Ko eksāmenu laikā iesākt ar “zirga apetīti”, jautājām Lolitai Neimanei un Alisei Kindzulei 0
Lasītāja jautā: “Pēdējā laikā iznāk maz gulēt, jo jāgatavojas eksāmeniem. Taču dienās, kad neesmu pilnvērtīgi izgulējusies, palielinās apetīte, ēdu visu pēc kārtas. Kāpēc tā, un ko darīt?”
“Tā patiešām ir – ja naktī neguļ adekvātu stundu daudzumu,var pat rasties pārmaiņas ģenētiskajā kodā. Tas tāpēc, ka tieši naktī veidojas ēstgribu regulējoši izsalkuma un sāta hormoni grelīns un leptīns,” skaidro uztura speciāliste Alise Kindzule.
Kā noskaidrots, pat viena negulēta nakts izraisa pārmaiņas hormonu līmenī: sāta hormons samazinās par 18%, un tas nozīmē, ka cilvēks nespēj just adekvātu sātu, bet izsalkuma hormons palielinās par 28%, tāpēc ir pastiprināta vēlme ēst. Rodas kāre pēc produktiem ar augstu ogļhidrātu saturu – saldumiem, cieti saturošiem un sāļiem produktiem (vēlme pēc sāļajiem pieaug pat par 45%!). Diemžēl šīs pārmaiņas ietekmēt nevaram – tāda ir organisma atbilde uz pārāk mazu atjaunošanās iespēju. Turklāt sievietes ir fiziski un emocionāli jūtīgākas, viņām jāguļ vidēji 20 minūtes ilgāk nekā vīriešiem. Otrs faktors, kas var papildus veicināt ēšanas kāri, it īpaši pēc trekniem ēdieniem, ir pārāk mazs lietotā šķidruma daudzums.
“Ja apetītes uzplūdi pēc negulētas nakts ir vien eksāmenu laikā, tātad samērā neilgā posmā, tie diez vai rada sevišķas sekas. Citādi ir cilvēkiem, kuriem ir, piemēram, nakts maiņu darbs un mainīts dienas cikls,” papildina dietoloģe Lolita Neimane. Pētījumos pierādīts, ka viņiem ir lielāka iespēja aptaukoties, kā arī sasirgt ar otrā tipa cukura diabētu.
Lolita Neimane iesaka ierasto našķu, cepumu vai šokolādes vietā apetīti remdēt ar dārzeņiem. Piešķēlēt lielu bļodu ar redīsiem, gurķiem, burkāniem, kāpostiem un grauzt, cik sirds kāro.