstundas (GWh), un izstrādes apmērs – 8526 GWh.
Kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijā saruka par 7% – līdz 528 GWh. Latvijā patērētās elektroenerģijas daudzums bija par 6% zemāks nekā nedēļu iepriekš – 132 GWh. Igaunijā patēriņš samazinājās par 2% – līdz 172 GWh, bet Lietuvā tika patērētas 224 GWh elektroenerģijas, kas ir par 10% mazāk nekā iepriekšējā nedēļā.
Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas izstrāde Baltijas valstīs samazinājās par 6%, un kopumā veidoja 367 GWh. Latvijā elektroenerģijas izstrāde pieauga par 17% salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu un bija 155 GWh. Tikmēr Igaunijā izstrāde kritās par 39% – līdz 57 GWh, bet Lietuvā elektroenerģijas ražošana samazinājās par 5% un bija 155 GWh.
Pagājušajā nedēļā izstrādes apmērs pret patēriņu Latvijā bija 2,2 reizes lielāks, Igaunijā izstrādes apmērs pret patēriņu veidoja 33%, bet Lietuvā – 69%. Baltijas valstīs tika saražoti 70% no reģionā patērētās elektroenerģijas apjoma.