Ekostiskā zamiokulka – viegli kopjams krāšņums 0

Man uzdāvināja telpaugu, kas saucas zamiokulka. Kā tā kopjama? Cik liela izaug? Vai šis augs arī zied? Kad to labāk pārstādīt? 
Silvija Raubiška Krustpils novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Zamijlapu zamiokulkai (Zamioculcas zamiifolia), kas atgādina aizvēsturisku gigantisku papardi, piemīt divas gandrīz nesavienojamas īpašības – ekskluzīvs izskats un bezgala vienkārša kopšana. Savā dzimtenē (tropiskajā Austrumāfrikā, Madagaskarā) tās aug saulainos, akmeņainos tīreļos, augšanas ziņā līdzinoties sukulentiem. Savvaļā šie kallu dzimtas augi veido lielus pudurus, kas augstumā sasniedz vairāk nekā pusotra metra, telpās parasti izaug metru gari. Izcilos augšanas ap­stākļos, piemēram, ziemasdārzos, zamiokulka var arī uzziedēt, taču auga skaistums ir lapās.

Labi jūtas istabas temperatūrā +18…+25 °C robežās, nav vēlama gaisa temperatūras pazemināšanās zem +16 °C. Spēj pieciest sausu gaisu, tomēr pavasarī un vasarā, kad daudz saules un telpās ļoti silts, vēlams apsmidzināt lapas ar siltu, mīkstu ūdeni. Rudenī un ziemā to nedara, tikai šad tad apslauka lapas mitru lupatiņu. Jāuzmanās, lai nedz augsnē, nedz saknēs nebūtu lieka mitruma (īpaši rudens un ziemas tumšajā laikā), jo tas var izraisīt sakņu un lapu kātu puvi. Laista, kad augsnes virskārta krietni izžuvusi, taču speciāli augu iekaltēt gan nevajadzētu. Vislabāk būtu izveidot augam optimālu laistīšanas grafiku, piemēram, ik pēc trim četrām dienām nodrošinot nepieciešamo ūdens daudzumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zamijlapu zamiokulkai patīk augt saulainā vietā, ja vien nav jācepinās tiešos karstos saules staros. Ēnainās telpās šiem augiem veidojas nenoturīgi lapu kāti un sīkas lapas. Vasarā labi jūtas un aug ārā (dārzā, uz lodžijas, balkona vai terases), neprotestējot ne pret mērenu vēju, ne pret lietu.

Augus pavairo ar sakneņu dalīšanu. Vispiemērotākais augsnes sastāvs ir lapu zeme, bagātināts kūdras substrāts, grants un nedaudz trūdzemes. Augsnei jābūt vieglai, ar nedaudz skābu (līdz neit­rālai) reakciju.

Zamijlapu zamiokulkas aug ātri, bet, ja vēlas iegūt bagātīgu lapu puduri, ik gadu pārstāda aizvien lielākā podā. Mēslo no marta līdz oktobrim (katru otro nedēļu) ar sukulentiem paredzētiem mēslojumiem – arī tas stiprina augus un paātrina jaunu dzinumu augšanu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.