Eksportētāji paredz, ka būs nepieciešams valsts atbalsts 0
Situācija saasinās un visdrīzāk būs nepieciešams valsts atbalsts eksportējošajiem uzņēmumiem. Uzņēmumi novēro negatīvu vīrusa ietekmi uz biznesu norāda Latvijas Eksportētāju asociācija “The Red Jackets”, kas ir apzinājusi eksportējošos uzņēmumus.
Daļai uzņēmumu vīruss var būt kritisks un būs nepieciešams valsts atbalsts nodokļu brīvdienu formā.
Problēmas tirgos un piegādēs
Šobrīd lielākā problēma ir nevis darbinieku prombūtne, bet fakts, ka ir kritušies pārdošanas apjomi uz vīrusa skartajiem eksporta tirgiem vai ir sarežģījumi produktu komplektācijas un piegādes ķēdē.
Lai gan uzņēmumi komplektē vai ražo produkciju Latvijā, bieži to sastāvdaļas vai izejmateriāli tika iepirkti no Ķīnas vai citām vīrusa skartajām valstīm. Ja šīs piegādes kavējas, tad nav iespējas nokomplektēt produkciju un kavējas piegādes, kas attiecīgi ietekmē uzņēmuma finanšu plūsmu.
Daudzi uzņēmumi ir sajutuši pārdošanas apjomu kritumu, kas iespaido arī ražošanai nepieciešamās jaudas. “Mūsu biznesu vīruss skar negatīvi, jo mūsu klientiem krīt pārdošanas apjomi, kas ietekmē to vai klients no mums var pirkt iekārtas un pakalpojumus.
Valsts atbalsts būtu svarīgs, ja situācija uzņēmumā kļūs kritiska,” pauž Kristiāns Vēbers no “Vendon”. Arī uzņēmumi, kas sniedz pakalpojumus vīrusa skartajās valstīs kā, piemēram, būvniecības, izstāžu iekārtošanā vai citās jomās izjūt krasas pārmaiņas.
Iespējams, vajadzēs konsulāro palīdzību
Vietās, kur nepieciešams darba veikšana uz vietas valstī ir atcelti projekti vai sarežģījumi pakalpojumu izpildē, jo pastāv inficēšanās risks.
“Zviedrijas un Centrāleiropas partneri atliek darījuma tikšanās un lēmumu pieņemšanu par jauniem projektiem. Iespējams, vajadzēs konsulāro atbalstu Zviedrijā lielā nodarbināto daudzuma dēļ,” saka “Skonto Prefab” direktors Mārtiņš Ķenģis.
Vislielāko ietekmi jūt uzņēmumi, kas eksportē uz krīzes skartajām valstīm – Ķīnu un Itāliju, jo ir būtiski krities apgrozījums. Piemēram, “Stenders” mārketinga vadītāja Kristīne Grapmane komentē: “Īstermiņā apjomi uz Ķīnu ir kritušies, bet ceram, ka ilgtermiņā tos spēsim atgūt.”
IT nozare veiksmīgi pielāgojas
Vismazāko ietekmi ir izjutuši IT uzņēmumi, lai gan arī viņiem ir atceltas izstādes un darījumu braucieni. Visi no aptaujātajiem uzņēmumiem norādīja, ka ir atceltas profesionālās izstādes un darījumu braucieni. Kā arī komunikācijā ar eksporta partneriem sāk izmantot digitālos risinājumus arī sanāksmju organizēšanā.
Visbiežāk, izmantojot tādus rīkus kā “Google hangouts”, “Zoomun”un “Skype” iespējas.
Valsts atbalsts eksportētājiem šajā krīzes situācijā ir jāvērtē individuāli, jo vienas nozares ietvaros var būt gan uzņēmumi, kuriem vīrusa negatīvā ietekme ir milzīga un tādi, kuriem tā nav būtiska.
Nodokļu brīvdienas daļai uzņēmumu būtu nozīmīgs atbalsts, lai pārvarētu šo kritisko situāciju. To atzīst tādi eksportētāji kā “Lauma Lingerie”, “Stenders”, “Skonto Prefab”, “PAA”, “Peruza”, “Aerodium”, “Bio2you”, “Vendon” un citi.
“Ir uzņēmumi, kas ir šīs krīzes situācijas ieguvēji, jo tiem tieši otrādi ir nākuši klāt pasūtījumi. Rietumeiropai ir nepieciešami piegādātāji, kas ir tuvāk un tie varam būt mēs Latvijā.
Bet, ņemot vērā, kā situācija attīstās, eksportētāji lūdz valdību nākt pretī ar nodokļu brīvdienām un darbinieku karantīnas laiku spēt noformēt kā B slimības lapu” atzīst Mārtiņš Tiknuss, “Gateway&Partners” vadošais partneris un Latvijas Eksportētāju asociācijas “The Red Jackets” valdes priekšsēdētājs.