Eksperti aicina regulāri ģimenē runāt par bērnu drošību 0
Tradicionāli bērnu drošība kļūst aktuāla un vecākiem tiek atgādināts par sarunām ar atvasēm skolēnu brīvdienu laikā un mācību gada sākumā. Tomēr būtiski par dažādiem drošības riskiem un vēlamo uzvedību runāt ģimenē regulāri, pārliecināts drošības kompānijas GRIFS AG eksperts Uģis Začs. “Iespējams rudens brīvdienas ir īstais laiks, kad uzsākt vecāku un bērnu iknedēļas sarunas par drošību,” iesaka eksperts.
Uģis Začs norāda, ka ne mazāk svarīgs par sarunu saturu un biežumu ir to norises veids. “Par drošību visbiežāk ģimenē runā, izmantojot iebiedēšanas taktiku vai informējot par galvenajiem drošības pamatprincipiem. Diemžēl daudzās ģimenēs vecāki ar bērniem vispār neapspriež personīgās un mantu drošības jautājumus,” viesojoties sākumskolās ar interaktīvām drošības lekcijām visā Latvijā, novērojis eksperts. “Ieteiktu vecākiem izvairīties no iebiedēšanas, jo tā var padarīt bērnus pārāk bailīgus. Piemēram, mācot bērnu braukt ar velosipēdu, stāsti par riteņbraucēju iekļūšanu ceļu satiksmes negadījumos visticamāk nemudinās viņus apgūt riteņbraukšanu. Tas pats attiecas arī uz drošības jautājumiem, tāpēc prātīgāk būtu izvēlēties informatīvo pieeju, bērniem norādot uz ikdienas drošības riskiem, bet tajā pašā laikā sniedzot padomus, kā izvairīties no potenciāli bīstamām situācijām,” stāsta U.Začs.
r“Tieši tāpēc, runājot par saskarsmi ar svešiniekiem, aicinu izvairīties no vispārinājumiem attiecībā uz personas izskatu, kā arī vistipiskāko ļaundaru sastapšanas laiku un vietu. Pārāk liels kategorisms var novest pie tā, ka bērni sāks baidīties no noteikta izskata cilvēkiem vai pat no visiem svešiniekiem, tāpat no tumsas, vai gluži otrādi – dienā jutīsies pārāk droši, līdz ar to nebūs uzmanīgi,” turpina eksperts. Viņš arī piebilst, ka labākais veids, kā vajadzētu runāt ar bērniem, ir izspēlēt dažādas situācijas, kur ļaundarim katru reizi piešķirti citi demogrāfiskie parametri.
Tajā pašā laikā drošības eksperts uzver, ka bērnam ir jāizskaidro – apdraudējuma gadījumā svešinieki var būt arī nozīmīgs atbalsts. Piemēram, apmaldoties tirdzniecības centrā, tieši ar apsardzes darbinieku starpniecību ātrāk varēs atrast vecākus. Bēgot no kāda nelabvēļa, ieteicams meklēt drošas vietas – objektus ar lielu cilvēku plūsmu – veikalus, birojus, autoostu. Ja tuvumā nav neviena publiska vieta, ieteicams, ilgi nedomājot, vērsties pēc patvēruma pie tuvāko privātmāju iemītniekiem.