Foto: Pixabay

Eksperti iesaka: 6 padomi, kā ziemā parūpēties par sausu roku ādu 1

Aukstais laiks ir īsts pārbaudījums mūsu roku ādai – vējš, mitrums un aukstums padara to raupju un sausu. Ko darīt, lai roku āda būtu veselīga un mitrināta arī ziemā? Konsultē eksperte un dermatoveneroloģe Vita Priedīte un BENU Aptiekas farmaceite Dace Pijola.

Reklāma
Reklāma

Kāpēc rokas kļūst sausas?

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

V.Priedīte skaidro – tas galvenokārt saistīts ar gaisa temperatūras un mitruma kontrastiem. Sākoties ziemai un apkures sezonai, telpās kļūst silts, gaiss ir sauss, un tādā veidā tiek atņemts mitrums arī ādai – tā gluži vienkārši izžūst. Savukārt ārā ir pilnīgs kontrasts – mitrums, aukstums, vējš, kuri, atrodoties šajos apstākļos, palēnina ādā asinsriti un nobremzē barošanās un vielmaiņas procesus. Tāpat ziemā, vēloties pasargāt sevi no vīrusiem, mēs rokas biežāk mazgājam, tāpēc tiek nomazgāts arī dabiskais ādas aizsargslānītis – vajadzīgā, aizsargājošā tauku kārtiņa. Rezultātā āda zaudē mitrumu, barības vielas, elastību un sāk plaisāt. Tas noteikti nav tas, pēc kā ilgojamies, tāpēc par roku ādu ir jārūpējas!

1. Lieto daudz šķidruma!

Uzņemot pietiekami daudz šķidruma, tiek mitrinātas arī ādas šūnas. Būtībā ziemā jāizdzer tikpat daudz šķidruma, cik gada siltajos mēnešos, tikai – tā kā slāpes vēsā laikā nav tik izteiktas, par šķidruma uzņemšanu sev biežāk jāatgādina. Dzer ūdeni, siltas tējas, vitamīniem bagātus ogu morsus.

2. Valkā cimdus!

CITI ŠOBRĪD LASA

Pat visīsākais brīdis ārā bez cimdiem dara pāri roku ādai – sals un vējš ādu aprauj, un rezultātā tā, vēloties aizsargāties, kļūst raupja. Jāteic, ka arī ādas cimdi, lai gan labi izskatās, silda maz, tāpēc – labāk izvēlies siltus, maigas tekstūras dabīgas vilnas cimdiņus.

3. Mazāk sadzīves ķīmijas.

Foto: unsplash

Mājas uzkopšanas līdzekļi patiesībā ir vieni no galvenajiem roku ādas maitātājiem, jo, līdzīgi kā tie bez pēdām notīra taukus no jebkuras virsmas, sadzīves ķīmija nomazgā arī tik ļoti vajadzīgo dabisko lipīdu jeb tauku aizsargslānīti no roku ādas. Tāpēc – centies izmantot sadzīves ķīmiju pēc iespējas mazāk vai arī, veicot uzkopšanas darbus, velc gumijas cimdus.

4. Mazgā rokas ar mitrinošiem līdzekļiem!

Foto: unsplash

Jo biežāk rokas mazgājam, jo sausākas tās kļūst, tāpēc jāatrod līdzsvars starp – mazgāt un nesausināt. Tam noderēs aptiekās nopērkamie roku mazgāšanas līdzekļi, kuri paredzēti sausas un jutīgas ādas kopšanai un satur keramīdus un lipīdus. Labāk, lai mazgāšanas līdzeklis būtu krēmveida vai uz eļļas bāzes, jo gelveida līdzekļiem jau pēc būtības piemīt īpašība ādu sausināt. Ziemā laba izvēle roku mazgāšanai būs arī ķermeņa ziepes gabaliņos, kādas piedāvā daudzi ražotāji, – tajās sastāvs nav tik agresīvs kā parastajās roku ziepēs, un līdzās attīrošām vielām tās satur arī mitrinošus komponentus.

5. Lieto roku krēmu!

Kad rokas ir nomazgātas, obligāti jālieto krēms. Tam ziemā būtu jākļūst par ieradumu gan mājās, gan darbā, gan sabiedriskās vietās, tāpēc būtu labi, ja roku krēms allaž būtu pa rokai. Kādu izvēlēties? Pēc iedarbības tos var iedalīt mitrinošos, barojošos un aizsargājošos:

Reklāma
Reklāma

Mitrinošie krēmi ātrāk iesūksies ādā un neatstās taukainu sajūtu, tāpēc tie ir labi lietošanai dienas laikā, darbā (īpaši, ja strādā ar dokumentiem, datoru, skārienjutīgām ierīcēm), pa vidu dažādām aktivitātēm. Vajadzētu izvēlēties tādu krēmu, kura sastāvā ir vismaz 15–20 procenti taukvielu. Daži ražotāji savos krēmos iekļāvuši arī Omega-3 taukskābes, kas roku ādu padara maigu un elastīgu, kā arī novērš plaukstu un pirkstu galu plaisāšanu. Tomēr jāņem vērā, ka mitrinošos krēmus nevajadzētu lietot īsi pirms došanās ārā, citādi tikko uzziestais mitrums ārā izgaros un āda kļūs vēl sausāka. Labāk tos lietot vismaz pusstundu pirms došanās ārā.

Barojošie krēmi  ir treknāki, biezāki, bieži vien pēc konsistences līdzīgi ziedēm. Šos labāk izvēlēties tad, ja nav paredzēts neko darīt ar rokām, jo tie atstāj aiz sevis taukainu sajūtu un tiem vajadzīgs ilgāks laiks, lai uzsūktos un iedarbotos, tāpēc šie krēmi var atstāt arī traipus. Vislabāk šos krēmus bagātīgi saziest uz rokām no rīta un tad ar cimdiem doties uz darbu, kā arī vakarā pirms gulētiešanas. Arī uz nakti var uzvilkt vieglus cimdiņus, tad krēms iedarbosies kā maska un pabaros ādu vēl dziļākos tās slāņos. Šajā kategorijā ir visi krēmi, kuru sastāvā ir vismaz 10 procenti urīnvielas, kam piemīt dziļi mitrinošas īpašības, un D-pantenols, kam ir atjaunojošs un barojošs efekts.

Aizsargājošie krēmi veido uz ādas aizsargplēvīti, kas neredzama saglabājas arī vēl pēc roku mazgāšanas. Visbiežāk to aktīvā viela ir glicerīns un PP vitamīns, kas atjauno un nostiprina ādas barjeru. Ieteicams lietot, veicot darbus ādai nelabvēlīgā vidē – sausumā, putekļos, aukstumā.

6. Divreiz mēnesī – skrubis.

Foto – Shutterstock

Lai roku krēmi labāk iesūktos ādā un veiktu savu funkciju, vismaz divas reizes mēnesī vēlams roku ādai lietot skrubi, lai attīrītu to no vecām ādas šūnām. Tam der gan speciālie roku skrubji, kas nopērkami veikalos, gan ķermeņa skrubji, gan dabas veltes, kas ir pieejamas mājās, piemēram, sāls, cukurs, kafijas biezumi.

Dermatoveneroloģe V.Priedīte piedāvā trīs receptes skrubjiem, ko vari pagatavot mājas apstākļos:

  • Sajauc 3 ēdamkarotes auzu pārslu miltu (vari vienkārši samalt auzu pārslas kafijas dzirnaviņās) ar ēdamkaroti piena, ēdamkaroti olīveļļas un tējkaroti medus. Ar masu, kas izveidojas, iezied rokas, ietin tās celofāna maisiņos, uzvelc siltus dūraiņus un paturi vismaz pusstundu. Pēc tam kārtīgi noskalo un iezied ādu ar barojošu krēmu.
  • Iezied rokas ar linsēklu vai olīveļļu, uzvelc uz plaukstām celofāna maisiņus un dūraiņus un paturi eļļas masku aptuveni 15 minūtes. Pēc tam noskalo siltā ūdenī un kārtīgi nosusini – āda būs kļuvusi samtaina.
  • Novāri kartupeļus, ūdeni, kurā tie vārījušies, nokās citā katliņā, pievieno dažus pilienus olīveļļas un pamērcē rokas šķidrumā 15 minūtes. Lai aromātiskāk, vari pievienot kartupeļu novārījumam arī kādu pilīti ēteriskās eļļas. Pēc tam nosusini rokas un iezied ar barojošu krēmu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.