Ekonomists par banku filiāļu slēgšanu reģionos: “Laukos nenotiek kreditēšana, un tā ir fundamentāla problēma” 15

TV24 raidījumā “Preses klubs” ekonomists, SIA “Primekss” valdes priekšsēdētājs Jānis Ošlejs pauda uzskatu, ka bankas filiālēm nav jābūt katrā reģionā. “Faktiski Latvijā šobrīd ir sasniegts ļoti augsts banku digitālo pakalpojumu sniegšanas līmenis,” viņš sacīja, norādot, ka Latvijā salīdzinoši daudz vairāk cilvēku izmanto banku elektroniskos pakalpojumus, nekā citās valstīs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Nedēļas nogale četrām zodiaka zīmēm sola lielas problēmas. Kuras ir tās, kam jāuzmanās!
Krievijas armija ir lielāka un spēcīgāka nekā jebkad – ar to mums nāksies rēķināties ilgu laiku, tā vērtē ASV komandieris 175
Pasaulei vajadzētu atgādināt par šīm briesmām: Krievijā rosina detonēt kodolbumbu, lai liktu “cilvēcei aizdomāties” 85
Lasīt citas ziņas

“Un tas ir labi! Es jau arī īsti neatceros, kad pēdējo reizi biju bankas filiālē fiziski. Tas vairāk nav nepieciešams, jo visus šos pakalpojumus var saņemt arī attālināti,” atzina ekonomists, runājot par banku darbību Latvijā un tas pakalpojumu pieejamību reģionos.

“Vienīgais pakalpojums, kuru ir grūti saņemt attālināti bankās, ir kredīti – īpaši mazāki kredīti. Un banku filiāles, kas ir izvietotas mazākās pilsētās, tad tie cilvēki, kuri strādā šajās banku filiālēs, viņi dzird un redz, kuram ir laba kredītspēja un kuram nav laba kredītspēja, un spēj labāk izvērtēt, kuram var aizdot naudu. Un tas ir tas, kas mums zūd reizē ar šo te filiāļu slēgšanu,” norādīja Ošlejs Tv24 raidījumā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ekonomists uzsvēra, ka līdz ar banku slēgšanu reģionos pazūd iespēja saņemt banku kredītus, jo īpaši mazākus kredītus. “Lielie aizbrauks arī uz Rīgu vai arī pie liela kredīta banku speciālists atbrauks no Ķīpsalas “Swedbank” filiāles, bet, ja tas būs mazs [kredīts] viena, divu vai piecu tūkstošu eiro kredīts, tad neatmaksājas nevienam nekur braukt. Līdz ar to laukos nenotiek kreditēšana un tā ir fundamentāla problēma,” pārliecināts ir ekonomists Ošlejs.

Bet, kā šo problēmu risināt? Pēc Ošleja domām, nevajag attīstīt banku filiāles mazajās Latvijas pilsētās, kas “ir noiets etaps un aizmirstam par to”, bet gan būtu jāspēcina krājaizdevu sabiedrības. Piemēram, Lietuvā esot izveidota spēcīga krājaizdevu sabiedrību sistēma, kur laukos un mazajās pilsētās paši iedzīvotāji nogulda savus naudu un izlemj uz vietas, kam viņi šos ieguldījumus varētu aizdot.

“Viņiem nekur nav jābrauc, viņiem nav vajadzīgs ārējais cilvēks, viņi zina – tas ir Pēteris, Jānis… Un viņi ļoti labi zina, vai viņiem ir kredītspēja vai nav. Un līdz ar to viņi spēj nodrošināt šo te attīstību,” pauda ideju Ošlejs, kā vajadzētu rīkoties arī Latvijā, kur daudzviet slēgtas banku filiāles. Vajadzētu vien “nokopēt Lietuvas sistēmu,” lai arī pie mums attīstītu šādas krājaizdevu sabiedrības, viņš piebilda.

Plašāk skatieties pievienotajā video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.