Foto: Shutterstock

Elektrība kļūst dārgāka. Vai tas attiecas arī uz klientiem ar fiksēto cenu līgumiem? 29

Saistībā ar biržas cenas kāpumu elektrība kļūst dārgāka arī daļai klientu ar fiksēto cenu līgumiem, aģentūrai LETA atzina elektroenerģijas tirgotāji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Maijā vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā bija 53,54 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 57% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, liecina AS “Augstsprieguma tīkls” tirgus apskats.

Vienlaikus AS “Latvenergo” pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka elektroenerģija pieaugusi vairāku būtisku faktoru ietekmē, tostarp augusi dabasgāzes cena, ekonomika atveseļojas, kāpušas ogļskābās gāzes kvotu cenas, kā arī cenu ietekmē hidroloģiskā situācija, nosakot elektroenerģijas cenu biržā – tās Skandināvijā un Baltijā pieaugušas par vairāk nekā 85%.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Latvenergo” atzīmēja, ka līdz ar to aizvadīto sešu mēnešu laikā elektroenerģijas cenas (elektrības kā komponentes īpatsvars rēķinā ir ap 30% no visas maksas) pieaugušas arī visiem tirgotājiem par aptuveni 30-40%. Tā kā cenas izmaiņas ir vispārējas, vairāk vai mazāk izmaiņas skars visus elektroenerģijas lietotājus, neatkarīgi no izvēlētā tirgotāja vai produkta. Cenu izmaiņas pakāpeniski jau piedzīvojuši tie klienti, kas lieto vai nu biržas cenai piesaistītu plānu, vai arī tie, kam attiecīgajā brīdī noslēdzies līdzšinējais līguma termiņš un ir bijis jānoslēdz jauna termiņa līgums, un tajā piemērots attiecīgā brīža cenas lielums nākamajam periodam.

Atbilstoši “Latvenergo”, kas strādā ar tirdzniecības zīmolu “Elektrum”, klientiem izsūtītajai informācijai no 1.augusta tarifa plānā “Elektrum Ekonomiskais” fiksētā cena pieaugs par 42,9% – līdz 0,09595 eiro par kilovatstundu (KWh). Kompānija arī noteikusi, ka no 1.augusta elektroenerģijas fiksētā cena klientiem var tikt mainīta ne biežāk kā divas reizes kalendārā gada laikā iepriekšējās vienas reizes vietā.

Arī SIA “Tet” pārstāvji aģentūrai LETA skaidroja, ka esošajiem “Tet” fiksētās cenas klientiem līguma darbības periodā pakalpojuma cenas nav mainījušās un nemainīsies, bet to, kādas izmaiņas būs tiem klientiem, kuriem šobrīd ir nepieciešams pārslēgt līgumu, ietekmē laika periods, kad iepriekšējo reizi tikusi fiksēta līguma cena, un kāda tā tobrīd bija. “Piemēram, pagājušajā gadā biržas un līdz ar to pakalpojumu cenas bija zemākas nekā pašlaik, savukārt pirms diviem gadiem bija šim gadam līdzvērtīga cena, un, ņemot vērā katra līguma slēgšanas mēnesi, klientiem jaunā cena var būt arī izdevīgāka,” pauda “Tet” pārstāvji.

Tāpat “Tet” pārstāvji minēja, lai efektīvāk reaģētu uz tirgus izmaiņām, elektroenerģijas cenu fiksētajā tarifu plānā kompānija nosaka, ņemot vērā biržas cenu katrā konkrētajā nedēļā. Pēc tam konkrētās nedēļas cena tiek fiksēta uz klienta izvēlēto līguma termiņu un tajā laikā paliek nemainīga. Klientiem tas paver plašākas izvēles iespējas, jo pirms nofiksēt cenu uz ilgāku periodu, klients var nedaudz nogaidīt, kamēr piedāvātā cena ir viņam atbilstošākā.

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus kompānijā norādīja, ka pašlaik vairāk nekā 70% no kompānijas elektroenerģijas klientiem ir izvēlējušies dinamisko jeb elektroenerģijas cenai biržā piesaistīto pakalpojumu.

Savukārt SIA “Enefit” pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka uzņēmuma klientiem, kuri izvēlējušies “Fiksētas cenas” produktu, tiek noteikta nemainīga elektronerģijas cena 24 mēnešiem, tādējādi arī garantējot, ka cenu svārstības tos neskar. Savukārt slēdzot jaunu vai pārslēdzot esošo līgumu jaunam termiņam, cena vienmēr tiek noteikta pēc aktuālajām vairumtirgus cenām.

“Enefit” pārstāvji pauda, ka pašlaik nav paredzēts cenu kāpums jauniem klientiem, tomēr elektroenerģijas cenu svārstības “Nord Pool” biržas Latvijas cenu zonā ietekmē visu tirgotāju piedāvājumu, jo tirgus ir viens un atšķiras tikai cenu veidošanas politika, uzcenojums.

SIA “AJ Power” pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka jautājums par tarifiem ir ārpus uzņēmuma ietekmes sfēras, bet, ja raugās uz elektroenerģijas cenu pieaugumu Latvijā, jāizdala klientu tipus, attiecīgi, juridiskās personas un privātpersonas.

Uzņēmumā pauda, ka brīvā tirgus pastāvēšanas laikā juridiskie klienti izmanto iespējas un veido elektroenerģijas cenu aptaujas, kas ļauj tiem izvēlēties sev piemērotākos produktus – elektroenerģijas cenu fiksēšanu vai biržas produktu.

Mājsaimniecību klienti, “AJ Power” pieredzē, bieži neveic elektroenerģijas tirgus izpēti un ierasti izvēlās palikt pie esošā elektroenerģijas piegādātāja, kas ir viņu pirmais elektroenerģijas tirgotājs. Jebkurš klients drīkst brīvi mainīt savu elektroenerģijas tirgotāju, ja šāda rīcība netiek ierobežota ar spēkā esoša līguma nosacījumiem, tādejādi, izvēloties izdevīgākos piedāvājums tirgū.

“Šogad elektroenerģijas tirgū kopumā ir vērojams cenu kāpums, un tas neizbēgami ietekmē visus tirgus dalībniekus,” skaidroja “AJ Power” pārstāvji. Šādam kāpumam esot vairāki iemesli, un to ietekmi “AJ Power” paredz arī tuvākajā pusgadā, neizslēdzot iespēju, ka tirgus var piedzīvot turpmākas cenu svārstības.

“”AJ Power” seko līdzi elektroenerģijas tirgus tendencēm un meklē iespējas, kā piedāvāt iespējami labākos nosacījumus un rast risinājumus pasargāt sevi no pieaugošās elektroenerģijas cenas kāpuma ietekmes,” apgalvo “AJ Power” pārstāvji.

Uzņēmumā apgalvoja, ka pašlaik tirgus diktē savus noteikumus, pie kuriem visi tirgotāji ir spiesti pārskatīt piedāvātās elektroenerģijas cenas, un ir redzams, ka sagaidāmais cenu kāpums “AJ Power” klientiem varētu būt līdz 20%.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.