PVD: process nav vienkāršs 4
Uzņēmēji mudina PVD rīkoties aktīvāk, lai pēc jaunu tirgu atrašanas eksportu varētu sākt iespējami ātrāk. Ražotāji aicina dienestu izmantot visas iespējas, ne tikai vēstuļu sūtīšanu pa pastu, bet arī elektronisko reģistrāciju un visu diplomātisko dienestu iesaisti, lai šo procesu paātrinātu.
PVD ģenerāldirektors Māris Balodis skaidro, ka viss nav tik vienkārši. Uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem PVD jau pērn nosūtījis pieprasījumu par veterinārajām prasībām un atkārtoti – šā gada sākumā pa diplomātiskajiem kanāliem, bet, kā zina teikt Balodis, šādos gadījumos parasti neesot ātras reakcijas. Viņš rosina uzņēmējiem rīkoties līdzīgi, kā to dara kaimiņvalsts Lietuvas eksportētāji – vienoties ar importētājiem par vispārējās formas sertifikāta izmantošanu. Tas gan nav saskaņots, bet, abām uzņēmēju pusēm vienojoties, šādu formu drīkst izmantot.
Balodis vērš uzmanību, ka saskaņotais sertifikāts nepieciešams katrai produktu grupai un katrai valstij. Kā piemēru PVD ģenerāldirektors min to, ka Ķīnas un Muitas ūnijas valstu atbildīgo institūciju pārstāvji paši vēlas inspicēt ražotnes, citu valstu pārstāvjiem gan nav šādas kārtības. Gadoties situācijas, ka viss process velkas gadiem un to nevar paātrināt. Dažkārt PVD speciālisti raksta citu valstu kompetentajām institūcijām, bet atbildes nesaņem. Māris Balodis neņemas prognozēt, cik ātri tiks saskaņots nepieciešamais sertifikāts ar Apvienotajiem Arābu Emirātiem, tagad “bumba ir viņu pusē”. Tiesa, iepriekš šāds veterinārā sertifikāta saskaņojums jau piešķirts olām un olu produktiem un viss šis process aizņēmis pusgadu.
Arī premjere Laimdota Straujuma pirmdien notikušajā Zemnieku saeimas kongresā solīja zemniekiem, ka runās par līgumu noslēgšanu PVD līmenī ar Ķīnu, Apvienotajiem Arābu Emirātiem un citām valstīm, kur pašmāju ražotāji varētu realizēt savu produkciju.
Pēc neoficiālas informācijas, Latvijas zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ir gatavs šā gada maijā doties uz Kataru, lai nepieciešamo līgumu noslēgtu. Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāve Dagnija Muceniece skaidroja, ka, Kataras ārlietu ministram viesojoties Rīgā šā gada janvārī un tiekoties ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu, bija sarunas par iespējamo sadarbību lauksaimniecības jomā un ministra vizīti Katarā, taču pagaidām nav saņemts oficiāls ielūgums, līdz ar to nav iespējams runāt par konkrētu vizītes laiku.
Kataras ārlietu ministrs Halids bin Mohammeds al Atija tikšanās laikā ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu izteicis oficiālu ielūgumu zemkopības ministram jau tuvākajā laikā kopā ar uzņēmēju delegāciju apmeklēt Kataru. Vizītes laikā paredzēts atvērt pārstāvniecību Dohā. Jau esot sagatavots līguma projekts starp Latvijas ZM un Kataras Valsts vides ministriju par sadarbību lauksaimniecībā un pārtikas nozarē. Līguma tekstu paredzēts iesniegt Katarai un to parakstīt ministra vizītes laikā Katarā.
Jāatgādina arī, ka pērn oktobrī valdība vienojās par papildu septiņu miljonu eiro piešķiršanu eksporta veicināšanai, tostarp četri miljoni atvēlēti programmas “Ārējo tirgu apgūšana nozaru starptautiskās konkurētspējas stiprināšanai” pasākumiem – dalībai izstādēs, tirdzniecības misiju organizēšanai, tirgus izpētei, bet trīs miljoni – komersantu atbalstam mārketinga pasākumiem. Līdz 2020. gadam eksporta veicināšanas pasākumiem no ES fondiem būs pieejami 30 miljoni eiro, liecina Ekonomikas ministrijas informācija.
UZZIŅA
Saskaņoti sertifikāti:
piena produktu grupā – ar 30 valstīm (tostarp Ķīnu un Indiju);
gaļas produktu grupā – ar 12 valstīm;
zvejas produktu grupā – ar 22 valstīm.
Saskaņošanas process noris ar vēl 43 valstīm.
Avots: PVD