Foto-LETA

Eksperti: no jaunajām partijām Saeimā varētu iekļūt “No sirds Latvijai” 20

No jaunizveidotajām partijām, kas kandidēs Saeimas vēlēšanās, reālas izredzes iekļūt parlamentā ir vienīgi bijušās valsts kontrolieres partijai “No sirds Latvijai”, sacīja aptaujātie politikas eksperti.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“No sirds Latvijai” varētu iegūt pietiekamu sabiedrības atbalstu partijas līderes reputācijas dēļ, pieļāva politologs Jānis Ikstens. “Es teiktu, ka šobrīd viscerīgāk izskatās Sudraba, kaut arī viņas programma ir kopumā miglaina, arī cilvēku loks tiek izpausts negribīgi. Sabiedrībā viņa ir iemantojusi reputāciju, ka cīnās par taisnību, un pēc tā ir pieprasījums sabiedrībā,” viņš sacīja.

Arī sabiedriskā politikas centra “Providus” pētniece Iveta Kažoka, norāda, ka “vienīgā, kurai ir izredzes, ir Sudraba, bet pārējām partijām – mazas”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt “Latvijas Faktu” direktors sociologs Aigars Freimanis vērsa uzmanību uz to, ka jaunizveidotās partijas vēl līdz galam nav atklājušas, kādā sastāvā startēs Saeimas vēlēšanās, iespējama arī vairāku jauno partiju apvienošanās. “Ja viņi iet sīkpartiju pūznītī, spiets nāk virsū, bet balsis izkliedējas. Es domāju, ka partijām ir jāizvārās jūnijā, bet augustā būs zināms kas vairāk. Konsolidācija būtu loģiska,” viņš sacīja.

Turklāt šobrīd sabiedrībā jaunajām partijām vēl ir arī relatīvi zema atpazīstamība – sabiedrība nav pieradusi pie partiju nosaukumiem, nav vēl runas par komandu, bet gan tikai par partiju līderiem, kā arī nav politiskā satura, norāda Freimanis.

Kažoka vērsa uzmanību uz to, ka, piemēram, Latvijas Reģionu apvienība un “Latvijas attīstībai” Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās cieta neveiksmi, bet, vai abu partiju kopīga startēšana vēlēšanās palielinātu iespēju gūt sabiedrības atbalstu, esot atklāts jautājums.

Ikstens klāstīja, ka bijušā tieslietu ministra Jāņa Bordāna partijai izredzes ir mazas, jo tā ne ar ko daudz neatšķiras no pārējām, “Latvijas attīstībai” vēl esot jāatgūstas pēc zaudējuma EP vēlēšanās, bet “Ainaram Šleseram ir jāpacīnās ar sevi, ar visiem, kas ir iesaistījušies šajā pasākumā. Viņi ir kā aprakstītas lapas no abām pusēm. Daudz kas būs jādara, lai lapu locītu vai kaut ko no tām dzēstu, lai sabiedrībā mainītu attieksmi”.

Par to, ka šobrīd parlamentā esošie politiskie spēku pozīcijas ir drošas un tie tiks pārvēlēti arī nākamajā Saeimas sasaukumā, pārliecināti bija visi aptaujātie eksperti.

Tomēr Freimanis akcentēja, ka “Vienotībai” ir vairāki jautājumi, kuros ir “drudžaina atmosfēra,” piemēram, veselības nozarē, izglītībā, arī satiksmē. “Jautājums, vai tas nāks ārā un atstās iespaidu uz vēlētājiem,” viņš sacīja. Esot skaidrs, ka “Saskaņai” ir liels mērķis iekļūt koalīcijā, par ko liecina pārmaiņas partijā – deputātu Irinas Cvetkovas un Nikolaja Kabanova paziņojumi par nepiedalīšanos vēlēšanās, kā arī jaunu cilvēku piesaistīšana.

Reklāma
Reklāma

Arī “Providus” pētniece prognozēja, ka Saeimā esošie politiskie spēki tiks pārvēlēti, tomēr jautājums esot par to, kāds katrai partijai būs balsu skaits.

Savukārt Ikstens norādīja, ka drošāk var justies “Saskaņa,” jo tai ir ļoti stabilas pozīcijas. “Lai nu kas, bet “Saskaņa” var justies droša. Arī pārējām partijām ir pietiekami stabilas pozīcijas. Latvijas Krievu savienība uz robežas – atkarīgs no faktora, kas ne vienmēr ir Latvijas kontrolē. Un tas ir atkarīgs arī no tā, cik daudzi aizies uz vēlēšanām. Ja aizies mazāk, tad viņiem būs lielākas izredzes,” pauda politologs.

12.Saeimas vēlēšanas notiks 4.oktobrī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.