Eksperts: Nav pamata cerēt uz vērienīgu 5G izmantošanu. Par maz lietotāju 0
VAS “Elektroniskie sakari” valdes priekšsēdētājs Jānis Bārda, ciemojoties “RīgaTV 24” raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”, paziņoja ilgi gaidīto ziņu, ka Latvijā no nākamā gada būs pieejams 5G tīkls.
Šobrīd mobilo sakaru operatori ir ieguvuši nepieciešamās frekvences 5G darbības uzsākšanai. Tāpat mobilo sakaru operatori ir jau paziņojuši, ka nākamajā gadā tie uzsāks darbu ar 5G.
VAS “Elektroniskie sakari” valdes priekšsēdētājs prognozē, ka 5G pielietošanas uzsākšana nebūs vērienīga, divu iemeslu dēļ: pirmkārt, tas ir saistīts ar milzīgām investīcijām, otrkārt, nav pamata veikt lielas investīcijas, jo nav tik daudz lietotāju, kas varētu šo tīklu izmantot.
Attiecībā tikai uz viedierīcēm (mobilie telefoni), sakaru pārraidi Jānis Bārda uzskata, ka pietiekami ir ar tiem resursiem, kas ir pieejami tagad – 4G tīkls. Nav pamats domāt, ka tuvākā gada laikā radīsies milzīgs 5G lietotāju skaits pa visu Latvijas teritoriju.
Bārda uzskata – kad būs ekonomiskais pamats, Latvijas operatori būs gatavi tīklu attīstīt.
Tiek prognozēts, ka 5G tīkls būs 100 reizes ātrāks par 4G tīklu. Bārda uzskata, ka priekš ikdienas darbībām telefonā, tas ir daudz par daudz, un tas nav vajadzīgs.
Ja 4G tīklā attīstītos visi tie biznesi, kas paredzēti 5G tīklā, šim vecajam tīklam nebūtu kapacitātes, tādēļ ievieš 5G. 5G dod jaunu jaudu, lai attīstītos citas lietas blakus mobilajiem sakariem.
Šobrīd ikdienā izmantojam gan 2G, gan 3G, gan 4G, bet 5G atšķirsies, ka tā bāzes staciju skaits būs ievērojami lielāks. Līdz tīkla attīstībai valstiski ir jārisina jautājums par bāzes staciju atrašanās vietu, jo tās ir jāuzstāda gan uz valsts, gan pašvaldību būvēm.
5G tīkls ar savām milzīgajām iespējām būs, kā jauns starta šāviens dažādu jaunuzņēmumu attīstībai, radīt jaunas idejas un produktus. Ir grūti iztēloties, kā šīs izmaiņas ietekmēs mūsu ikdienu katrā sīkumā, piemēram, pārtikas sagādē.
5G ir paredzēts ļoti daudzām citām lietām, tai skaitā, nākotnē attiecībā uz transportu, uz viedierīcēm pilsētās, mājās, kā arī daudzās nozarēs pielietojamām ierīcēm.
Šobrīd “Satiksmes ministrijas” paspārnē notiek 5G ceļa kartes izstrāde, kur ir dažādas aktivitātes ar nākotnē paredzamo 5G ceļu izbūvi, kas palīdzētu nākotnē operatoriem šo ceļu izbūvēt.