Elektrības rēķinos Ašeradens sadārdzinājumu nesaskata 76
Kopš šī gada ieviestā jaunā kārtība obligātā iepirkumu komponentes (OIK) maksājumos 83% mājsaimniecību elektrības rēķinus nav sadārdzinājusi, kādai daļai tie pat esot samazinājušies.
Tā atbildot uz iedzīvotāju un lauksaimnieku protestiem pret elektrības rēķinu sadārdzināšanos, šodien žurnālistiem apgalvoja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens, balstīdamies uz lieluzņēmuma “Latvenergo” datiem.
“Vienīgais izņēmums ir tās lauku mājas, laivu piestātnes un garāžas, kurām ir liels jaudas pieslēgums un kurām ikdienā elektrības patēriņš ir mazs vai nav nekāda. Tām kopš šī gada janvāra izdevumi pieaug būtiski,” atzīst ekonomikas ministrs, “Tāpēc aicinām šos iedzīvotājus raudzīties, cik efektīvi tiek izmantots elektrības pieslēgums, lai izdevumus samazinātu.”
Pēc Arvila Ašeradena skaidrotā, uzņēmumiem, kuriem ir lielas jaudas elektrības pieslēgums un kuriem ir liels patēriņš, rēķini samazinās. izdevumi pieaug, ja ar lielas jaudas pieslēgumu elektrības patēriņš ir mazs.
Uz jautājumu, ko iesākt lauksaimniekiem, kuru saimniecībās liels jaudas pieslēgums ir kaltēm, kuras tiek izmantotas tikai trīs mēnešus gadā, ministrs atbild, ka viens no iespējamiem risinājumiem būtu samazināt pieslēguma jaudu 9 mēnešiem. Pašlaik pieslēguma jaudas lauksaimnieki var samazināt 6 mēnešiem. Cits iespēja uzņēmumiem, kuri lielas jaudas pieslēgums vajadzīgs tikai īstermiņā, turpmāk šos izdevumus segtu elektrības pārvades un sadales uzņēmums “Sadales tīkls”. Tiekot vērtēta arī iespēja samazināt diferencētās OIK fiksēto daļu.
Kā zināms, no 2018.gada 1.janvāra OIK maksājumu apmēru veido divas daļas. Fiksētā jeb jaudas daļa ir atkarīga no ampēros mērāmā elektrības pieslēguma jaudas. Mainīgā daļa veidojas proporcionāli patērētajai elektroenerģijai.
Kāds būšot lēmums, to, apspriežoties ar uzņēmēju un lauksaimnieku organizāciju pārstāvjiem, ekonomikas ministrs sola paziņot pēc nedēļas. Taču no viņa šodien paustā top skaidrs, ka no jaunās OIK maksājumu kārtības ministrija pavisam negrasās atteikties, jo tā ļoti labvēlīgi ietekmējot tautsaimniecības attīstību, tostarp rūpniecībai.