Violetā sakņu puve burkānos.
Violetā sakņu puve burkānos.
Foto: Māra Bērziņa

Eksperta ieteikumi dārzeņu slimību profilaksei aprīlī 0

Māra Bērziņa,VAAD Kurzemes reģionāļās nodaļas vecākā inspektore

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Dārzeņu audzētājiem aprīlī sākas sējas laiks – sēklas gaida patīkami siltu un mitru, labi sastrādātu augsni izvēlētajā laukā. Tikai pastāv iespēja, ka augsnē pavasara sējuma sadīgšanu vai jauno stādu ierašanos gaidīs gan izsalkuši kaitēkļi, gan slimību ierosinātāji. Izvēloties lauku, jāatceras, ka jauno augu izturība pret slimībām un kaitēkļu invāziju zināmā mērā būs atkarīga no priekšauga un tā veselīguma. Arī slimības un kaitēkļi ir pielāgojušies laika apstākļiem un barības augiem, lai izdzīvotu.

Krustziežu dzimtas dārzeņus apdraud krustziežu sakņu augoņi – tāpēc lietderīgi noskaidrot, vai izvēlētajā laukā iepriekšējos gados tādi bijuši, ņemot vērā, ka ar šo slimību inficējas arī krustziežu dzimtas nezāles.

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdzīgi ir ar balto puvi – šī slimība inficē visus izplatītākos dārzeņus – burkānus, gurķus, sīpolus, kāpostaugus, pākšaugus, salātus.

Tātad, ja iepriekšējos gados slimība bijusi izplatīta, tad augsnē būs saglabājušies slimību izraisošie melnie sklerociji. Ja šāds baltās puves pavairošanu atbalstošs kultūraugs atgriežas laukā ātrāk nekā pēc 4 gadiem, pastāv augsts inficēšanās risks.

Ja tiks veikta burkānu atkārtota sēja, jārēķinās, ka augsnē saglabājas arī puvju ierosinātāji – iespējams, violetā sakņu puve atkal inficēs burkānu saknes.

Aprīļa beigās, iespējams, no augsnes jau izlidos burkānu un sīpolu mušas. Burkānu un sīpolu sējums tuvumā vai pat iepriekšējā gada laukā šiem kaitēkļiem būs sevišķi patīkams, jo mušas nevēlas tālu lidot.

No gaisa temperatūras atkarīgs, kad arī neapkurināmās siltumnīcas varēs piepildīt ar augiem. Lai stādīšanas prieks nepārvērstos nemitīgā cīņā ar kaitīgajiem organismiem, jāsaprot, ka potenciālie augu slimību izraisītāji ziemā nebūs nosaluši. Tie gaida stādus uz pērno augu atliekām, augsnē, uz siltumnīcu konstrukcijām, daudzgadīgās plēves un dažādiem palīgmateriāliem.

Pavasarī viss izskatās skaisti, bet neredzamie augļu brūnās puves, pelēkās puves, lapu brūnā pelējuma, sīkplankumainības, fuzariālās un verticilārās vītes ierosinātāji tā vien gaida tomātu un gurķu dēstus.

Pārziemojuši būs arī kaitēkļi – baltblusiņas un tīklērces. Tāpēc, ja vien tas nav izdarīts jau rudenī, aprīlis ir pēdējais brīdis no siltumnīcām izvākt augu atliekas, nomainīt augsni, dezinficēt to vai vismaz papildināt ar jaunu kūdras slāni. Mazgājamās virsmas būtu jānomazgā ar veļas pulvera šķīdumu.
 

Vairāk lasiet žurnāla Agro Tops aprīļa numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.