Eksperte: Gatavojoties sezonai, jāpārbauda kartupeļu un lauka pupu sēklu kvalitāte 0
Māra Bērziņa, VAAD Kurzemes reģionālās nodaļas vecākā inspektore
Kartupeļi
Pērn jokdari jau decembrī uzdeva jautājumu par kartupeļu stādīšanu – darīt to tūlīt vai tomēr nosvinēt Jaunā gada atnākšanu. Nu jau marts pusē, bet kartupeļu stādāmais laiks vēl nav pienācis.
Izņemot siltumnīcas, agroplēves segumus un dažādas citas improvizācijas agrajai ražai, masveida kartupeļu stādīšanai jānotiek pietiekami iesilušā augsnē, t. i., kad augsnes temperatūra sasniegusi 8–12 0C. Tas nozīmē, ka kartupeļus martā nestādīsim.
Bezsniega ziema, lai arī janvārī un februārī laukos bieži bija vērojama pārmitra augsne, pavasarī var atspēlēties ar sausumu. Tad nu jāatrod laiks, kad zeme būs iesilusi, bet nebūs ne par slapju, ne par sausu kartupeļu stādīšanai un sadīgšanai.
Iestādītos bumbuļus augsnē gaidīs kartupeļu lapu sausplankumainības ierosinātāji, kas siltās ziemās labi pārziemo.
Kolorādo vaboles noteikti būs pārziemojušas, bet tās parasti pavasarī sagaida vismaz pirmo virszemē sadīgušo augu. Ja iestāsies neparasts siltums, tad, iespējams, tās agrāk atstās ziemošanas vietas un tām nebūs ar ko baroties, jo kartupeļi nebūs sadīguši.
Lauka pupas
Pašu saimniecībā ievāktajām pupām, kas ir pārziemojušas noliktavās, šogad agrāk nekā iepriekšējos gados ir vērts pievērst uzmanību, pārbaudot sēklas materiāla kvalitāti. Pupās visu ziemu ir uzturējies un attīstījies pupu sēklgrauzis (attēlā).
Tas šobrīd var būt gan kūniņas, gan pieauguša īpatņa attīstības stadijā. Nezinu, vai kaitēklis saprot, kad tuvojas sējas laiks, bet tas noteikti jūt, ka nav sala, gaisa temperatūra paaugstinās un ir jāturpina attīstības cikls. Vai pēc sēklgrauža aktivitātēm pupa vēl būs spējīga turpināt attīstību, t. i., sadīgt, to saimniekiem labāk noskaidrot tagad, nekā vērot pussadīgušu lauku.
Dažos gados pupas ir sētas marta beigās, un, ja ļaus mitrums, tad tas varētu notikt arī šopavasar.
Iespējams, pateicoties siltajai ziemai, šogad pupu graudus būs atstājis lielāks skaits pieaugušo sēklgraužu vaboļu un tās mazāk iesēs reizē ar pupām.
Izvēloties lauku sējai, jāņem vērā, ka daļa kaitēkļu ziemoja arī augsnē – sals šo procesu netraucēja. Tas nozīmē, ka pārziemojušie kaitēkļi no iepriekšējā gada pupu lauka spēs apdraudēt šā pavasara sējumu, ja tas atradīsies tuvumā.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops