Tuvojas pašvaldību vēlēšanas. Vai piedalīsieties tajās? 22
Saeimā ir izstrādāti priekšlikumi, kas paredz mainīt valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību. Vai jūs atbalstītu šādus Satversmes grozījumus?
Darba grupa piedāvā divus risinājumus. Vienu, kur valsts prezidentu vispārējās vēlēšanās ievēlē tauta, otru, kur valsts prezidentu ievēlē īpaša kolēģija, kas sastāv no visiem simt Saeimas deputātiem un no simt pašvaldību pārstāvjiem, tātad no divsimt cilvēkiem. Protams, pastāv arī trešais variants – atstāt ievēlēšanas kārtību tādu, kāda tā ir patlaban.
Manuprāt, tautas vēlēts valsts prezidents ir saistīts ar zināmiem riskiem, kas ir lielāki par pašreizējā modeļa riskiem. Pēdējo gadu notikumi liecina, ka populisms apdraud pat vecās demokrātijas.
Priekšlikums, ka valsts prezidentu ievēlē īpaša kolēģija, man šķiet piemērotāks. Tādā gadījumā – atšķirā no pašreizējās ievēlēšanas kārtības – valsts prezidenta ievēlēšana nebūs vairs atkarīga tikai to tā brīža koalīcijas vairākuma.
Tomēr kopumā prezidenta ievēlēšanas kārtības jautājums man nešķiet svarīgs. Prezidents ir valsts amatpersona, kuras galvenais uzdevums ir vienot un iedvesmot. Tā nav varas funkcija, jo mums ir parlamentāra demokrātija, kas ir labi un pareizi. Ja pēc pašreizējā modeļa vai arī pēc darba grupas piedāvātā otrā, tātad īpašās kolēģijas modeļa, izdodas ievēlēt tādu valsts prezidentu, kas spēj kvalitatīvi veikt valsts galvas funkcijas Satversmes noteiktajā parlamentārajā demokrātijā, tad ir labi, bet, ja ne, tad valstij arī nekas pārāk slikts nenotiek. Mums ir spilgti piemēri abiem gadījumiem.