Eksperti Davosā prognozē drūmu nākotnes ainu 0
Neskatoties uz politiķu un biznesu līderu optimistiskajiem izteikumiem, Davosas ekonomikas foruma noslēgumā eksperti prognozē drūmu nākotnes ainu.
29.janvārī Šveices kalnu kūrortā Davosā noslēdzās 42.Pasaules ekonomikas forums (WEF), kurā kopumā piedalījās vairāk nekā 2500 politiķu, uzņēmēju un nevalstisko organizāciju pārstāvju, bet tā norisi atspoguļo simtiem žurnālistu.
Ekonomikas foruma uzmanības centrā bija eirozonas parādsaistību krīze. Daļa foruma dalībnieku pauda pārliecību, ka beidzot tuneļa galā ir parādījusies gaisma, un Eiropas Centrālās bankas (ECB) vadītājs Mario Dragi pat uzslavēja “ievērojamo progresu”. Tomēr diskusiju noslēgumā vairums ekspertu prognozēja drūmu nākotnes ainu – eirozonas sabrukumu, ekonomisko panīkumu ASV, militārisma pieņemšanos spēkā un sekas konfliktam, kas saistīts ar Irānas kodolprogrammu.
Ņujorkas Universitātes ekonomikas profesors Norels Rubini uzskata, ka 2012.gadā pasaule vēl var izķepuroties, bet ilgi tā turpināt vairs nevarēs, un jau 2013.gadā var nākties piedzīvot īstu vētru ar pilna apjoma eirozonas krīzi un fiskālām problēmām ASV.
Tikpat drūmas prognozes ir arī laikraksta “New York Times” žurnālistam Tomasam Frīdmenam. “Es domāju, ka mēs atgriezīsimies šeit nākamgad, un tad bedre būs vēl daudz dziļāka,” norādīja Frīdmens.
Interneta giganta “Google” izpilddirektors Ēriks Šmits bija viens no foruma dalībniekiem, kurš kvēli aizstāvēja globalizāciju, sakot, ka tā izvilkusi no nabadzības divus miljardus cilvēku, savukārt Frīdmens ir pārliecināts, ka savstarpējā atkarība tikai vecina situāciju, kad nelaime, kas notiek vienā pasaules malā, neglābjami ietekmē visu pasauli.
“Ja pasaule būtu galds ar četrām kājām – Amerikas ekonomiku, Eiropas Savienību (ES), arābu pasauli un Ķīnu un Indiju -, tad mani visvairāk satrauc fakts, ka visas četras kājas pašlaik stipri trīc un tās nekad nav bijušas vairāk savstarpēji saistītas un atkarīgas kā pašreiz,” norādīja Frīdmens.
Vairāki Eiropas līderi, tostarp Vācijas kanclere Angela Merkele turas pie uzskata, ka eirozonas krīze liecina par nepieciešamību pēc lielākas integrācijas, savukārt laikraksta “Financial Times” eksperts Gideons Rahmans ir pārliecināts par pretējo. Pēc viņa domām, integrācijas pastiprināšana izsauktu tikai negatīvu reakciju pret ES un novestu pie ekstrēmistu partiju ietekmes pieauguma.
Arī Rahmans ir pārliecināts, ka eirozonas izjukšana ir tikai laika jautājums. “Droši vien, ka ne visas eirozonas valstis būs spējīgas palikt eirozonā (..). Grieķija izstāsies nākamo 12 mēnešu laikā, Portugālei tas varētu prasīt ilgāku laiku,” prognozēja Rahmans.