Ekonomists Vītols: “Pensiju 1.līmenis ir norietoša saule, kas pārvērtīsies tikai par pabalstu maksāšanas sistēmu” 91

“Pirmkārt, ir jārunā par to, ka pensiju 1.līmenis patiesībā ir norietoša saule, kas pārvērtīsies tikai par pabalstu maksāšanas sistēmu,” tādu viedokli TV24 raidījumā “Naudas cena” pauda ekonomists Guntars Vītols, diskutējot par pensiju sistēmu Latvijā un nodokļu politiku, tostarp par pensiju 2.līmeni.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Prognozē, ka nomirs teju 40 miljoni cilvēku: pasaules iedzīvotāju veselību apdraud jauna krīze 54
Septiņi paradumi, kurus jāpārtrauc pirms 50 gadu sasniegšanas, citādi tas var beigties bēdīgi 18
Veselam
Dzērieni, kas pazemina holesterīna līmeni – pareizo dzērienu izvēle var būtiski to ietekmēt
Lasīt citas ziņas

“Ir ļoti svarīgi uzturēt šo pensiju 2.līmeni un tai pārvirzīt tik daudz naudas, cik tas ir nepieciešams atvietojamības nodrošināšanai,” norādīja Bērziņš, jo, pēc viņa domām, šobrīd strādājošajiem iemaksas pensiju 2.līmenī ir būtiskas. Taču valdība 19.septembrī atbalstīja jaunas izmaiņas darbaspēka nodokļos. Valdība, lai kompensētu darbaspēka nodokļu izmaiņu radīto samazinājumu budžeta ieņēmumos, plāno pārnest vienu procentpunktu no fondētās pensiju shēmas (otrā līmeņa) uz pensiju pirmo līmeni, novirzot attiecīgi pensiju 1.līmenim 15% un pensiju 2.līmenim 5%. Risinājums paredzēts terminēts – laika periodā no 2025.gada 1.janvāra līdz 2028.gada 31.decembrim.

Ekonomists Vītols TV24 raidījumā “Naudas cena” vērsa uzmanību uz to, ka, viņaprāt, pensiju 2.līmenī iedzīvotājiem esot ļoti labas iespējas nopelnīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja mēs paskatāmies pēdējos piecus gadus un – šobrīd tiek izplatīts mīts par to, ka pensiju 2.sistēma neko nepelna, tad līdz ar to liela daļa cilvēku pamatā izvēlas nepareizus uzkrāšanas instrumentus. Šobrīd ir iniciatīva izsūtīt vēstules jaunākiem cilvēkiem izvēlēties labākus [uzkrāšanas instrumentus]. Jo tas, kur ir jāiegulda ilgtermiņa nauda, ir pamatā akcijās jeb ekonomikā. Piemēram, pēdējos piecos gados akciju tirgus fondi ir nopelnījuši mazākais 5,6%, bet vidēji ir 8-9%. Te es runāju par Latviju. Un lielākais ir 11%. Paskatoties pasaulē, ja mēs skatāmies indeksus piecus vai desmit, divdesmit gadus vai 50 gadus, tad šie te ienesīgumi šajos plānos pārsniedz inflāciju un ļoti labi nopelna,” skaidroja ekonomists.

Vītols uzsvēra, ka “1.pensiju līmenis tiešām mirst”, tādēļ paliekot arvien grūtāk. “Mēs nevaram tos pašus esošos pensionārus un invalīdus pietiekoši nodrošināt. Tieši tāpēc liela daļa atrodas šajā nabadzības zonā,” sacīja Vītols. Turklāt viņš piebilda, ka ekonomisti norāda, ka 10-15 gadu laikā šo pensiju 1.līmeņa sistēmu “nāksies pamatīgi reformēt”. Vītols gan atzina: “Mans viedoklis ir, ka tā tiks reformēta uz nabadzības pabalstu sistēmu. Tad kāda ir atbilde šodienas 20 un 30 gadniekam, kurš maksā nodokļus un viņš zina, ka šo sistēmu pilnībā mainīs?” jautāja Vītols diskusijā par pensiju sistēmu Latvijā TV24 raidījumā “Naudas cena”.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”. #SIF_MAF2024

Pilnu TV24 raidījumu “Naudas cena” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.