Audzējam eksotiskus kāpostaugus! 0
Pēdējos gados Rietumeiropā no Āzijas ieved arvien jaunus, eksotiskus, ātri augošus krustziežu dzimtas augus. Tiem ir īsāks veģetācijas periods un plašas izmantošanas iespējas. Austrumu kāpostaugus audzē lapu un garšīgo dzinumu dēļ. Tie lieliski piemēroti salātiem, sautēšanai, marinēšanai, arī ēdienu dekorēšanai. Nodrošinot šiem aziātiem piemērotus augšanas apstākļus, laba raža ir garantēta.
• Mizuna (Brassica rapa nipposinica) ir līdzīga rukolai. Plūksnaini dalītās, spožās, smalki robotās lapas sakārtotas lielā, kuplā rozetē. Galvenais dzinums ir balts un sulīgs, sasniedz ap 20 cm augstumu.
Lapām ir pikanta, viegla sinepju garša un neliels piparu aromāts. Jaunus dzinumus un lapas lieto uzturā svaigā veidā, var arī vārīt un cept, pievienot zupām, gaļas ēdieniem. Labi sader kopā ar parmezāna sieru. Mizunu var izmantot visās attīstības stadijās, tostarp pat ziedkopas. Augs satur C, A un K vitamīnu.
Šis augs pacieš zemu temperatūru un ir piemērots audzēšanai dažādās augsnēs agri pavasarī un rudenī gan ar tiešu sēju, gan no dēsta. Ja paredzēts novākt nelielus augus, stāda 10 cm attālumā. Ļaujot augt pilnai rozetei, starp augiem nepieciešams 45 cm atstatums. Kāpostaugiem ir sekla sakņu sistēma, tāpēc tie regulāri jālaista.
Pirmās jaunās lapiņas vāc jau pēc 2–3 nedēļām, augus retinot. Pieauguši augi veido lapu rozeti apmēram 22 cm diametrā. Lai iegūtu zaļumus, augu var apgriezt vairākas reizes, ļaujot ataugt jaunām lapām. Līdz ziedēšanas sākumam var pagūt novākt 3–4 ražas. Mizunas ir arī ļoti dekoratīvas, it īpaši, ja audzē dobju malās.
Šķirnes: ‘Early F1’ (lapas ar smalki robotām malām, laba izturība pret aukstumu), ‘Red’ (jauna Korejā izveidota šķirne, lapām sarkans dzīslojums, robotas malas), ‘Purple’ (japāņu šķirne ar purpura dzinumiem un zaļām lapām).