Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns: “Katru gadu Ekoskolu programmai vidēji pievienojas 10 līdz 12 izglītības iestādes – pirmsskolas, skolas un arī augstskolas.”
Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns: “Katru gadu Ekoskolu programmai vidēji pievienojas 10 līdz 12 izglītības iestādes – pirmsskolas, skolas un arī augstskolas.”
Foto: Ilze Pētersone

Ekoskolu programmā piedalās ap 10% Latvijas skolu. Kāpēc tik maz? 1

Nupat Latvijas Nacionālajā bibliotēkā prestižo Zaļo karogu saņēma 129 skolas, bet vēl 49 ieguva Ekoskolas sertifikātu, kas ir aptuveni desmitā daļa no visām Latvijas skolām. Vai nav krietni par maz laikā, kad vides jautājumi izvirzījušies pasaulīgo problēmu virsotnē? Kas traucē Latvijas skolām aktīvāk pievērsties vides izglītībai, skaidro ilggadējais Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Salīdzinājumā ar Ziemeļīriju, kura Ekoskolu programmai pievienojusies pirms 25 gadiem un sasniegusi 100% dalību, kā arī Maltu ar 90%, Latvijas skolu interese par programmu izskatās pieticīgi. Ziemeļīru rezultāts skaidrojams ar valsts un pašvaldību izpratni un atbalstu programmai – viņi to saredz kā vērtību un vienu no pamatvirzieniem izglītības sistēmā, sniedzot lielu finansiālu atbalstu, popularizējot un mudinot skolas tajā iesaistīties.

Mūsu gadījumā viss gulstas uz Vides izglītības fonda trīs cilvēku komandas pleciem, kas ir atbildīga par organizēšanu, vērtēšanu, popularizēšanu un atbild par komunikāciju. Varam priecāties, ka noslēgts sadarbības memorands ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kas paredz pamatfinansējumu, lai nosegtu dalībmaksu starptautiskajā fondā vai pieredzes apmaiņas aktivitātes, bet tas ir pats minimums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vides virziens kā svarīgs veidojas pamazām un tikai atsevišķās pašvaldībās, priekšplānā tomēr ir sociālie un ekonomiskie jautājumi. Pašvaldībās par ekoskolām priecājas, bet cik no tām ir gatavas programmu attīstīt un popularizēt?

Tomēr starp pašvaldībām ir arī ļoti labi piemēri, tiesa, pagaidām tikai divi – Ropažos un Valmierā. Tāda līmeņa sadarbība starp ekoskolām un vietējo varu ir kaut kas jauns un unikāls, tāpēc šogad viena no mūsu aktivitātēm bija apkopot šo pieredzi, lai to popularizētu tālāk.

Līdz šim programma ir augusi un attīstījusies, pateicoties pašām ekoskolām, kuras ar savu pieredzi no mutes mutē dalījās ar citām izglītības iestādēm. Katru gadu Ekoskolu programmai vidēji pievienojas 10 līdz 12 izglītības iestādes – pirmsskolas, skolas un arī augstskolas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.