Eksotiskā pampuzāle. Kā kopt šo augu? 0

“Veikalos var nopirkt pampuzāles sēklas. Kā šo augu kopt, un vai mūsu klimats ir piemērots pārziemošanai?” MARTA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Pampuzāle ir populārākā graudzāle, ko audzē atsevišķos puduros. Tas ir lielisks soliteraugs, ko parasti stāda ūdens tuvumā. Savvaļā aug Dienvidamerikā. Viduseiropā šo siltumprasīgo augu pirms ziemas rūpīgi piesedz, bet pie mums audzēt pampuzāli ir visai riskanti.

Mūsu klimatā dārzos audzē tikai vienu no sugām vai šīs sugas šķirnēm, piemēram, ‘Rosea’ – Zelo pampuzāli (Cortaderia selloana), jo tā ir izturīgāka un labvēlīgās vasarās paspēj arī uzziedēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pampuzāle ir daudzgadīgs divmāju augs, kas sasniedz 2–2,5 m augstumu. Zied vēlu – septembrī, oktobrī. Veido kuplas, sniegbaltas vai sārtas ziedu skaras. Lapas ir šauras, ar asām malām. Sievišķajiem augiem ziedkopas ir šaurākas un garākas nekā vīrišķajiem augiem.

Drošāk pampuzāli audzēt lielos podos, ko vasarā var iznest dārzā (pat iesēdināt augsnē līdz augšmalai). Ziemā noliek gaišā, vēsā (ap 0 °C) telpā. Pavasarī, atsākoties veģetācijai, augu sāk bagātīgi laistīt un piebarot ar komplekso mēslojumu ik pēc divām nedēļām. Iestājoties pastāvīgam siltumam, graudzāli no jauna iznes dārzā.

Ja augu ziemā atstāj laukā, tas obligāti jāaizsargā pret pārmērīgu mitrumu. Tiesa, aktīvajā veģetācijas periodā pampuzālei patīk mitra augsne. Rudenī, sākoties salam, augs rūpīgi jāieziemo. Vecās lapas neapgriež, bet sasien kopā kūļos, augsni ap ceru noklāj ar sausu kūdru un piesedz ar skuju koku zariem. Pampuzāle būs vēl labāk pasargāta, ja virsū uzliks jumtveida segumu, piemēram, koka kasti, kas apvilkta ar ūdensnecaurlaidīgu materiālu. Pavasarī visu pamazām noņem, vecās lapas nogriež tā, lai nebojātu jaunos dzinumus.

Veģetatīvi pampuzāli pavairo ar ceru dalīšanu pavasarī. Konteinerstādus var stādīt visu sezonu. Pavairojot ar sēklām, sēj dēstu kastītēs no marta līdz maijam un uztur +20…+22 °C temperatūru. Sadīgst 14–24 dienās. Stādus izpiķē 8–10 cm diametra podiņos. Rudenī jaunos augus ienes vēsā telpā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.