Foto: Edijs Pālens, LETA

Ja elektrības biržas cena šodien sasniedz rekordu, patērētājiem jāpārkārto dienas darbi 98

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Četri eiro par kilovatstundu – tik nāksies maksāt elektrības biržas tarifa lietotājiem šodien laikā no pulksten 18 līdz 19. Arī pārējā dienas daļā elektrība pēc biržas tarifa maksās lielākoties virs 70 eirocentiem par kilovatstundu.

Šī gada 17. augustā sasniegtais cenas rekords ir biržas “NordPoolSpot” sasniegtais maksimālais iespējamais cenu līmenis, un tas norāda, ka šajā stundā kāds no ražotājiem ir bijis gatavs iesniegt savu piedāvājumu tikai par maksimālo cenu, vai arī piedāvājumu apjoms ir bijis nepietiekams, lai nosegtu visu pieprasīto enerģiju un faktiski šāda situācija norāda uz augstu elektroenerģijas deficīta izveidošanos tieši trīs Baltijas valstīs, skaidro Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis.

CITI ŠOBRĪD LASA
Gunārs Valdmanis
Arhīva foto

“Galvenokārt deficīta ap­stākļus nosaka, pirmkārt, apjomīgi elektroenerģijas ražošanas jaudu atslēgumi Igaunijā – kopumā tur gan plānveida, gan arī neplānotā remontā atrodas pieci energobloki.

Tāpat arī jāmin, ka Latvijas un Lietuvas dabasgāzes elektrostaciju darbības iespējas ierobežo ārkārtīgi augsta dabasgāzes cena, kā arī augstas bažas par dabasgāzes pieejamību apkures sezonā, kas, kā var secināt, elektrostaciju operatorus ir pamudinājis šobrīd atturēties no tās izmantošanas elektroenerģijas ražošanā, un, visticamāk, dienas vidējā cena tomēr vēl pilnībā ekonomiski nepamato šo elektrostaciju iedarbināšanu (tam ir nepieciešamas vairākas stundas un arī ilgāks darba laiks),” secina enerģētikas eksperts.

Viņš norāda, ka tāpat elektroenerģijas pieejamību negatīvi ietekmē arī vasarai raksturīgais sausums, kura iespaidā Latvijas hidroelektrostaciju izstrādes apjomi ir ļoti zemi.

“Kopumā šī situācija norāda uz to, ka Baltijas valstu elektroapgāde ir nonākusi neparasti saspringtā situācijā, kas sliktākajā scenārijā sistēmas operatoriem atbilstoši tīkla kodeksa prasībām var likt noteikt īslaicīgus elektroenerģijas patēriņa ierobežojumus, balstoties uz pieejamo informāciju par elektrostaciju remontiem, var saglabāties vairākas dienas.

Reklāma
Reklāma

Paredzams, ka 20. augustā darbs būtu jāatsāk Igaunijas Auveres elektrostacijai ar uzstādīto jaudu 274 MW, kurai būtu jāpalielina pieejamo elektroenerģijas apjomu Baltijas tirgū,” informē G. Valdmanis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.