Eksprezidente Vīķe- Freiberga atbild ažiotāžai par kapavietu 47
Eksprezidente Vaira Vīķe – Freiberga otrdienas vakarā sociālajos tīklos atbildējusi ažiotāžai par kapa vietu, kas raisījusi plašu viedokļu apmaiņu sabiedrībā pēc publikācijas laikrakstā. Viņa izteikusi “sirsnīgu pateicību visiem tiem, kas uz nāvi raugās ar mūsu tautā pieņemto attieksmi”. Eksprezidente vērtē, ka to skaisti izsaka divas dainas.
“LNT Ziņas” aptaujātie politikas vērotāji bija skeptiski par to, ka valstij būtu jānodrošina kapavietas valsts pirmajām personām, vairāki no kuriem atdusas Meža kapos.
“Demokrātiskas sabiedrības un demokrātiskas politiskas iekārtas nekādus politiķu panteonus neveido. Ir, protams, atsevišķas izcilas vēsturiskas personības, piemēram, Napoleons Francijā vai Vinstons Čērčils Lielbritānijā, vai vesela rinda ASV prezidentu – daži ir klintī izkalti. Bet tas ir vairāk jautājums par sabiedrības, nevis viņu pašu attieksmi pret to, kā viņu piemiņa tiek saglabāta, kas to dara, kādu mērķu vārdā,” norādīja politologs Ojārs Skudra.
Likums paredz, ka valsts sedz esošās un bijušo valsts pirmo personu apbedīšanas un kapa uzturēšanas izdevumus, taču neko nesaka par to, vai valstij būtu pienākums nodrošināt arī pašu kapa vietu. Vai likums būtu jāpapildina, lai neveidotos tādas situācijas, kā aprakstīts šajā gadījumā, Saeimas Juridiskās komisijas deputāts Gunārs Kūtris (NSL) uzskata, ka šis ir sabiedrības attieksmes jautājums.
“Šis jautājums drīzāk ir nevis likuma, bet sabiedrības attieksmes jautājums. Ja sabiedrība nav attīstījusies tik tālu savā cieņā pret prezidentu, tad, protams, likumā to ierakstīt vajag. Parasti jau tas grūtākais moments tīri aiz tādas ētiskās puses – kurā brīdī prezidentam jautās, vai vēlaties ģimenes kapos, vai savu jaunu vietiņu,” sprieda Kūtris.