Eksperiments, kuri līdzekļi palīdz kanalizācijas aizsprostojumam 1
Kamēr visi sadzīves notekūdeņi brīvi aizplūst kanalizācijas caurulē, neviens pat neiedomājas par palīglīdzekļiem. Tos meklē tad, kad piepeši aizsērē izlietne vai nav aizskalojams klozetpoda saturs. Šoreiz eksperimentējam, kuri līdzekļi spēj izlauzties cauri lielam aizsprostojumam un kuri noder vien profilaksei.
Caurules jātur tīras
Ir svarīgi nepiesārņot kanalizācijas caurules. Ja tās profilaktiski netīra vai uz izlietņu un vannu notecēm nav salikti metāla sietiņi matu, ēdienu atlieku, gružu un citu netīrumu savākšanai, agri vai vēlu radīsies aizdambējums. Visbīstamākie šajā ziņā ir mati – pieķeroties tie vienmēr saveļas kamolā, bet tam savukārt pielīp pārējie netīrumi, pamazām veidojot lielu aizsprostojumu. Turklāt, lai matu mudžekli dabūtu laukā, jāizvēlas patiešām stipra ķīmija, kas spēj likvidēt matus, nekaitējot caurulēm.
Attiecībā uz tualetes kanalizāciju santehniķi allaž atgādina, ka podā nav paredzēts mest nedz papīrus, nedz tamponus, nedz izlietotas higiēniskās paketes. Tas viss jāliek blakus tualetes podam iekārtotā atkritumu tvertnē. Steigā noslīcināta pakete var radīt nopietnu aizsērējumu, kam cauri izlauzties spēj reti kurš kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzeklis.
Viltīgās granulas
Pēdējos gados kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzekļu tirgū parādījušās arī granulas. Cilvēkiem pat radies priekšstats, ka tās ir visefektīvākās. Varbūt tāpēc, ka lietojot var redzēt ķīmisko reakciju – viss puto un burbuļo! Šajā eksperimentā to īpašā efektivitāte nepierādījās, arī granulas netika galā ar lielu aizdambējumu. Tieši otrādi, mēģinot to izšķīdināt un ieberot tualetes kanalizācijas sistēmā lielāku granulu devu, tika panākts pretējais efekts – izveidojās tāds korķis, kam vēlāk netika cauri arī citi līdzekļi un ko bija iespējams likvidēt, tikai mehāniski tīrot cauruli.
Pēdējā cerība
Ja izmēģināti dažādi līdzekļi, bet kanalizācijas caurule vienalga ir ciet, atliek divi risinājumi – izsaukt santehniķi vai pašam piestrādāt par kanalizācijas rūķīti. Santehnikas veikalos kanalizācijas cauruļu tīrīšanai var iegādāties speciālas elastīgas troses ar rokturi vienā galā. Tās ir dažāda garuma (0,8 m, 1,5 m), pusotra metra gara trose maksā 3,70 eiro. Vieglāk strādāt divatā: viens griež rokturi, otrs, kustinot trosi augšup un lejup, mēģina to iedabūt kanalizācijas caurules līkumos. Sākumā tas šķiet grūti, jo trose visu laiku iesprūst, bet ar laiku iemanās to dabūt tālāk.
Ja aizdambējums ir liels, mehāniska tīrīšana ar trosi nereti ir vienīgā iespēja pilnībā atjaunot caurteci, jo korķi izbaksta un vēlāk ar lielu ūdens daudzumu aizskalo prom. Turklāt ap trosi aptinas mati un diegi – galvenie vaininieki aizsprostojuma kamola radīšanā. Tādējādi caurule paliek tīra ilgāku laiku. Pēc rūpīgas mehāniskas tīrīšanas ieteicams profilaktiski reizi pāris mēnešos ieliet efektīvu ķīmisko līdzekli.
Piedāvājam aplūkot tabulu ar tīrīšanas līdzekļiem. Lai redzētu, uzspiediet uz nākamā teikuma.
Kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzekļu salīdzinājums
UZZIŅA
Salīdzinot dažādus tīrīšanas līdzekļus, vērtējums nevar būt 100% objektīvs, jo nav divu pilnīgi vienādu aizdambējumu. Šoreiz tā intensitāte noteikta pēc ūdens caurteces samazinājuma, proti, katrs līdzeklis pārbaudīts divos variantos: ja caurteces nav vai arī tā ir minimāla (ūdens uzkrājas un aiztek pavisam lēni, atstājot netīru izlietni vai vannu). Tualetes kanalizācijas cauruļu tīrītāji pārbaudīti situācijā, kad caurteces gandrīz nav (ūdens sūcas prom pa pilītei, bet viss, kam būtu jāaizskalojas, peld virspusē).
PADOMI
• Kanalizācijas cauruļu tīrīšanai nevajag vienlaikus lietot vairākus līdzekļus, jo to sastāvā ir spēcīgas ķīmiskas vielas, kas, savstarpēji reaģējot, var izdalīt indīgas gāzes.
• Pirms tīrīšanas pārliecinieties, vai līdzeklis patiešām paredzēts konkrētām caurulēm (arī no plastmasas, emaljas), neradot tajās sūces vai plaisas.
• Pēc līdzekļa lietošanas parasti jāuzlej noteikts daudzums ūdens. Nevajadzētu liet verdošu ūdeni, jo karstums pastiprina ķīmisko reakciju, izdalās cilvēkam kaitīgas gāzes.
SVARĪGI
• Kanalizācijas cauruļu tīrīšanas līdzekļi satur veselībai bīstamas ķīmiskas vielas, kas var radīt smagus apdegumus. Lietošanas laikā obligāti jāizmanto cimdi un visas virsmas, uz kurām nonācis līdzeklis, rūpīgi jānotīra.
• Šie tīrīšanas līdzekļi jātur bērniem neaizsniedzamā vietā!