Eksperiments: Kā iedarbojas ierīces suņu atbaidīšanai 1
Lielākā daļa suņu īpašnieku mīl savus mājdzīvniekus un tos kārtīgi uzrauga, dresē un arī lutina. Bet ko darīt velosipēdistam vai bērnam, kurš nāk no skolas un kuram uzbrūk nikns, saimnieka nepieskatīts suns? Tas var radīt psiholoģisku traumu uz ilgu laiku, bērns no lielā pārbīļa var sākt raustīt valodu. Lai aizsargātos, mūsdienās ir nopērkamas ultraskaņas atbaidīšanas ierīces. Vai tās ir iedarbīgas?
Nebūtu pieļaujami, ja ar šādām ierīcēm pusaudži rādītu savu pārākumu pār ciema suņiem. Vecākiem to vajadzētu pārrunāt ar bērniem un stingri aizliegt. Taču daudz biežāk veloceliņa maršrutā vai mājupceļā no darba vai skolas ir jātiek garām privātmājai, kurā mīt nikns suns, kas nereti spēj pārlēkt pāri žogam vai izskrien no sētas. Ko iesākt pret šādiem suņa īpašniekiem? Spriežot pēc pieredzes, pat ja suns sakož, policija nav īpaši ieinteresēta izskatīt šādus gadījumus.
Lai izvairītos no nikna dzīvnieka, daži cilvēki izlīdzas ar piparu gāzes baloniņu, taču, neievērojot vēja virzienu, tā var neitralizēt nevis suni, bet sevi – acis pēc tam stipri asaro un ir jutīgas visu dienu. Daudz drošāka ir atbaidīšanas ierīce.
Kā tā darbojas?
Ultraskaņas ierīce raida augstas frekvences skaņas, kas suņa ausīs rada nepatīkamas vibrācijas, dzīvnieks jūtas neomulīgi un steidz pamest skaņas izplatības areālu.
Ierīce ir viegla, to var ērti turēt rokās, glabāt kabatā vai rokassomiņā. Patiesībā šis ir daudz humānāks un efektīvāks atbaidīšanas veids, nekā izmantot gāzes baloniņu vai koka rungu. Suni iespējams nomierināt un apturēt tā riešanu samērā nesāpīgā veidā abām konfliktā iesaistītajām pusēm. Dažas ierīces iedarbojas ne tikai uz suņiem, bet arī kaķiem, grauzējiem un kukaiņiem. Atkarībā no aparāta jaudas tas maksimāli iedarbojas vidēji no 6–8 metru attāluma (citi suņi uz šīm nepatīkamajām skaņas vibrācijām reaģē no vēl lielāka attāluma). Ierīce arī labi noder, mācot suni neskriet pakaļ mašīnām. Ilgāku laiku darbojoties, dzīvnieku var atradināt no nelāgā ieradumu.
Vai iedarbīgas?
Vai šī ierīce tiešām spēj atbaidīt ikvienu suni, vai visi dzīvnieki uz to reaģē pietiekami labi? Lai pārbaudītu, izmēģināju divas ultraskaņas suņu atbaidīšanas ierīces: vienu – vienkāršāku (spilgti dzeltens firmas “Sititek” ražojums), otru – profesionālāku (populāro, ASV ražoto Dazer II). Lētajam izstrādājumam nav norādīta pat frekvence, savukārt dārgākā ierīce darbojas 20 000–25 000 Hz, skaņas stiprums ir 116,5 dB, maksimālā efektivitāte – līdz 8 metriem, bet var aptvert līdz pat 20 metru rādiusu. Dazer ierīcei ir viens režīms, bet “Sitikek” ražojumam – trīs: atbaidīšanai (spēcīgs skaņas vilnis), dresēšanai (mazāk spēcīga ultraskaņa) un ceļa apgaismošanai.
Izpētot Latvijas tirgu, jāsecina, ka piedāvājums ir niecīgs un cenas ļoti uzskrūvētas. Piemēram, portatīvais ultraskaņas atbaidītājs vietējos veikalos maksā 25 eiro, bet ārzemju interneta veikalos tas nopērkams par 4,50 eiro, turklāt pārdevējs piedāvā segt piegādes izdevumus. Salīdzinot abas ierīces, atšķirības nav redzamas. Ļoti daudzām precēm Latvijā pārdevēji uzliek četrkārtīgu un pat lielāku uzcenojumu, jo īpaši tām, kas veikalos ir maz pieejamas (visbiežāk tās ir Ķīnā ražotas preces).
Pārbaudot praksē, jāsecina: salīdzinājumā ar profesionālo vienkāršā darbojas sliktāk. Teorētiski abām ultraskaņas ierīcēm vajadzētu raidīt vienādi augstas frekvences skaņu un dzīvniekam būtu jāreaģē līdzīgi, taču no Dazer II aptuveni 90% suņu ņēma kājas pār pleciem, bet vienkāršais atbaidītājs bija efektīvs vien 50–60% gadījumu.
Kā reaģē suņi?
Ļoti dažādi, jo atšķiras arī paši suņi. Daži tūlīt pārstāja riet un truli raudzījās uz mani. Mazākie suņi lielākoties pagriezās un devās pretējā virzienā, pat nemēģinot rūkt. Daži ļoti izbijās un skrēja, ko kājas nes, citi piecēlās un lēnām devās projām. Citi ierīces lietotāji novērojuši, ka suņu ausu forma būtiski ietekmējot reakcijas ātrumu un efektivitāti, bet šajā eksperimentā tas nepierādījās.
Mēģināju ar šo ierīci pārmācīt draudzenes kaimiņu suni, kas, nemitīgi rejot, traucēja naktsmieru. Tiklīdz dzīvnieks sāka riet, atvērām logu un pāris reižu nospiedām ierīces pogu. Pagāja vairākas naktis, iekams suns apjauta saistību starp riešanu un nepatīkamo reakciju pēc tās. Atstāju ierīci draudzenei un pēc divām nedēļām saņēmu ziņu, ka suns pārstājis naktīs riet un saimnieki var mierīgi gulēt.
SECINĀJUMS – ja suns nav kurls vai vecs, ultraskaņas atbaidītāji strādā labi. Jāpiebilst gan, ka veci suņi lielākoties ir daudz mierīgāki, tāpēc vairākumā gadījumu nav arī bīstami.
Uzziņa
› Ultraskaņas suņu atbaidīšanas ierīces var iegādāties mednieku un makšķernieku veikalos, ieroču tirdzniecības vietās, kā arī interneta veikalos.
› Androīdu un iPhone lietotājiem ir iespēja ielādēt bezmaksas aplikācijas suņu atbaidīšanai. Pieejamas vairākas programmas (meklētājā jāraksta dog repeller). Nav tik efektīvs risinājums kā speciālie ultraskaņas atbaidītāji, bet 50% gadījumu arī telefona raidītā ultraskaņa sunim neesot patīkama. Programmu var viegli lietot – atver, nospiež pogu, un ierīce raida augstas frekvences skaņas viļņus. Pieejami pieci izvēles līmeņi – odiem, tarakāniem, žurkām, suņiem un sliktiem cilvēkiem. Uz cilvēkiem gan neriskēju izmēģināt.