Foto: shutterstock.com

Eksperte: Vājredzību var veiksmīgi koriģēt ar dažādiem palīglīdzekļiem 0

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem vājredzība ir novērota 2,2 miljardiem zemeslodes iedzīvotāju, no kuriem aptuveni pusei nepieciešama optiskā korekcija vai ķirurģiskā ārstēšana. Redzes veselības traucējumi ir nozīmīga problēma, kas skar ne vien pasaules, bet arī Latvijas iedzīvotājus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Šobrīd Latvijā ir reģistrēti aptuveni 9000 redzes invalīdi, kam pieejama valsts atbalsta sistēma tehnisko palīglīdzekļu iegādei un dažādām rehabilitācijas programmām.

Vājredzība ir redzes funkcionāls traucējums, ko nevar novērst ar optiskajām brillēm, kontaktlēcām, medikamentozi vai ķirurģiski. Vājredzība un aklums būtiski pieaug vecuma grupā virs 75 gadiem, kam par iemeslu visbiežāk ir vecuma radītā makulas deģenerācija, diabētiskā retinopātija, glaukoma un katarakta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt, ņemot vērā, ka cilvēka mūža ilgumam ir tendence pieaugt, paredzams, ka attiecīgajā vecuma grupā cilvēku ar redzes problēmām kļūs arvien vairāk.

Savukārt jaunākā gada gājuma cilvēkiem biežākie vājredzības cēloņi ir acu traumas, optiskā atrofija, pigmentozais retinīts, diabētiskā retinopātija, augstas pakāpes patoloģiska miopija, acu iekaisumi un vājredzība no bērnības.

Uzņēmuma “OptiO” optometriste ar specializāciju vājredzības korekcijā
Evita Kassaliete norāda – līdzās papildu reģistrētajiem redzes invalīdiem, ir cilvēki, kuri valsts reģistrā nav iekļauti un apmaksātu palīdzību nesaņem. Viņi visbiežāk palīdzību meklē optikas salonos.

Šajā gadījumā ir būtiski rīkoties laikus – ja tiek konstatētas redzes problēmas, pārbaudi nepieciešams veikt savlaicīgi. Optometrists izvērtēs redzes funkcionālās izmaiņas dinamikā, piemēram, pēc nozīmētās terapeitiskās, fizikālās vai ķirurģiskās acs ārstēšanas.

Novērtēs arī redzes asumu tuvumā, veiks ametropijas korekciju, izpētīs pacienta kontrastredzes, kopredzes, binokularitātes, krāsu redzes, stereo un redzes lauka stāvokli, kā arī veiks virkni citu mērījumu.

Saprotot cilvēka redzes stāvokli, optometrists piedāvās atbilstošus optiskos vai neoptiskos vājredzības korekcijas līdzekļus.

Optiskie palīglīdzekļi, kurus parasti nozīmē speciālists var būt: augsta stipruma brilles, rokās turamās lupas, statīvlupas, telestopiskās sistēmas gan tālumā, gan darbam tuvumā, elektroniskie palielinātāji – digitālās lupas, planšetdatori ar atbilstošu programmatūru.

Reklāma
Reklāma

Savukārt, izplatīti neoptiskie palīglīdzekļi ir apgaismojuma kontrole palīglīdzeklī un aktivitātes laikā, gaismas absorbējošie filtri, cepures ar nagu, taktili atbalsta spieķi u.c.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.