Eksperts: “Z-Towers” ir stabilākā un drošākā būve Rīgā 0
Autors: inženieru biroja “CMB” valdes priekšsēdētājs, Latvijas Būvniecības padomes priekšsēdētājs, Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētāja vietnieks Artis Dzirkalis.
Viena no 21. gadsimta ambiciozākajām būvēm Rīgā – divas projekta “Z-Towers” biroju un apartamentu ēkas – pēkšņi ir saskārusies ar problēmām pieņemšanā ekspluatācijā, institūciju vilcināšanos un nespēju pieņemt lēmumus, kas tiek “pamatota” ar pilsētas būvvaldes šaubām par būvniecības un ekspertīžu kvalitāti.
Tāpēc vēlreiz un vēlreiz viss esot jāpārbauda, un Rīgas pilsētas būvvalde izvirza pretenzijas arī pret to, kam nav nekāda sakara ar ēku nesošo konstrukciju drošumu.
Laika stiepšana un publiskā ēku drošuma apšaubīšana sēj bažas sabiedrībā, kā arī potenciālajos nomniekos, tāpat arī met ēnu uz Latvijas būvnieku spēju īstenot sarežģītākus projektus un bez nopietniem argumentiem diskreditē ekspertu darba rezultātus.
Starptautisks būvuzraugs
Rīgā līdz šim vēl nav būvētas tādas ēkas kā “Z-Towers” – 30 stāvu augstas celtnes. Iedzīvotājiem un biroju nomniekiem šis ir nebijis projekts, piedāvājot jaunas pakāpes komforta un tehnoloģiju līmeni, kas skar gan vēdināšanu, gan skaņas izolāciju, gan aizsardzību pret ultravioleto starojumu un citas jomas.
Ēku projekta dizainu radīja viens no Latvijas vadošajiem arhitektu birojiem “F.L. Tadao & Lukševics”, bet torņu fasādes izstrādāja pasaulslavenais arhitekts Helmuts Jāns (Helmut Jahn).
Būvuzraudzību veica starptautiskā kompānija “AECOM”, kas savā darbības jomā ir atzīts milzis un kam ir pieredze arī ar daudz sarežģītākām celtnēm. Savukārt būvdarbus pabeidza SIA “Merks”, kas ir pierādījusi savu spēju kvalitatīvi uzbūvēt visdažādākās ēkas.
Drošākā un stabilākā būve Rīgā
Iespējams, ka Rīgas būvvaldes vadībai, saskaroties ar jaunu būvi, kas ir sarežģītāka nekā tās, ar kurām līdz šim nācies saskarties, vienkārši pietrūkst pieredzes un izpratnes.
Taču patiesībā “Z-Towers” augstceltnes ir drošākās un stabilākās būves Rīgā, to konstrukcijas ir projektētas un būvētas ļoti pamatīgi, jo tāds bija pasūtītāja uzstādījums.
Turklāt jāpiebilst, ka ēkas tika būvētas vairākus gadus un, ja tām būtu defekti, kas ietekmē drošību, tie jau sen būtu parādījušies. Tāpat, neskatoties uz to, ka vairākkārtīgi mainījies ēkas būvnieks, būvkonstrukciju projektētājs visus šos gadus ir bijis viens un tas pats – Normunds Tirāns, kurš nepārtraukti kopā ar “AECOM” būvuzraugiem sekoja tam, lai konstrukcijas tiktu izbūvētas atbilstoši viņa projektam, un veica šo konstrukciju pieņemšanu.
Kā tika veikta ekspertīze
“CMB” no savas puses veica gan būvprojekta ekspertīzi, gan arī vairākas būves ekspertīzes, lai papildus pēc pasūtītāja uzdevuma pārbaudītu konstrukciju izbūves atbilstību būvprojektam.
Šīs ekspertīzes nepieciešamība tiek pamatota ar to, ka, mainoties būvniekam, neliela daļa no konstrukciju izbūves dokumentācijas, apmēram 14%, netika pienācīgi noformēta un iztrūka.
Pārbaudi “CMB” veica ar negraujošo metodi. Proti, ar speciālu ierīci – Šmita āmuru – mēs pārbaudījām betona cietību un atbilstību projektam.
Savukārt ar skeneri tika izpētīta armatūra – cik ir stiegru, kāds ir attālums starp stiegrām, kāds ir to diametrs, cik biezs aizsargslānis utt. Rezultātā konstatējām, ka viss atbilst projektam.
Principā ar to pietiek, taču mēs vēl papildus 28 vietās atsedzām armatūru, papildus pārbaudot, vai iegūtie skenēšanas dati ir patiesi, un secinājām, ka viss precīzi atbilst skenera rādījumiem.
Katra iniciatīva ir sodāma?
Tieši šī papildus atsegšana un pārbaude arī kļuva par ieganstu jauniem, normatīvajos aktos neparedzētiem ierēdņu pieprasījumiem atsegt armatūru vēl 83 nesošo konstrukciju elementiem. Nekādas loģikas un likumīga pamata šādai prasībai nav, jo visas vietas, pretēji būvvaldes pārstāvja teiktajam, ir pārbaudītas ar skeneri, savukārt atsegumos konstatēts, ka skeneris darbojas precīzi.
“CMB” ir viens no Latvijā vadošajiem inženieru birojiem ar 14 gadu pieredzi daudznozaru inženiertehnisko pakalpojumu sniegšanā, un mēs atbildam par savu ekspertīžu rezultātu pamatotību. Pēdējo četru gadu laikā vien esam veikuši aptuveni 60 visdažādāko būvju ekspertīzi, un pasūtītāji bijuši gan valsts, gan pašvaldības, gan privātīpašnieki.
Mēs esam gatvi apliecināt savas ekspertīzes patiesumu un neietekmējamību, kaut gan radītā ažiotāža ap šo objektu un mūsu darbu grauj uzņēmuma reputāciju.
Abas “Z-Towers” ēkas ir drošas, bet to nodošanas – pieņemšanas procesā normatīvajos aktos neparedzētu un nevajadzīgu procedūru un šķēršļu radīšana nozares speciālistiem reizēm liek neizpratnē saķert galvu, raisot minējumus, vai visa notiekošā cēloņi vispār ir saistīti ar būvniecību un vai gadījumā nav meklējami pavisam citur.