Kā uz salas nodrošināt elektroapgādi? 1
Ļoti dārgi pievienot elektrolīniju manam lauku īpašumam, kas atrodas uz salas. Vai, izmantojot alternatīvo enerģiju, spēšu nodrošināt pilnīgi autonomu elektroapgādi? Pēteris L. Rīgā
Savrupā dzīvojamā objektā nepieciešamo autonomo elektrību uz īsāku laiku, piemēram, celtniecības darbu veikšanai, lielākā apmērā nodrošina ar pārvietojamajiem elektroģeneratoriem, kas darbojas uz degvielas bāzes. Pastāvīgai objekta elektroapgādei noder mikroģenerācijas iekārtas – vēja ģeneratori un saules baterijas, kuru saražoto elektroenerģiju uzkrāj akumulatoros. Ūdeni vasarā silda saules kolektori un saules elektrokolektori, kuru darbības princips ir samērā vienkāršs. Saules baterijas saražo elektrību, tā nonāk sildelementa kontrolierī, pie kura pieslēgts ūdens tvertnē ievietots līdzstrāvas sildelements ar temperatūras sensoru. Protams, alternatīvās energoapgādes iekārtas nespēs ziemā atrisināt apsildes jautājumu, tam domāts kurināmais. “Alternatīvās energoapgādes tehnoloģijas, izgājušas garu attīstības ceļu, kļūst arvien izdevīgākas. It īpaši tas attiecas uz vietām, kur nav pieejami elektrības tīkli vai to pievienošana izmaksā bargu naudu,” pārliecināts SIA “Kalns&Vējš” valdes loceklis Valdis Lācis.
Lēdurgas Aktīvās atpūtas centrs jauniešiem izvēlējās alternatīvo elektroenerģijas apgādi, jo “Latvenergo” piedāvājums bija ļoti dārgs. Ar ES atbalstu centrs iegādājās 3 kW vēja ģeneratoru un 0,8 kW saules fotoelektriskās baterijas. Kopā ar LED lampām, prožektoriem, elektroinstalāciju tas izmaksāja ap 16 000 eiro. Strāva tiek uzkrāta 16 dziļās izlādes akumulatoros ar 106 ampērstundu (Ah) ietilpību. Jaunās paaudzes akumulatori nodrošina to, ka vienāds spriegums (atšķirībā no automašīnu akumulatora) saglabājas visu laiku līdz galīgās izlādes brīdim. Ēkā (65 m2) izmanto 12 V sprieguma LED lampas, kā arī ar strāvas pārveidotāja palīdzību izmanto visu tradicionālo sadzīves elektrotehniku ar standarta spriegumu, piemēram, datorus, televizorus un ledusskapi. Mūsu izmantotās speciālās saules fotoelektriskās baterijas ir ar mazliet mazāku jaudu nekā standarta modeļi. Toties tās ir daudz jutīgākas un produktīvākas tieši mazākā apgaismojumā, kas stipri paplašina to aktīvās darbības laiku. Lai nav jātērē elektroenerģija pārveidotājiem, principā visu mājas sadzīves elektrotehniku var iegādāties jau ar 12 V spriegumu un tādā veidā mikroģenerācijas darbosies vēl efektīvāk. “Ar sistēmas darbību esam apmierināti, jo tā neko nemaksā, tikai akumulatorus varbūt būs jāsāk mainīt pēc gadiem pieciem,” stāsta centra valdes loceklis Normunds Raubiška.