Eksperte par Sahāras tuksneša putekļiem: Draudi ir pagājuši garām, ārā var droši uzturēties 26
Lai noskaidrotu aktuālāko informāciju saistībā ar Sahāras tuksneša radīto piesārņojumu, LA.lv sazinājās ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāvi Ivetu Indriksoni. Eksperte atzina, ka šobrīd ārā uzturēties ir droši.
“Draudi ir pagājuši garām! Tagad ārā var droši uzturēties, jo līdz ar nokrišņiem viss putekļu piesārņojums, kas bijis gaisā, ar lietu ir nomazgāts pie zemes un gaiss ir attīrīts. Nopietni draudi vairs nav, putekļu koncentrācija ir stipri samazinājusies.
Sahāras tuksneša putekļi ik pa laikam nonāk augšējos atmosfēras slāņos un kaut kur tiek novirzīti atkarībā no vēja virziena. Pamatā cieš valstis, kas izvietotas apkārt Vidusjūrai. Bet ir gadījumi, kad šis mākonis tiek pacelts augstāk un aiznests tālāk, kā tas notika šajā reizē.”
FB zem @boms_tricis ieraksta par Sahāras smiltīm ir pāri par 200 komentāru, gandrīz visi pārliecināti, ka tās ir lidmašīnu kaisītās indes, bet Toms pārdevies industrijai. Kā tik daudz cilvēku spēj sadzīvot ar apziņu, ka vislaik viņus indē, bet neko padarīt nevar?
— Aidis (@tomsons) April 2, 2024
Iveta Indriksone stāsta, ka putekļu apjoms, kas izkrita uz zemes virsmas bija mērāms 30% no kopējā piesārņojuma fona.
nelabvēlīga piesārņojuma izkliedei. Bija ļoti silts, bezvējšs, nebija nokrišņi un piezemes slānī bija sakrājies lokālais piesārņojums.”
Vai tuvā nākotnē mēs atkal varētu sastapties ar Sahāras putekļu piesārņojumu ir grūti prognozēt. Kā norāda ekperte: “Sahāras putekļi ik pa laikam nonāk atmosfērā. Sezonāli izteiktāki laiki ir no februāra līdz jūnijam vai rudens beigas,ziemas sākums. Grūti pateikt, vai tagad vēl kāda epizode atkārtosies. Tas ir atkarīgs no vēja virzieniem. Jāseko līdzi situācijai un, ja tāda epizode atkārtosies, sabiedrība tiks informēta.”
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra pārstāve aicina cilvēkus saprotoši attiekties pret dabu. “Tā ir daba un dabiskais pārrobežu piesārņojums, kuru mēs ietekmēt nevaram. Dabīga situācija, kura jāpieņem un jāiemācās ar to sadzīvot. Cilvēkiem, kas vairāk jūtīgāki pret putekļu piesārņojumu, ir jāpielāgojas un jādomā par savām aktivitātēm šādās reizēs. Labāk atturēties, neiet ārā un pagaidīt, kamēr izkliedējas piesārņojums, lai atkal varētu turpināt pilnvērtīgu dzīvi.”
Sahāras putekļu nav…Sahāras putekļi neeksistē….Tad kas ir šie uz mana auto? Laumiņu putekļi?
Labi,ka @boms_tricis pabrīdināja,ka līdz ar lietu šitā dranķība nāk lejā. Visi auto pie mājas tādi… pic.twitter.com/BaSNtIT3zq— Urze (@murzemax) April 2, 2024
Gabaliņš Sahāras virs galvas. pic.twitter.com/qPbFFO5dPm
— Jānis Šatrovskis (@JSatrovskis) April 1, 2024
Prognozētā Sahāras putekļu koncentrācija svētdienas un pirmdienas pēcpusdienā. https://t.co/Aa0MAKVaFS pic.twitter.com/CQSZ2qqf4z
— Jānis Trallis (@meteozinas) March 30, 2024
Par spīti Sahāras tuksneša putekļiem, baltā cielava un baltais stārķis ir atgriezušies😍. pic.twitter.com/W20ZprlZMt
— Zane Dāvidsone🇺🇦🇱🇻 (@zane_davidsone) April 1, 2024
Pēdējās 2 dienās pāri Latvijai virzās Sahāras putekļu mākonis. Tā ietekmē debesis ir dūmakaini, dzeltenīgas. Piemēram šorīt halo ap sauli knapi varēja pamanīt – viss viendabīgā, dzeltenīgā mākonī. Sestdien uzņēmu dažas fotogrāfijas, lai varētu salīdzināt situāciju.
Šodien visā… pic.twitter.com/j2KJn5ZkIb
— Martins Bergšteins (@MeteoLatvia) April 1, 2024