Eksperti apšauba iespēju uzlabot veselību, ieelpojot “vitamīnus” caur e-cigareti 0
Vitamīnu tvaiku ieelpošana caur elektronisko cigareti (e-cigareti), visticamāk, neuzlabos jūsu veselību, vēsta “HealthLine”.
Vairāki uzņēmumi tirgo e-cigaretes ar iztvaicētājiem, kas ļauj e-cigarešu lietotājiem jeb tā sauktajiem veipotājiem ieelpot vitamīnus, ēteriskās eļļas un augu izcelsmes bagātinātājus. Bet vai šī tendence ir nekaitīga, un vai tā vispār vajadzētu darīt?
Pirmkārt, veipošanas pirmsākumos tas bija veids, kā atbrīvoties no paraduma smēķēt parastās cigaretes. Vēlāk tas kļuva vienkārši stilīgi.
Tagad tā ir “veselīga” nodarbe, apgalvo ražotāji, kas mudina cilvēkus ņemt rokā e-cigareti, lai ieelpotu vitamīnus, augu izcelsmes bagātinātājus un ēteriskās eļļas.
Vismaz trīs firmas atbalsta šo jauno veipošanas tendenci. Viena reklamē iztvaicētāju ar B12 vitamīnu, apgalvojot, kā šādi var uzņemt “10 reizes vairāk B12 vitamīna nekā ar vienu injekciju”, un pievienojot tekstam attēlus ar svaigiem augļiem un ogām (starp citu, neviens no tiem nesatur B12 vitamīnu).
Otra firma pārdod veipošanas šķidrumu, kas satur vitamīnus, ēteriskās eļļas un ūdeni ar organiskām piedevām, ar saukli “ja tas nav ēdams, jums nevajadzētu to ieelpot”.
Bet vai tiešām tikai tāpēc, ka konkrēto produktu var lietot uzturā, tā ieelpošana iztvaicētā veidā ir nekaitīga? (Iedomājieties sevi atpūšamies mājās un lēnā garā veipojam garšīgus tvaikus, kas iegūti no bioloģiski audzētas vistas, kura dzīvojusi brīvas turēšanas apstākļos.)
Ir ļoti maz pētījumu, kas var sniegt atbildes uz šiem jautājumiem, bet, lūk, ko mēs zinām par vitamīnu veipošanu.
Vai vitamīnu veipošana ir nekaitīga?
Saskaņā ar šogad publicēto ASV Nacionālo dabas zinātņu, inženierzinātņu un medicīnas akadēmiju apvienības ziņojumu, pētījumi liecina, ka e-cigarešu tvaiki satur mazāku skaitu toksisku ķīmisku vielu un to koncentrācija nav tik liela kā parasto cigarešu dūmos.
Taču parasto cigarešu dūmu ķīmisko sastāvu veido tūkstošiem ķīmisku vielu, no kurām vismaz 70 var izraisīt vēzi, tādēļ “mazāk kaitīgs” ir ļoti viegli sasniedzams līmenis.
Tiesa, augu izcelsmes vielas un vitamīnus saturošiem veipošanas šķidrumiem ir tā priekšrocība, ka tajos nav nikotīna, kas izraisa spēcīgu atkarību.
Tomēr kādā pētījumā tika konstatēts, ka e-cigarešu lietošana, pat ja tās nesatur nikotīnu, var veicināt smēķēšanas izplatību pusaudžu vidū.
Turklāt dažas firmas, kas tirgo “veselīgus” veipošanas šķidrumus, reklamē savus produktus, apgalvojot, ka tie izgatavoti no bioloģiskām sastāvdaļām un nesatur ķīmiskas vielas.
Taču, lai iegūtu tvaikus, veipošanas šķidrums tiek karsēts, un šajā procesā var rasties ķīmiskas vielas, kuru sākotnēji šķidrumā nebija.
Iepriekšminētajā akadēmiju apvienības ziņojumā uzsvērts, ka ķimikāliju veidošanās tvaikā ir atkarīga no garšas piedevām un citām veipošanas šķidruma sastāvdaļām, kā arī no e-cigaretes lietošanas veida.
Salīdzinājumā ar parastajām cigaretēm, e-cigaretes parādījās samērā nesen, tādēļ nav daudz pētījumu par to ietekmi uz lietotāju veselību.
“Patiesībā mēs nezinām, kādas sekas veipošana izraisīs ilgtermiņā. Tā ir salīdzinoši jauna tendence, un mums nav pietiekami daudz datu par ilglaicīgiem lietotājiem, lai noteiktu, kā šis paradums ietekmēs veselību,” sacīja Ādams Lakijs, kurš vada torakālās ķirurģijas nodaļu Steitenailendas Universitātes slimnīcā Ņujorkā.
Tomēr dažos pētījumos tika atklāta sakarība starp veipošanu un palielinātu sirdslēkmju un plaušu slimību risku, kāds novērots arī gadījumos, kad cilvēki ilgstoši elpojuši ar sīkdaļiņām piesārņotu gaisu.
“Mūsu plaušas ir paredzētas vienīgi tīra gaisa ieelpošanai. Pilsētās to nodrošināt var būt grūti, bet kādēļ gan padarīt situāciju vēl smagāku, tīši ieelpojot tvaikus un izgarojumus?” uzsvēra ārsts.
Vai vitamīnu veipošana uzlabos jūsu veselību?
Vēl pirms sākt bažīties par to, vai vitamīnu un bagātinātāju ieelpošana nāks par labu jūsu veselībai, pirmkārt jums jāpadomā, vai šīs vielas jums tiešām ir vajadzīgas.
“Ja uzturs ir veselīgs un labi līdzsvarots, vairumam cilvēku faktiski nav nekādu indikāciju multivitamīnu lietošanai,” norādīja Lakijs, piebilstot, ka mūsdienās gan reti kuram cilvēkam ir patiešām labi līdzsvarots uzturs.
Daudzos pētījumos ir pierādīts, ka multivitamīnu iekšķīga lietošana nemazina risku saslimt ar sirds slimībām un vēzi un nepalīdzēs izvairīties no kognitīvajiem traucējumiem vecumdienās vai priekšlaicīgas nāves.
Runājot par augu izcelsmes un cita veida dabīgas izcelsmes bagātinātājiem, ir dažas konkrētas saslimšanas, pret kurām tie varētu līdzēt, bet apgalvojumi par to labvēlīgo ietekmi uz veselību nereti nav apstiprināti ar pienācīgiem zinātniskiem pētījumiem.
Ja vitamīnu un bagātinātāju ieelpošana nedod tādu pašu efektu kā šo preparātu iekšķīga lietošana, tad to veipošanai nav nekādas jēgas, sacīja Lakijs.
Lai gan ir cilvēki, kuru organisms nespēj pienācīgi absorbēt, piemēram, B12 vitamīnu vai C vitamīnu caur zarnu traktu, kā ārsts viņš šādiem pacientiem tomēr rekomendētu intravenozas vai intramuskulāras injekcijas.
Ar veipošanu var būt tāpat kā ar parasto cigarešu smēķēšanu – var paiet daudzi gadi, pirms šī paraduma kaitīgā ietekme uz veselību sāk izpausties, viņš brīdināja.