Ekvadora piekopj dubultstandartus? 0
Ekvadora gatavojas Baltkrievijai izdot disidentu, kurš atmaskoja Lukašenko valdības krāpšanos ar naftas iepirkumiem.
Kamēr Ekvadoras prezidents Rafaels Korrea izrāda viesmīlību interneta vietnes “Wiki Leaks” dibinātājam Džuljenam Asanžam, piešķirot viņam politisko patvērumu, diametrāli pretējā situācijā nonācis baltkrievu disidents Aleksandrs Barankovs (attēlā), kuram arī Ekvadora pirms diviem gadiem piešķīra politisko patvērumu, bet tagad gatavojas viņu izdot Minskai. Barankovs Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko dusmas izpelnījās, kad atklāja valsts augstāko amatpersonu vērienīgu krāpšanos.
Ja Asanžs kļuvis par starptautisko mediju centrālo figūru, Barankova vārds lielākajai daļai pasaules sabiedrības ir nezināms. Taču kā Asanža, tā Barankova darbībās var saskatīt virkni līdzību – abi sakās iestājamies par cilvēktiesībām, abi savus atklājumus publicējuši internetā un tādējādi abi iemantojuši sev visai ietekmīgus ienaidniekus. Viena no atšķirībām abu darba metodēs būtu atrodama apjomā. Asanža vēriens ir globāls, kamēr Barankova, kurš Baltkrievijā bija finanšu noziegumu izmeklētājs, – lokāls.
Ekvadorā Barankovs patvērās 2009. gadā, kad atklāja vērienīgu krāpšanos ar naftas iepirkumiem, kurā bija iesaistītas gan Lukašenko valdības augstākās amatpersonas, gan bieži par Eiropas pēdējo diktatoru dēvētā Baltkrievijas vadītāja ģimenes locekļi, raksta britu avīze “The Daily Mail”. Pēc tam kad 30 gadus vecais finanšu noziegumu izmeklētājs paša izveidotajā interneta vietnē publicēja atklāto krāpniecību, Baltkrievijas prokuratūra viņam pašam izvirzīja apsūdzības krāpniecībā un izspiešanā.
Kopš patveršanās Ekvadorā Baltkrievijas amatpersonas nemitīgi uzstājušas uz Barankova izdošanu. 2011. gada oktobrī Ekvadoras augstākās tiesas tiesnesis Karloss Ramiress kārtējo reizi atteica izdošanas prasību, norādot, ka pierādījumi pret Barankovu apsūdzībās par izspiešanu un krāpniecību ir nepamatoti. Viss mainījās šā gada 7. jūnijā, kad Ekvadora pārskatīja Baltkrievijas prasību par Barankova izdošanu. Tās dienas vakarā viņu valsts galvaspilsētā Kito aizturēja 15 policisti. Kopš tā brīža Barankovs atrodas cietumā. 21. augustā tiesa Kito atkal sāka izskatīt prasību par baltkrievu disidenta izdošanu Minskai. Viņa liktenis vēl drūmāks kļuva, kad pirms nepilniem diviem mēnešiem Ekvadoru divu dienu vizītē apmeklēja pats Lukašenko. Tās laikā viņš ar Korreu parakstīja vairākus sadarbības līgumus, tostarp tirdzniecības, izglītības un lauksaimniecības nozarēs. Līdz ar Korreas kļūšanu par Ekvadoras prezidentu valsts aizvien centusies uzlabot attiecības ar tradicionāli par ASV politiskajām un ekonomiskajām sāncensēm uzskatītajām Irānu, Krieviju un Ķīnu.
Mēneša sākumā sarunā ar Ekvadoras medijiem Barankovs apgalvoja, ka, atgriežoties Baltkrievijā, viņa dzīvība būs briesmās. “Ja viņi mani izdos, mani spīdzinās un piespriedīs nāvessodu. Man nebūs ne mazāko izredžu,” sacīja Barankovs. Jāatzīst gan, ka arī baltkrievu disidenta stāsts ir pilns neskaidrību. Nav precīzu ziņu, kādu amatu Baltkrievijas drošības dienestos viņš ieņēma. Barankova ekvadoriešu draudzene Mabela Andrade stāstījusi, ka viņas dzīvesbiedrs “strādāja armijā”, informē “Radio Brīvā Eiropa”. “Barankovs un viņa sabiedrotie vāca kompromitējošus materiālus par uzņēmējiem. Viņš stāstīja šiem uzņēmējiem, ka pret viņiem tiks sākta izmeklēšana, ja viņi nesamaksās kukuli,” paziņojis Baltkrievijas Valsts drošības komitejas pārstāvis Aleksandrs Antanovičs, skaidrojot, ka ar šādām metodēm Barankovs saņēmis vairākus simtus tūkstošu dolāru. Barankovs viņam izvirzītās apsūdzības izspiešanā un krāpniecībā kategoriski noraida, nodēvējot tās par safabricētām.