Eksotika lēcu, mugdālu, turku zirņu ēdienos 0
Kāršu pupiņas un dzeltenie vai pelēkie zirņi aug tepat Latvijā. Piedāvājam ienest savā virtuvē arī mazliet eksotikas un pamēģināt dažādu krāsu lēcas, mungdālu, turku zirņus un mungpupiņas. Ja vēl piemeklē atbilstošas garšvielas, sanāk ziemīgi, pikanti austrumnieciski ēdieni, kas ne tikai sasilda, bet arī uzlabo omu!
Dziedētu mungpupu zupa*
2 glāzes vai 300 g izdiedzētu mungpupu,
1 ½ ēdamkarotes olīveļļas,
Garšvielas:
1 ēdamkarote svaigi rīvēta ingvera,
1∕2 tējkarotes ķimeņu sēklu,
1∕2 tējkarotes kurkumas,
1 tējkarote malta koriandra,
2 lauru lapas,
1∕8 tējkarotes kardamona,
1∕8 tējkarotes maltu fenheļa sēklu,
1∕8 tējkarotes malta kanēļa,
2 krūzes sagrieztu dārzeņu (burkāni, brokoļi u.c.),
4 krūzes ūdens,
1∕2 – 1 tējkarote sāls.
Mungpupu diedzēšanai jārēķina vismaz 2 diennaktis. Vispirms tās diennakti mērcē aukstā ūdenī, vairākas reizes nomainot ūdeni. Nākamajā diennaktī tās nokāš un pārklāj ar mitru marlīti vai virtuves papīra dvieli, kuru ik pa laikam aprasina. Noliek diedzēties un 2 – 3 reizes dienā nomazgā aukstā ūdenī. Ja būs silta (bet ne karsta!) vieta un uzmanīsiet, lai pupas neiekalst, tās ātri sadīgs. Ja iekaltīs, būs jāgaida vēl viena diennakts. Ja mungpupas ir vairākus gadus vecas, tās dīgst nedaudz sliktāk.
Trešajā dienā nomazgā dārzeņus, sagriež gabaliņos. Mungpupas uzliek katliņā tvaicēties (var vārīt arī ūdenī). Kad tās mīkstas, sablendē (ja vāra ūdenī, to pirms blendēšanas nokāš).
Pannā uzkarsē eļļu un tajā vispirms nedaudz apcep lauru lapas un svaigo rīvēto ingveru, pēc tam pieliek pārējās garšvielas un vēl apcep (tikai 30 sekundes!). Pievieno dārzeņus, tos nedaudz apcep un pārlej ar ūdeni. Sutina, līdz dārzeņi mīksti. Tad pievieno sablendētās pupas un 5 minūtes pavāra. Zupa ir gatava – ļoti aromātiska un sātīga. Tai jāsanāk kā biezzupai.
Sutinātas mungpupiņas ar dārzeņiem
300 g izdiedzētu mungpupu,
200 g burkānu,
200 g paprikas,
200 g brokoļu vai ziedkāpostu.
Tvaika katlā izsutina izdiedzētas mungpupas un dārzeņus. Saliek skaisti uz šķīvja, pagatavo iemīļoto mērcīti, un galdiņš var klāties! Ļoti gards un viegls vakara ēdiens.
Dāla biezzupa ar papriku
200 g mungdāla,
1 sarkanā paprika,
1 ēdamkarote cukura,
1 – 1 1∕2 tējkarotes sāls,
1 tējkarote svaigi rīvēta ingvera,
1∕2 tējkarotes malta kardamona,
1∕2 tējkarotes maltu ķimeņu sēklu,
1∕2 tējkarotes malta koriandra,
1∕2 tējkarotes maltu melno piparu,
2 ēdamkarotes olīveļļas,
2 glāzes ūdens.
Pannā uzkarsē eļļu un apcep visas garšvielas – sākumā svaigo ingveru, tad pievieno pārējās, tās 30 sekundes apcep un pievieno papriku, kas sagriezta mazos kubiņos. Pieliek mungdālu, apcep pāris minūtes un tad pievieno ūdeni. Uz lēnas uguns sutina 15 – 20 minūtes. Pieliek sāli, cukuru, samaisa un pasniedz. Ja grib šķidrāku, palielina ūdens daudzumu. Garšas ziņā ļoti bagātīga un sātīga zupa. Pasniedz kopā ar maizītēm.
Lēcu un turku zirņu zupa
100 g brūno vai sarkano lēcu,
100 g vārītu turku zirņu,
150 g baltās vistas gaļas,
40 g vermišeļu (īso makaronu),
3 ēdamkarotes tomātu pastas,
4 ēdamkarotes cukura,
1 ēdamkarote sāls,
½ tējkarotes maltu melno piparu,
1 tējkarote malta kaltēta ingvera pulvera,
1,5 l ūdens.
Pa nakti izmērcē turku zirņus un vāra atsevišķi, kamēr mīksti. Vistas gaļu izvāra un sagriež strēmelītēs. Katlā uzvāra ūdeni (var pievienot vistas buljonu) un pieliek brūnās vai sarkanās lēcas, tad vāra aptuveni 10 minūtes. Pievieno izvārītos turku zirņus, vistas gaļu un vāra vēl 5 minūtes. Tad pievieno tomātu biezeni, cukuru, sāli, ingveru un īsos, mazos makaronus. Vāra aptuveni 3 – 5 minūtes, beigās pievieno maltus melnos piparus, kaltētus vai svaigus zaļumus atkarībā no tā, kas ir pieejams. Ļoti garda un sātīga ziemas zupa!
* Receptēs uzrādītais produktu daudzums ir paredzēts 4 personām.
Uzziņa Mungpupiņas ir zaļas, ovālas, kuras reizēm pārdod ar nosaukumu Ķīnas pupiņas, zaļās pupas, choroko. Latvijā tās izaudzēt nav iespējams, jo nepieciešama temperatūra, kas augstāka par +30 °C. Tās kultivē Ķīnā, Indijā un Taizemē. Parasti lieto veselas vai diedzētas, vārot, kamēr mīkstas. Sanāk ļoti gardi ēdieni, ja vien pievieno atbilstošas garšvielas, turklāt diētiski, jo viena glāze šo pupiņu satur mazāk nekā 30 kalorijas.
Mungdāls ir tās pašas mungpupiņas, tikai pāršķeltas uz pusēm un zaļā miziņa nolobīta. Tās ir ļoti līdzīgas mūsu dzeltenajiem šķeltajiem zirņiem, tikai bagātākas uzturvērtības ziņā un ar mazliet citādu garšu. Mungdāls garšas ziņā ir visneitrālākais no visiem, uriddālam un čanadālam ir jau stiprāka, specifiskāka garša.
Brūnās un sarkanās lēcas ir ātri pagatavojamas. Tās bieži izmanto dažādiem austrumu ēdieniem, bet tikpat labi var pievienot ikvienai dārzeņu zupai, sautējumam, un ēdienam uzreiz ir mazliet savādāka garša. Tās ir gatavas 10 – 15 minūtēs, ja vāra ilgāk, lēcas izšķīst un sanāk biezzupa. Jārēķinās, ka lēcas uzsūc diezgan daudz šķidruma, tāpēc zupai sākumā jāpievieno vairāk ūdens. Sarkanās un dzeltenās lēcas ēdienam dod dzeltenīgi oranžu nokrāsu, brūnās zupu padara mazliet tumšu.
Turku jeb auna zirņi (saukti arī par garbanzo pupiņām) vieglāk pārstrādājas, tāpēc tos uzturā var lietot cilvēki, kam mūsu pelēkie zirņi un cūku pupas rada problēmas. Turku zirņus ļoti plaši lieto Tuvo Austrumu tautas. Arī Latvijā tagad gandrīz katrā lielveikalā ir humoss, kuru gatavo no turku zirņu biezeņa, sezama eļļas, citrona sulas un garšvielām. Viegli uzsmērējams uz maizes. Šie zirņi satur daudz balastvielu, tāpēc pēc maltītes cilvēks ilgāk jūtas paēdis. Turku zirņus uzskata par visaugstvērtīgāko olbaltumvielu avotu, salīdzinot ar citiem pākšaugiem. Pirms gatavošanas ieteicams izmērcēt ūdenī. |