Foto: Didzis Staris, apstrāde: Claudio Yurdadon

Eksperiments skolu ēdnīcās: ko dod bērniem ar celiakiju. Pirmā skola: Rīgas Angļu ģimnāzija 0

Vērtēsim ēdienu un apstākļus trīs skolu ēdnīcās

Reklāma
Reklāma

Autore: Elga Sīle, speciāli Veselam.lv

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Lai gūtu praktisku ieskatu tajā, ko ēd bērni ar celiakiju un kā tiek ievērotas prasības, kas jāievēro, lai uzturs šiem bērniem būtu drošs, portāls Veselam.lv kopā ar veselīgas ēšanas kustības “Aikāgaršo” šefpavāru Normundu Baranovski devās paši nogaršot skolēnu pusdienas. Eksperimentam izvēlējāmies trīs izglītības iestādes – Rīgas Angļu ģimnāziju, Rīgas 40. Vidusskolu un Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskolu. Pirmās divas izraudzītas, jo abās mācās salīdzinoši vairāk bērnu ar īpašo diētu vajadzībām, bet par tām ir atšķirīgas atsauksmes no vecākiem. Savukārt pēdējā – tapēc, ka tajā mācās maz bērnu ar celiakijas diagnozi, līdz ar to rodas iespēja izpētīt, kā īpašo diētu jautājums tiek risināts, kad tie ir tikai pāris gadījumi visā skolā.

Portāls Veselam.lv uzsāk rakstu sēriju par ēdināšanu skolā bērniem, kuriem nepieciešama īpaša diēta. Ko pieprasa likums, kā to īsteno dzīvē? Kā situāciju vērtē vecāki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc “Gluten-Free Experts” valdes priekšsēdētājas Irinas Rubinčikas ieteikumiem uzmanību pievērsām galvenajiem aspektiem, ko bija iespējams eksperimenta laikā novērot – ēdienkartei, vietai, kur tiek uzglabāti bezglutēna produkti, traukiem un instrumentiem, ko izmanto ēdiena pagatavošanai, kā arī paša ēdiena kvalitātei, garšai un izskatam.

Rīgas Angļu ģimnāzijā gatavo līdzīgus, bet piemērotus ēdienus

Pirmā eksperimenta ietvaros apmeklējām Rīgas Angļu ģimnāzijas ēdnīcu, kura ik dienas apkalpo vairāk kā tūkstoš skolēnu, tajā skaitā 13 bērnus ar īpašajām diētām. Šajā skolā, gatavojot diētisko pārtiku, izmanto ierastajiem, glutēnu saturošajiem produktiem līdzvērtīgas bezglutēna sastāvdaļas. Šefpavāre Inga Didrihsone atbild par diētām un ēdienkaršu sastādīšanu: “Mēs cenšamies, lai tad, ja bērni ēd konditoreju, tad šie skolēni ēd pielīdzinātu konditoreju; piemēram, ja ir pankūkas, tad bērni ar laktozes vai glutēna nepanesamību ēd savai diētai pielīdzinātas pankūkas. Nav tā, ka vieni ēd pankūkas un pārējie maizi. Ļoti cenšamies, lai viss ir pielīdzināts.” Tā kā bezglutēna ēdiena uzturvērtība mēdz būt mazāka kā glutēnu saturošai pārtikai, sastādot ēdienkarti, nepieciešams domāt arī par to, kā aizstāt trūkstošās kalorijas pielīdzinātajās ēdienreizēs, piemēram, pieliekot klāt papildu dārzeņus vai ko citu. Šefpavāre stāsta, ka apmēram mēnesi ēdnīca mēģināja visiem bērniem gatavot tādu ēdienu, ko drīkst ēst arī bērni ar īpašajām diētām, tomēr veselo bērnu vecāki šādu risinājumu neatbalstīja.

Reklāma
Reklāma

Rīgas Angļu ģimnāzijas ēdnīcā bezglutēna pārtika tiek gatavota, izmantojot atsevišķus traukus, kas iezīmēti ar sarkanu „C” zīmi. Savukārt pie galda bērni ar īpašajām diētām sēž pirmajā vietā, kas visu laiku ir viena un tā pati, un par kuru zina gan skolotāja, gan ēdnīcas darbinieki, gan arī bērns pats. Pirms tam skola mēģinājusi īpašās vietas iezīmēt ar dažādu krāsu paklājiņiem, taču šī sistēma neesot darbojusies tik labi, jo bērniem paticis ar tiem spēlēties, samainīt vietas un tamlīdzīgi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.