Eksperti: apaļie kokmateriāli pārdoti likumīgi 5
Anita Jaunbelzere, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Akciju sabiedrībā “Latvijas valsts meži” (“LVM”) noslēdzies apaļo kokmateriālu pārdošanas izvērtējums, kuru veica neatkarīgi eksperti. Secinājumi liecina, ka pārdošanas process atbilst likumdošanas aktu prasībām, kā arī ir ekonomiski pamatots, laikā no 2016. līdz 2020. gadam uzņēmumam nodrošinot papildu peļņu 14,5 miljonu eiro apmērā.
Reizē ar priekšlikumu nodot valsts mežu platības privatizācijai, vasarā medijos izskanēja arī tādas ziņas, ka daļa valsts mežos iegūtās sīkkoksnes tiek pārdota neatbilstoši likumā noteiktajām prasībām.
Ņemot vērā plašsaziņas līdzekļos izskanējušos apgalvojumus, kā arī apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas procesa nozīmīgumu “LVM” stratēģisko mērķu sasniegšanā, 2020. gada 10. jūnijā “LVM” padome sāka konkrētā pārdošanas procesa visaptverošu auditu, pieaicinot neatkarīgu ekspertīzi – zvērinātu advokātu biroju “Sorainen” atbilstības izvērtējuma veikšanai, profesionālo pakalpojumu uzņēmumu SIA “Deloitte Latvia” finansiālās analīzes un ekonomiskā izvērtējuma veikšanai, kā arī Latvijas Zinātnes padomes (LZP) tiesību zinātņu ekspertu Dr.iur. prof. Jāni Kārkliņu juridiskās ekspertīzes veikšanai.
Gandrīz pusgadu ilgušais audita process un tā rezultāti “LVM” padomes ieskatā vērtējami kā ļoti nozīmīgi un lietderīgi: tie nostiprināja pārliecību par uzņēmuma darba atbilstību un sniedza neatkarīgu ieskatu un ieteikumus, kas stiprinās uzņēmuma darbību un pārvaldību.
“Visaptveroša izvērtējuma ietvaros “LVM” padomes mērķis bija pārliecinoši noskaidrot atbildes uz šādiem galvenajiem jautājumiem: vai “LVM” apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas process atbilst iekšējiem un ārējiem tiesību aktiem un vai tā īstenošana bija ekonomiski efektīva un atbilda akcionāra interesēm. Ekspertu darba rezultātā esam guvuši apstiprinošas atbildes uz šiem jautājumiem,” saka “LVM” padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons.
Izvērtējuma rezultātā “LVM” ir izstrādājusi arī Rīcības plānu turpmākai apaļo kokmateriālu sortimentu pārdošanas procesa pilnveidošanai, lai to padarītu vēl caurskatāmāku, tirgus dalībniekiem paredzamāku un novērstu iespējamus konkurences likumdošanas prasību riskus nākotnē. Rīcības plāns ir balstīts arī uz izvērtējumu laikā vairāk nekā 400 saņemtiem priekšlikumiem no gandrīz 100 nozares uzņēmumiem. Tāpat tas ietver arī “LVM” jau agrāk plānotas darbības un ņem vērā uzņēmuma darbības ekonomiskos rādītājus un meža nozares kopējos rādītājus.
Kādēļ izvērtējums noritēja pusgadu? Par ko tas liecina?
“LVM” padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons: “Apaļo kokmateriālu pārdošanas vispārējo izvērtējumu vēlējāmies pabeigt šogad, tas ir arī izdarīts. Izvērtējums notika pēc vispārpieņemtas prakses, kas ietver sākotnējos novērojumus, diskusijas, kam seko padziļināti novērojumi – tik apjomīgam darbam nepieciešams laiks. Tika izvērtēta visa “LVM” koksnes pārdošanas sistēma, kopumā apstrādājot vairāk nekā 2700 dažādu dokumentu. Tas liecina par rūpīgu darbu uzņēmumā. Nepamatotu apgalvojumu cena vienmēr ir augsta.”
Akciju turētājs – Zemkopības ministrija (ZM) – izteica pateicību “LVM” padomei un valdei par ieguldīto darbu sarežģītās apaļkoksnes pārdošanas sistēmas izvērtēšanā. “Gribu uzsvērt, ka viena, bet noteikti ne būtiskākā lieta, bija gūt pārliecību par publiski izteikto pārmetumu (ne)patiesumu, bet otra lieta, kas, manuprāt, ir daudz svarīgāka, ir apaļkoksnes pārdošanas sistēmas padziļinātā izvērtēšana, kas sniedz secinājumus un ieteikumus šīs sistēmas tālākai uzlabošanai un iespējamo risku novēršanai nākotnē. Šī ir būtiskākā pievienotā vērtība veiktajam izvērtējumam, par ko “LVM” padome ir izteikusi savus priekšlikumus uzņēmuma valdei. Akciju turētājs sekos līdzi, kā uzņēmumam sokas šo jautājumu risināšanā,” saka ZM Meža departamenta direktors Arvīds Ozols.
Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.