Ekonomists: “Iekrājumi samazinās, patēriņa kredīti aug – finansiālā situācija kļūst spiedīgāka” 29
Vai, raugoties mūsu valsts aktuālajos ekonomikas rādītājos, mēs šobrīd varam apgalvot, ka esam reālajā krīzē? Uz šo jautājumu TV24 raidījumā “Uz līnijas” atbildēja “Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš.
Viņš saka: “Ekonomikā tā situācija nav pati labākā un arī skats uz tuvāko nākotni ir ļoti piesardzīgs. Inflācijas dēļ mums samazinās pirktspēja, tas nozīmē, ka ir sabiedrības daļa, kurai paliek grūtāk savilkt galus kopā, ikdienas tēriņus.”
Tas esot redzams arī banku pusē. Covid-19 krīzes laikā bijis redzams, kā mājsaimniecības strauji audzē savus noguldījumus bankās, auga kontu atlikumi, bet šobrīd šī tendence ir apstājusies.
Situācija ir pat pretēja – daudzi cilvēki sāk tērēt Covid-19 laikā veiktos uzkrājumus. Te gan jāņem vērā, ka uzkrājumi kopumā ir relatīvi mazai sabiedrības daļai.
Vēl kāda tendence, kas neliecina par neko labu, ir tā, ka ir sācis augt patēriņa kredītu apjoms. Līmenis gan joprojām ir zems un pieaugums nav pārāk liels, taču šāda tendence ir. “Noguldījumi samazinās, patēriņa kredīti aug – tas parāda, ka finansiālā situācija kļūst spiedīgāka,” vērtē Āboliņš.
Viņš arī uzsver būtisko mājsaimniecību un komunālo pakalpojumu rēķinu pieaugumu: “Vidēji mājsaimniecībai, pat ar visu valsts atbalstu, ar mājokli saistītie rēķini palielināsies pa kādiem 100 eiro mēnesī. Skaidrs, ka situācija ir sarežģīta.”
Ekonomists gan rosina arī nekrist panikā – daudzi no mums krīzi asociē ar 2008. un 2009. gada grūtībām, kas dēvējami pat kataklizmisku krīzi ekonomikā. Šobrīd nekas tāds netiek sagaidīts.
Šobrīd parādu apjoms ir nesalīdzināmi zemāks, ienākumi ir augstāki, ekonomika ir stabila. Protams, ārējā vide joprojām ir ļoti neskaidra un, visticamāk, ziemā mūs sagaida bezdarba pieaugums, kas atspoguļosies dažādos rādītājos.