Eksperti par opozīcijas iespējām kaut ko mainīt Rīgas domes darbībā 6
Lai gan vara Rīgas pašvaldībā paliek iepriekšējās rokās, tomēr pēc šīm vēlēšanām Rīga ir ieguvusi daudz spēcīgāku, motivētāku un agresīvāku opozīciju, uzskata domnīcas “Providus” pētniece Iveta Kažoka.Savukārt Eiropas kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš uzskata, ka opozīcijai būs diezgan grūti kaut ko mainīt Rīgas domes darbībā.
Kažoka norāda, ka “”Saskaņa”/”Gods kalpot Rīgai” (“Saskaņa”/GKR) ir saglabājusi varu domē, taču nākamajā sasaukumā jutīsies daudz nekomfortablāk – ne tikai tāpēc, ka zaudēti vairāki mandāti, bet arī tāpēc, ka opozīcija kļuvusi pavisam cita, tā būs daudz aktīvāka par iepriekšējo. Domes vadībai būs jādomā, kā pierādīt, ka viņi strādā visu rīdzinieku labā.
Pētniece norādīja, ka lielā mērā sliktos “Vienotības” un Nacionālās apvienības rezultātus Rīgā noteica tieši tas, ka iepriekšējā Rīgas domes sasaukumā šo partiju veidotā opozīcija bija neaktīva un nepamanāma.
Savukārt Gobiņš uzskata, ka arī jaunajai opozīcijai būs diezgan grūti kaut ko mainīt Rīgas domes darbībā.
“Domāju, ka nekas būtiski nemainīsies, jo esošajiem cilvēkiem jau ir visas nepieciešamās iestrādes, saslēgti līgumi, lai turpinātu iesākto tāpat kā līdz šim,” sacīja Gobiņš.
Viņš pieļāva, ka tagadējā opozīcija tomēr varēs “Saskaņa”/GKR valdošo vairākumu “patramdīt vairāk”. “Jau līdz šim dome pieļāva tik daudz kļūdu, maldināšanas, neprasmīgas rīcības, taču līdzšinējā opozīcija to neprata pienācīgi izmantot. Ar jauno opozīciju nebūs tik viegli,” sacīja Gobiņš, taču piebilda, ka opozīcijai būs grūti ko mainīt.
“Tā kā opozīcijai iespēju būs maz, jājautā, ko šajā situācijā darīs valsts? Rīgas dome pieļauj daudz pārkāpumu, tajā skaitā arī Eiropas Savienības finansētos projektos, par kuriem nodokļu maksātāji var dārgi samaksāt. Piemēram, tas pats “kapu tramvajs”, kas ir dīvaini saplānots, nav pietiekami labi ekonomiski izvērtēts. Domāju, ka Finanšu ministrijas attieksme pret šādiem projektiem vairs nedrīkst būt tikai tehniska un tehnokrātiska kā līdz šim,” sacīja Gobiņš.
Latvijas Universitātes prorektors sociālo un tiesību zinātņu jomā Jānis Ikstens norāda, ka vēlēšanu rezultāti varētu veicināt Ušakova un Amerika ciešāku sadarbību.
Politologs uzsvēra, ka viens no interesantākajiem aspektiem, kas Rīgas pašvaldības vēlēšanās tika novērots, bija tas, ka “Saskaņas”/GKR vēlētāju skaits, salīdzinot ar iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām 2013.gadā, saruka par 10%. Kā norādīja eksperts, viņaprāt, zaudētais vēlētāju skaits visticamāk pēc tautības bija latvieši.
Tomēr viņš sacīja, ka politiskā spēka rezultāti šā gada Rīgas pašvaldības vēlēšanās neietekmēs negatīvi līdzšinējo Ušakova un Amerika sadarbību. Pēc Ikstena domām, abu politiķu pārstāvētā politiskā spēka pozīcijas tikai stiprinās viņu sadarbību. “Es domāju, ka viņi vairāk saliedēsies, jo saprot, ka tajā brīdī, kad sāk savstarpēji publiski kašķēties, viss beidzas. Viņi vienkārši turpina darboties,” uzsvēra politologs.
Viņš skaidroja, ka starp Ušakovu un Ameriku varētu izvērsties jautājums par to, kura paspārnē esošie cilvēki Rīgas domē ievēlēti vairāk, bet, Ikstena ieskatā, vēlēšanu rezultāti neietekmēs abu politiķu savstarpējo sadarbību tiktāl, lai tā izjuktu. “Nespēju to iedomāties”, sacīja eksperts.
Kā ziņots, pašreizējam Rīgas domes vadošajam politiskajam spēkam “Saskaņa”/GKR pašvaldību vēlēšanās izdevies iegūt vairākumu balsu, vienlaikus galvaspilsētas domē zaudējot septiņus mandātus, liecina jaunākie Centrālās vēlēšanu komisijas apkopotie dati.
Pēc balsu saskaitīšanas visos 158 Rīgas iecirkņos šis politiskais spēks saņēmis 50,85% atbalstu. Tas nozīmē, ka “Saskaņa”/GKR nākamajā Rīgas domes sasaukumā iegūs 32 deputātu mandātus. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās, kurās galvaspilsētas domē kopumā tika ievēlētas trīs partijas, “Saskaņa”/GKR saņēma 58,54% balsu, kas ļāva tai tikt pie 39 mandātiem.
Rīgas domē kopā ar “Saskaņu”/GKR ievēlēti politiskie spēki no vēl četriem sarakstiem – Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un “Latvijas attīstībai” (LA) apvienotā saraksta, kas saņēmis 13,66% vēlētāju atbalstu, Jaunās konservatīvās partijas (JKP) ar 13,41% vēlētāju atbalstu, nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) ar 9,24% atbalstu un “Vienotības” ar 6,26% atbalstu.
Atbilstoši šādam balsu sadalījumam LRA un LA saraksts Rīgas domē saņemtu deviņus deputātu mandātus, JKP – deviņus mandātus, nacionālā apvienība VL-TB/LNNK – sešus mandātus, bet “Vienotība” – četrus, liecina aģentūras LETA veiktie provizoriskie aprēķini.
Pārējās partijas nav pārvarējušas 5% barjeru, kā pirmajai aiz svītras paliekot Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) ar 3,29% vēlētāju atbalstu.