Eksperti komentē notikumus Irākā un prognozē tālāko 1
ASV prezidents Donalds Tramps nav ieinteresēts plašā konfliktā un viņš ir vairākkārt uzsvēris, ka nepieciešams iet prom no konfliktiem, aģentūrai LETA norādīja Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) direktors Andris Sprūds.
Viņš arī atzīmēja, ka pašā Irānā ir nemieri, kas radušies no ekonomikas “buksēšanas”, tādēļ valsts apzinās, ka jebkāds konflikts vilktu tās ekonomiku uz leju.
Tāpat viņš skaidroja, ka ir būtiski saprast to, ka ASV ir nogalinājusi Irānas pārstāvi Irākā, nevis vērsusies tieši pret Irānu. Viņš norādīja, ka tādējādi ASV ir apliecinājusi, ka tā nepieļaus tādu rīcību kā uzbrukums ASV vēstniecībai Bagdādē.
Komentējot šo notikumu potenciālo ietekmi uz Latviju, eksperts atzīmēja, ka tieša ietekme uzreiz netiks manīta, taču tā var netieši iezīmēties.
“Pamatā tie scenāriji varētu būt ar negatīvu zīmi, jo mēs esam ieinteresēti, lai būtu globāla stabilitāte un NATO solidaritāte,” sacīja Sprūds.
Viņš skaidroja, ka šobrīd notiek “pašas ASV izspēle, kurā ir nepieciešami Eiropas sabiedrotie, taču, pirmkārt, tā ir ASV iniciatīva, kas rada jautājumus par NATO solidaritāti un vienotību, taču arī šo jautājumu nevar pārspīlēt”.
Tāpat LĀI direktors norādīja, ka, ja notikušais pāraugtu lielākā konfliktā ar Irānu un ietekmētu Persijas līci, tad tas radītu naftas cenu pieaugumu, jo caur šo līci iziet apmēram 20% pasaules naftas patēriņa.
“Tad naftas cenas pieaugtu nevis akcīzes nodokļa dēļ, bet gan spriedzes globālajos apgādes ceļos dēļ,” sacīja Sprūds.
Eksperts arī pauda cerību, ka vispārējā reakcija būs centieni ierobežot eskalāciju.
Komentējot Trampa rīcību, Sprūds pauda, ka vēlēšanu gadā ASV prezidents nevar citām valstīm demonstrēt, ka apdraudējuma gadījumā nerīkojas.
Jau ziņots, ka uz Bagdādes starptautisko lidostu piektdien tika izšautas vismaz trīs raķetes, nogalinot astoņus cilvēkus un aizdedzinot automašīnas.
Starp nogalinātajiem ir Irānas Revolucionārās gvardes vienības “Kudsas spēki” komandieris ģenerālis Kasems Soleimani un Irākas militārā grupējuma “Hashed al Shaabi” (“Tautas mobilizācijas spēki”) vadītāja vietnieks Abu Mahdi al Muhandiss.
General Qassem Soleimani has killed or badly wounded thousands of Americans over an extended period of time, and was plotting to kill many more…but got caught! He was directly and indirectly responsible for the death of millions of people, including the recent large number….
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 3, 2020
Eksperts: Irānas ģenerāļa nogalināšana ir nebijis notikums, taču Irānas atbildi ir grūti prognozēt
Irānas ģenerāļa nogalināšana ir nebijis notikums, taču patlaban ir grūti prognozēt, kāda būs Irānas atbilde ASV veiktajai operācijai, aģentūrai LETA atzina starptautiskās drošības eksperts Mārtiņš Hiršs.
“Patlaban ir grūti paredzēt, kas notiks tālāk. Šis, protams, ir nebijis notikums, jo ģenerālis bija atbildīgs par Irānas darbībām Sīrijā un Irākā,” norādīja eksperts.
Pēc viņa teiktā, patlaban aktuāls ir arī jautājums par to, kāpēc ASV nolēma ģenerāli likvidēt tieši tagad. Hiršs atgādināja, ka pirms pāris gadiem Irāna aizturēja ASV patruļkuģi un ar Irānu saistītie hutiešu nemiernieki uzbruka Saūda Arābijas naftas pārstrādes rūpnīcai, taču pēc šiem notikumiem ASV sankcijas ar ieroču lietošanu neizmantoja.
“Kāpēc tieši tagad? To ar laiku sapratīsim. Vai tas ir saistīts ar protestu pie ASV vēstniecības Irākā vai arī bijusi kāda lielāka pārmaiņa reģionā. Kā Irāna atbildēs uz ASV operāciju, mums ir ārkārtīgi grūti paredzēt, un vai vispār atbildēs,” norādīja Hiršs.
Eksperts gan nenoliedza, ka Irāna, kura nav nevainīgs spēlētājs reģionā, pēdējo gadu laikā ar savām darbībām “uzprasās uz nepatikšanām”, testējot ASV prezidenta Donalda Trampa pacietību. Tramps līdz šim bija ļoti negaidīti piekāpīgs.
Viņš arī vērsa uzmanību, ka jau vairākus gadus Irāna un ASV cīnās par ietekmi Irākā, turklāt karš Tuvajos Austrumos efekts ir diezgan ietekmējošs ekonomikai, tas rada bēgļu plūsmas. “Tur nav ātri un vienkārši militārie risinājumi,” sacīja eksperts.
Lielas aktivitātes līdz šim pret Irānu nav veiktas, taču jebkurā gadījumā šajā reģionā nevar būt militārs ātrs konflikts, “kurš skaisti beidzas pāris nedēļu laikā,” rezumēja Hiršs.