Jaunajam kovida paveidam ir pussimts mutāciju! Eksperti pēta omikronu 61
Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Novembra beigās Dienvidāfrikā atklātajam koronavīrusa jaunajam paveidam omikronam ir pussimts mutāciju, tajā skaitā 30 izmaiņas proteīna smailē, kas inficē cilvēka šūnas un uz ko ir fokusēts vairākums kovida vakcīnu.
Nedēļas laikā vīrusa omikrona variants jau atklāts virknē Āfrikas dienvidu valstu – DĀR, Botsvanā, Svazilendā, Lesoto, Mozambikā, Namībijā un Zimbabvē. Lai gan no šīm valstīm aizliegta aviosatiksme, omikrons jau nokļuvis citos kontinentos un valstīs: Honkongā, Austrālijā, Austrijā, Beļģijā, Kanādā, ASV, Čehijā, Dānijā, Vācijā, Izraēlā, Itālijā, Nīderlandē, Portugālē, Britānijā, Singapūrā.
Eksperti atzīmē, ka lielais mutāciju skaits dod iespēju kovida vīrusa omikrona paveidam ieķerties proteīna smailes galā un iekļūt cilvēka šūnās, lai sāktu vairoties. Lielā mutāciju skaita dēļ antivielām var būt grūtāk atpazīt vīrusu un padarīt to neuzņēmīgāku pret vakcīnām, veicināt infekcijas izplatīšanos un izraisīt smagāku slimības gaitu.
DĀR zinātnieku atklātais koronavīrusa omikrona paveids, par ko nekavējoties tika informēta Pasaules veselības organizācija, ir devis ārstiem īsu, bet ļoti svarīgu brīdi, lai izvērtētu tā bīstamību. Eksperti uzskata, ka arī līdzšinējās vakcīnas būs iedarbīgas, bet “Pfizer-BioNTech” un “Moderna” vakcīnu ražotāji jau paziņojuši, ka sākuši gatavot jaunu formulu balstvakcīnai pret vīrusa omikrona paveidu.
Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) vadītāja Emera Kuka apliecinājusi, ka aģentūra ir gatava tikt galā ar kovida jauno Dienvidāfrikas jeb omikrona paveidu. Viņa norādīja, ka būs nepieciešamas divas nedēļas, lai izvērtētu, vai pašreizējās kovida vakcīnas spēs tikt galā ar omikrona paveidu. Ja būs nepieciešama jauna vakcīna cīņai ar omikrona paveidu, tās apstiprināšanai lietošanai ES būs nepieciešami aptuveni četri mēneši.
“Mēs esam sagatavojušies,” uzrunājot Eiropas Savienības amatpersonas, sacīja Kuka, piebilstot, ka EZA jau sadarbojas ar medicīnas nozari, lai sagatavotos šādai iespējamībai. “Mēs zinām, ka kādā posmā notiks mutācija, kas nozīmē, ka mums ir jāmaina pašreizējā pieeja,” viņa teica.
Kuka par omikrona paveidu runāja ar lielāku pārliecību nekā Pasaules veselības organizācijas pārstāvis, kas brīdināja, ka globālais risks, ko rada šis paveids, ir ļoti augsts un šis paveids var novest pie strauja saslimušo skaita pieauguma ar nopietnām sekām.
Arvien vairāk valstu pasaulē ziņo par omikrona paveida gadījumiem vai ierobežo aviosatiksmi, kamēr zinātnieki cenšas noskaidrot, cik bīstams šis paveids varētu būt. Vislielākā saslimstība ar omikrona paveidu konstatēta Dienvidāfrikas pilsētās Johannesburgā un Pretorijā un to apkaimē. Kuka norādīja, ka Eiropā, kur populācija ir vecāka un ir augstāka vakcinācijas aptvere, situācija varētu attīstīties citādi.
Viņasprāt, ir svarīgi novērtēt, vai pašreiz pieejamās vakcīnas nodrošina aizsardzību pret jauno variantu. “Tas ir process, kas var prasīt aptuveni divas nedēļas,” sacīja Kuka. Līdz šim vakcīnas bijušas efektīvas pret visiem variantiem, ar kuriem saskārušās, norādīja Kuka. Viņa piebilda – gadījumā ja būs nepieciešams vakcīnas pielāgot, viņa var apliecināt, ka EZA strādā ar uzņēmumiem un citām aģentūrām, lai pārliecinātos, ka “mēs esam sagatavojušies tik, cik iespējams”.