Eksāmeni būs, taču mazāk, nekā ierasts 0
Centralizētie eksāmeni skolu absolventiem nebūs jākārto vien tad, ja ārkārtējā situācija valstī saglabāsies ilgstoši, vakar paziņoja Valsts izglītības satura centra (VISC) direktors Guntars Catlaks.
“Skolēniem ir tiesības saņemt objektīvu novērtējumu par to, ko viņi mācījušies deviņus vai 12 gadus. Eksāmens nav par to, kas apgūts pēdējos divos mēnešos, bet gan par to, kas apgūts visā mācību laikā,” sacīja G. Catlaks videovebinārā, ko sociālajā tīklā “Facebook” varēja noskatīties ikviens interesents.
Kad daļa skatītāju pauda bažas, ka skolēni attālināto mācību laikā nespēj pienācīgi sagatavoties eksāmeniem, VISC vadītājs norādīja, ka pēdējos mēnešos pirms eksāmeniem tā kā tā nebūtu jāapgūst jauna mācību viela, bet gan jāatkārto iepriekš mācītais un to var darīt arī pašreizējos apstākļos.
“Ir gana laika, lai sagatavotos eksāmeniem,” pauda G. Catlaks un atgādināja, ka tieši uz eksāmena vērtējuma pamata vidusskolu absolventi tiek uzņemti augstskolās un arī 9. klašu absolventiem valsts pārbaudījumu atzīmes var būt svarīgas, lai iestātos vispārējās vai profesionālās vidusskolās. “Mazākumtautību pamatskolu absolventiem turklāt ir ļoti svarīgi nokārtot centralizēto eksāmenu latviešu valodā. Ja izglītība netiek turpināta, tam ir liela nozīme darba dzīvē,” tā G. Catlaks.
Ja pēc 12. maija ārkārtējā situācija Latvijā netiks pagarināta, valsts pārbaudījumi un centralizētie eksāmeni notiks no 8. jūnija līdz 17. jūnijam. Ja kādam absolventam nebūs iespējams šajā laikā kārtot eksāmenus, to vēl varēs paveikt no 29. jūnija līdz 3. jūlijam. “Ir liela iespējamība, ka īstenosies šis scenārijs, jo situācija nav tik dramatiska, lai pēc 12. maija vismaz daļu ierobežojumu nevarētu atcelt,” sacīja G. Catlaks.
Izglītības un zinātnes ministrija, kā arī VISC saskata iespēju eksāmenus rīkot arī tad, ja ārkārtas situācija turpināsies vēl kādu laiku pēc 12. maija, taču tad jau eksāmeni tikšot rīkoti “ierobežotā apjomā”.
Jāsaka gan, ka, arī gadījumā ja 12. maijā ārkārtas situācija beigsies vai vismaz tiks samazināti ierobežojumi, eksāmeni nenotiks gluži tā, kā ierasts. VISC plāno samazināt to apjomu, tātad arī izpildes laiku. 9. klašu absolventiem savas zināšanas matemātikā, latviešu valodā un vēsturē būs jāpierāda kombinētā eksāmenā. Tam gan būs trīs daļas un trīs vērtējumi – katram mācību priekšmetam savs, taču visi uzdevumi būs jāpilda vienā dienā. Atsevišķi tiks rīkots eksāmens svešvalodā, kam notiks tikai mutvārdu daļa, kā arī valsts valodas centralizētais eksāmens mazākumtautību skolās.
Savukārt vidusskolu absolventiem, kuriem līdz šim bija jākārto četri centralizētie eksāmeni (obligāti latviešu valodā, matemātikā, svešvalodā un viens pēc izvēles), šogad valsts prasīs nokārtot tikai trīs obligātos eksāmenus. Tomēr arī izvēles eksāmeni tiks rīkoti un skolēni tos varēs kārtot, ja to sertifikāts būs nepieciešams iestājai augstskolā.
Tiek gan pieļauta arī iespēja, ka eksāmeni tomēr būs jāatceļ un jāļauj absolventiem skolu pabeigt ar gada atzīmi, taču, kā varēja noprast no G. Catlaka, atcelt eksāmenus vienmēr var pagūt, bet šobrīd absolventiem, vecākiem un pedagogiem jārēķinās, ka tie tomēr būs. Tāpat VISC neplāno atcelt kvalifikācijas eksāmenus profesionālajās izglītības iestādēs.
VISC speciālisti sniedza arī padomus par to, kā patlaban būtu jāvērtē skolēnu darbs attālinātajās mācībās. Skolotājiem iesaka nelikt tikai skaitlisko vērtējumu vai “ieskaitīts/neieskaitīts”, bet arī komentēt skolēnu darbu, lai bērni saprastu, kas ir izdevies, kas ne. Skolām uz attālināto mācību laiku nav obligāti jāmaina vērtēšanas sistēma kā tāda, taču, ja to dara, jābūt atbilstošam skolas direktora rīkojumam.